VI STUDENCKIE SPOTKANIA KOMUNIKACJI „Student – Absolwent – Dziennikarz – w @kcji” – relacja

Dziś, już po raz szósty, rozpoczęły się dwudniowe Studenckie Spotkania Komunikacji organizowane przez Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa KUL. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły studenckie agendy: gazeta „Coś Nowego” oraz „Passion TV”.

Prezentacje studenckie: „Komunikacj@ w sieci”

Pierwsza część obrad, zatytułowana „Komunikacj@ w sieci”, obejmowała prezentacje studentek IDiKS KUL. Panel był doskonale prowadzony także przez studentów naszego Instytutu – Roberta Góździa i Aleksandrę Boruch. Zostały podjęte niezwykle ciekawe, lecz co istotniejsze – aktualne tematy społeczne i kulturowe. Pierwsza z prelegentek, Arleta Kniaź, analizowała dyskurs o uchodźcach w mediach społecznościowych a Klaudia Ceglarz podjęła temat podtrzymywania więzi z bliskimi poprzez kanały komunikacji pośredniej. Kolejna prezentacja, której autorką była Agata Byra, dotyczyła komercjalizacji blogosfery na przykładzie blogów modowych. Żaneta Nadłonek opowiedziała o autowizerunku Andrzeja Wrony na Facebooku, Katarzyna Wołyniec zaś o tym, jak postrzegani są autostopowicze w sieci.

Wszystkie prezentacje obfitowały w ogrom wiedzy oraz ciekawe informacje, dawały również wyraz szczerego zainteresowania autorek. Dowiedzieliśmy się miedzy innymi, jak korzystać z Facebooka w Chinach oraz, że emoji spełnia zakres semantyczny języka. Dostaliśmy przepis na poczytnego bloga oraz tanie podróżowanie.

Panel ekspercki: „Jak odnieść sukces w sieci?”

Drugi panel również poprowadzili nasi studenci – Emilia Kąkol i Jacek Kochaniec. Zaproszeni goście w swoich prezentacjach odpowiadali na pytanie, jak odnieść sukces w sieci. Wszyscy eksperci są wyjątkowo związani czy to z Instytutem, czy też z samą Uczelnią – tutaj studiowali, tu rozpoczynały się ich zawodowe ścieżki. Fakt ten szczególnie wpłynął na odbiór ich prelekcji – profesorów napawał dumą, a nas, młodych adeptów sztuki dziennikarskiej inspirował do pracy i podążania za marzeniami.

Magdalena Bury, redaktor Wirtualnej Polski, opowiadała, jak pogodzić pracę i studiowanie, przytoczyła tytuł swojego pierwszego artykułu. Przekonywała, żeby nigdy się nie poddawać –nawet gdy termin oddania pracy dyplomowej mija za miesiąc a jej pisanie jeszcze się nie zaczeło. Justyna Dobosz i Edyta Kowalczyk, dziennikarki Przeglądu Sportowego, w interesujący sposób przedstawiły tajniki pracy w redakcji sportowej i wspominały prace nad zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Soczi. Tłumaczyły jak ważne jest, zwłaszcza w dziennikarstwie sportowym, śledzenie aktualności i bycie na bieżąco. Sara Ferreira, blogerka, mama, żona, z zamiłowania także stylistka i fotograf, tłumaczyła jak ważna jest samodyscyplina, gdy jest się szefem samego siebie oraz na czym polegają wpisy sponsorowane. Mateusz Prucnal, właściciel portalu wydarzysie.pl, podał gotowy przepis na sukces. Oto cztery, na pozór łatwe wyznaczniki: pomysł, ciężka praca, weryfikacja, poprawki. Ostatni z prelegentów, Piotr Lewandowski, pracownik Działu Komunikacji KUL, wspominał swą pracę w zoo, od której wszystko się zaczęło. I choć prelegenci żartobliwie sprzeczali się, czy sukces jest na tyle pojemnym słowem, by zmieścić w sobie sen i imprezy, to zgodnie podkreślali fakt, że czasy, w jakich teraz żyjemy, czyli era Internetu, dają ogromne możliwości. Tylko od nas tak naprawdę zależy, czy je wykorzystamy.

The following two tabs change content below.
Wiktoria Frej

Wiktoria Frej

Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Zakręcona, co widać na załączonym obrazku. Już dawno postanowiła dorosnąć dopiero na starość. Bez wzajemności zakochana w Czesławach swojego życia, ponadto w dobrych książkach i jedzeniu. Ceni słowo pisane ponad wszystko.
Wiktoria Frej

Ostatnie wpisy Wiktoria Frej (zobacz wszystkie)

Napisz komentarz