Zdarza się cud

O każdej piosence z płyty „1984″ mówię, że jest osobista, ale „Czasami” jest zdecydowanie najbardziej osobistym utworem – mówi Paweł Domagała – To zapis stanu, w którym wydaje się, że gorzej być nie może, nie widać najmniejszej szansy na poprawę, a wszystko w czym pokładaliśmy nadzieję, rozpada się na naszych oczach. I wtedy zdarza się cud.

 

Autorką scenariusza do teledysku „Czasami” jest Zuzanna Grabowska, aktorka, a prywatnie żona Pawła Domagały. Para występowała razem na deskach teatralnych, między innymi w Teatrze Dramatycznym w Warszawie i w niezależnym aktorskim Kabarecie Na Koniec Świata.

Paweł Domagała dodaje: „O każdej piosence z płyty „1984” mówię, że jest osobista, ale „Czasami” jest zdecydowanie najbardziej osobistym utworem. To zapis stanu, w którym wydaje się, że gorzej być nie może, nie widać najmniejszej szansy na poprawę, a wszystko w czym pokładaliśmy nadzieję, rozpada się na naszych oczach. I wtedy zdarza się cud. Nie chodzi tu o cud spektakularny, ale mały i codzienny. Po prostu we właściwym miejscu i czasie trafiamy na jakąś osobę. Może to być partner czy partnerka, ale może to być przelotne spotkanie, które ma niezwykłą moc. Takie cuda zdarzają się każdemu z nas.”

Jak to wszystko powstało?

 

Od dłuższego czasu chcieliśmy zrobić teledysk z historią, krótką etiudę. „Czasami” to na pierwszy rzut oka wyznanie miłości. Można jednak odczytać tę piosenkę też jako relację matki i dziecka. – mówi Zuzanna Grabowska – Jako mama na 100 procent doświadczam rożnych stanów emocjonalnych – od skrajnego zmęczenia i frustracji, po entuzjazm i wielką miłość. Podziwiam samotne matki, które równocześnie muszą pracować i zajmować się dziećmi. Tak zrodził się pomysł krótkiej historii mamy i synka. Chcieliśmy pokazać zwykły, a jednak niezwykły dzień z ich życia. Zależało nam, by historia była pogodna, a zarazem wzruszająca. Jak macierzyństwo, które czasami „wykańcza”, ale daje też ogromną siłę.

Jak dodaje muzyk, Paweł Domagała, tym razem postawili na nieco dłuższą formę, trudniejszą, bo bardziej filmową, niż wszystkie poprzednie teledyski.

 

„Czasami”, tak jak poprzednie teledyski, wyreżyserował Paweł Łukomski, autor krótkometrażowego horroru „Klechdy”, obsypanego nagrodami na zagranicznych festiwalach. Jak sam mówi: „Paweł wszystko ma dopracowane w najdrobniejszym szczególe. Bardzo go cenię, ma rozległą wiedzę filmową i zna chyba wszystkie filmy na świecie – mówi o reżyserze Paweł Domagała – Co ważne, ma zupełnie inną wrażliwość i wyobraźnię niż ja, dlatego wpada na pomysły, które mi nigdy nie przyszłyby do głowy.”  

Zuza Grabowska wyjaśnia, że pięciolatek, który występuje w ukazanej historii odgrywa ogromną rolę. ”Zorganizowaliśmy casting i trafiliśmy szczęśliwie na Antka Cieszyńskiego, który okazał się strzałem w dziesiątkę!”

 

W teledysku zagrali Paweł Domagała, Zuzanna Grabowska, Łukasz Borowiecki, i przyjaciele  aktorzy: Elżbieta Lenska, Tomas Oświęcimski, Kamil Siegmund, Grzegorz Woś, Roman Słomka oraz Antek Cieszyński.

 

The following two tabs change content below.
Klaudia Bzducha

Klaudia Bzducha

Studentka II roku. Interesuje się muzyką i kulturą. Od niedawna próbuje swoich sił w fotografii. Kontakt: klaudia.bzducha@gmail.com
Klaudia Bzducha

Ostatnie wpisy Klaudia Bzducha (zobacz wszystkie)