Wykorzystywanie zwierząt w przemyśle – czy to konieczne?

Dyskusje na temat wykorzystywania zwierząt w laboratoriach trwają nieprzerwanie od czasu kiedy zrozumiano, że odczuwają one ból i cierpnie tak samo jak ludzie. Do tego czasu nagminnie wykorzystywano je w operacjach, które bardzo często przeprowadzane były bez najmniejszego znieczulenia do chwili, aż zwierzę umarło.   W obronie tych czynów często wykorzystywane są te same argumenty tj. ‘Bez wcześniejszych testów na zwierzętach nie odkryto by wielu bardzo ważnych w dzisiejszych czasach lekarstw”. 

Peter Singer w swojej książce ‘Wyzwolenie zwierząt’ cytując za przedstawicielem Amerykańskiego Stowarzyszenia Lekarskiego podaje, iż leki testowane na zwierzętach nijak mają się do ludzkiego ciała i ponad 92% z nich nie jest przeznaczona do sprzedaży, a połowa pozostałej części zostaje wycofawana ze względu na negatywne skutki zażycia leku. Mimo to, w krajach europejskich rocznie wykorzystuje się ponad 10 milionów bezbronnych zwierząt do testów, które w większej części przeprowadzane są bez najmniejszej dawki znieczulenia, aby wyniki były możliwie jak najmniej sfałszowane. Jednak ta liczba to tylko mały stopień tego co dzieje się na świecie. Podaje się, że w samych Stanach Zjednoczonych ta liczba jest nawet 10 krotnie większa!

W 2013 roku na terenie Unii Europejskiej został wprowadzony zakaz importu kosmetyków, których testy przeprowadzane były na zwierzętach, jednak przepis ten wydaje się być omijany na każdym kroku. Skąd o tym wiadomo? A też stąd, że wiele kosmetyków z naszych półek swoje miejsce znajduje także na rynku Chińskim, gdzie powszechnie panuje prawo, iż każdy produkt kosmetyczny przeznaczony do oficjalnej sprzedaży najpierw musi przejść testy na zwierzętach.

Jednak główne pytanie brzmi czy w takim razie na naszym rynku możemy znaleźć kosmetyki, które swoją podróż odbyły z dala od klatek ze zwierzętami? Oczywiście! Niestety nie każdy producent chwali się tym, że jego produkty nie są testowane na zwierzętach, jednak w Internecie możemy znaleźć długie listy z nazwami takich firm! Nie są to kosmetyki ani droższe, ani gorsze, wręcz przeciwnie! Są nawet lepsze, bo dzięki nim ocalało wiele niewinnych istot.

Lista producentów wykonująca testy na zwierzętach: https://www.mediapeta.com/peta/PDF/companiesdotest.pdf

Lista producentów nie wykonujących testów na zwierzętach:

https://www.mediapeta.com/peta/PDF/companiesdonttest.pdf 

The following two tabs change content below.

Kamila Olszewska