Zmień życie przez JEDNĄ RZECZ

jednaRzeczTylu, ilu ludzi jest na świecie, tak każdy z nas stara się znaleźć swój sposób na sukces. Każdy chce, by jego los, jego przyszłość były świetlane i chwyta się różnych metod, aby to osiągnąć. A przecież wystarczy JEDNA RZECZ i nasza efektywność rośnie, życie przestaje być chaosem, odległy cel staje się coraz bardziej realny i udaje nam się zachować życiową równowagę.

Książka Gary’ego Kellera i Jay’a Papasana „Jedna rzecz. Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć” (Wydawnictwo Galaktyka 2013) to poradnik, zawierający dużą dawkę wiedzy i praktycznych wskazówek, jak ułatwić, a zarazem ulepszyć nasze życie.

Kiedy współcześnie większość osób robi wszystko (lub wiele) co tylko może, czyli tak naprawdę nic nie robi, to autorzy książki wskazują prostą zasadę, dzięki której można odnieść sukces: „Jaką jedną rzecz mogę zrobić (teraz/ dziś), ale taką, że gdy będzie zrobiona, wszystko inne stanie się prostsze albo nieistotne?”. W wielkim skrócie jest to filozofia robienia w danej chwili tylko jednej czynności, zaliczającej się do kategorii pilnych, ważnych, koniecznych do zrobienia, nie przeskakiwania między plikami, okienkami internetowymi itp. Proste? Oczywiście. Tylko wdrażanie wszystkich rad zajmie nam kilka… a właściwie kilkadziesiąt dni, bo coś „wchodzi w nawyk” po 66 dniach wykonywania danej czynności. Wyobrażacie to sobie?

Nie wszystko może nam się od razu podobać, nie ze wszystkim możemy się zgadzać, ale zastanówmy się choć chwilę nad każdym rozdziałem. Czy wielozadaniowość, oznaczająca właśnie rozdzielanie swojej koncentracji na kilka aspektów, nie utrudnia nam znacznie sprawnego wykonania danego jednego zadania? Czy niewykształcona asertywność nie powoduje, że mówimy „tak”, choć wcale nie chcemy czegoś zrobić, a co najważniejsze – nie mamy na to czasu i nie jest to nasze zadanie? To, jaki mamy charakter, jak się odżywiamy, jakie mamy wsparcie otoczenia – zarówno w domu, jak i w pracy, wpływa na nasze życie, na naszą drogę do osiągnięcia sukcesu.

Zasada Pareta głosi, że za ogromną część efektów – 80%, odpowiada relatywnie niewielka część naszych działań, a dokładnie 20%. Tylko tyle wysiłku kosztuje nas często osiąganie tych najwyższych szczytów. Zagadka tkwi w tym, żeby wiedzieć, co jest istotniejsze od tych istotnych spraw.

Jeśli chodzi o szatę graficzną, książka jest bardzo przejrzysta, czyta się ją błyskawicznie. Najważniejsze zdania są podkreślone, na marginesach są cytaty. Po każdym rozdziale wypisano najważniejsze wnioski. Ponadto różne kwestie objaśnione są za pomocą schematów czy rysunków, jak na przykład „Cztery warianty dobrego pytania”.

Książka zawiera mnóstwo trafnych cytatów, z których jeden dobitnie zapadł mi w pamięć: „Życie nie polega na znajdowaniu siebie. Życie to kreowanie siebie” (George Bernard Shaw). Tylko od nas zależy, kim będziemy w przyszłości, bo „wiara w siebie pozwala stawiać różne pytania, obierać rozmaite drogi, eksperymentować z nowymi rzeczami”.

Autor przytacza wiele ciekawych przykładów, między innymi z życia Michaela Phelpsa czy Billa Gatesa, a także odwołuje się do postaci fikcyjnych – np. Ebenezera Scrooge’a. Do tego podaje też wyniki badań, które potwierdzają różne tezy, więc nie jest to tylko teoretyzowanie, ale pokazuje on konkrety, na których opiera swoją teorię.

To wszystko sprawia, że choć jest to poradnik, to czyta się go trochę jak powieść, chcąc wiedzieć, co się zaraz wydarzy i czego nowego dowiemy się o naszym życiu i nas samych…

Książkę można zamówić na stronie: www.galaktyka.com.pl

The following two tabs change content below.
Magdalena Gładysz

Magdalena Gładysz

Kierownik działu: Reklama, PR i kontakt z mediami
Pasjonatka książek reportażowych i historycznych. Fotograf - amator. Jedna z największych fanek "Czasu honoru". Zaczytana w blogach, które są dla niej źródłem inspiracji do własnej twórczości, zarówno dziennikarskiej jak i artystycznej. Kobieta gotowa stawić czoła nowym wyzwaniom, jak na przykład kierowanie działem "Promocji i PR".
Magdalena Gładysz

Ostatnie wpisy Magdalena Gładysz (zobacz wszystkie)