W wehikule czasu

W dzisiejszym świecie zegarek mamy zawsze przy sobie. Zastępuje go nam telefon, komputer czy telewizja. Często nie zdajemy sobie sprawy, że przestawienie zegarków już nastąpiło, ponieważ dzięki postępowi technologicznemu nie musimy się o to martwić. Inaczej musieli radzić sobie ludzie, kiedy dopiero narodził się pomysł na zmianę czasu.

Pierwszym pomysłodawcą był Benjamin Franklin – założyciel Stanów Zjednoczonych. W 1784r. amerykański polityk wpadł na pomysł napisania dokumentu, w którym przekona społeczeństwo do zmiany czasu na letni. Wystosował on kilka ciekawych argumentów. Twierdził, że ludzie dzięki temu będą mogli najzwyczajniej wstawać i kłaść się wcześniej. W ten sposób ich dzień będzie aktywniejszy w godzinach, gdzie światła słonecznego jest na Ziemi najwięcej. Jednak jego praca nie została doceniona, wręcz wyśmiana i uznana za żart. Nawet oszczędność na zakupie świec przez mieszkańców nie zdołała ich przekonać. Benjamin Franklin wyliczył, że w ciągu pół roku koszt świec dla 100 tys. mieszkańców wynosi 96 mln ówczesnych funtów. Ludzie twierdzili, że są to wartości zawyżone i nie wyrażono zgody na wprowadzenie pomysłu Franklina w życie.

Dopiero w 1907r. próbowano ponownie wrócić do tematu zmiany czasu. Brytyjczyk William Willett opierał się na podobnych przekonaniach jakie miał Benjamin Franklin. Również próbował przekonać rząd do ogromnej sumy – 2,5 mln funtów, jaką mogliby zatrzymać wyrażając zgodę na zmianę. Willett zaproponował, aby wskazówki zegara przesunąć aż o 80 minut. Miał on o wiele większe poparcie od Benjamina Franklina, jednak pomimo tego nie udało mu się osiągnąć swojego planu.

Wszystko zmieniła I wojna światowa. W 1916r. niemiecki sztab generalny zażądał zmian. Wiele państw, w tym wspomniana wcześniej Wielka Brytania poparła ten pomysł. Jednak później świat wrócił do czasu stałego aż do roku 1973, kiedy miał miejsce kryzys naftowy. Większość państw w tych latach wyraziła zgodę na wprowadzenie czasu letniego. Była to odpowiedź na kryzys energetyczny.

Obecnie zmiana czasu stosowana jest w 70 krajach na świecie. Jedynym wyjątkiem w Europie jest Islandia, która się do tego nie stosuje. W Polsce natomiast przesuwamy wskazówki zegara dwa razy w roku, nieprzerwanie od 1977r. Pierwszy raz wprowadzono to w życie w czasie okupacji hitlerowskiej.

Zmiana czasu do tej pory ma wielu zwolenników jak i przeciwników. Możliwe, że za kilka lat nie będziemy musieli przyzwyczajać się do czasu letniego, ponieważ zostanie zniesiony. Jak na razie musimy przyzwyczajać nasz organizm do zmian, przy okazji ciesząc się z nadchodzącej wiosny, na co również wskazuje czas letni.

 

 

 

The following two tabs change content below.

Ewelina Mirocha

Jestem studentką I roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Uwielbiam wszystko to, co związane jest z modą. Wolny czas lubię spędzić z dobrą książką.

Ostatnie wpisy Ewelina Mirocha (zobacz wszystkie)