Upadek Magnata?

Firma empik od dłuższego czasEmpik_JUNIOR_FASADAu boryka się z problemami finansowymi. Przed miesiącem jeden z najpopularniejszych polskich portali ekonomicznych ujawnił szokujące dane dotyczące zadłużenia tego przedsiębiorstwa. Według doniesień – właściciel instytucji jest w trakcie negocjacji z bankami co do spłaty gigantycznego długu wynoszącego – serce w gardle – ponad 302 mln PLN. Załatać dziurę jest o tyle trudno, o ile firma poradzi sobie ze stratą należności oszacowanej na 200 mln PLN. Istotnie, sytuacja nie wygląda różowo.

Mimo stąpania bo kruchym lodzie zarząd w dalszym ciągu ustala plany na przyszłość. W ostatnim czasie mogliśmy poznać zdanie polskiego społeczeństwa a propos promocji przedświątecznej. Twarzą kampanii reklamowej została dwójka znanych Polaków, od kilku lat wywołujących kontrowersje. Przyjrzyjmy się ich i tak dobrze znanym sylwetkom…

1) Adam ‚Nergal’ Darski – na co dzień lider i frontman blackmetalowej formacji Behemoth koncertującego na całym świecie. Charakter gatunku muzycznego, jaki grupa preferuje, spotyka się zarówno z szerokim uznaniem, jak i dezakceptacją społeczną. Osoby starsze określiliby zespół ,,satanistycznym, mającym szkodliwy wpływ na młodzież i obyczaje”.

2) Maria Czubaszek – polska dziennikarka, felietonistka, autorka scenariuszy filmowych i telewizyjnych, sporadycznie także aktorka. Powyższe zajęcia są zasłonięte jednak mroczną zasłoną jej przeszłości. Pani Maria, pomimo upływu czasu, wciąż otwarcie przyznaje się do swoich dwóch aborcji, jakich dokonała. W dalszym ciągu utrzymuje, że zrobiłaby to powtórnie. W dodatku kwestię obchodzenia dużych świąt traktuje olewająco. ,,W mieszkaniu nigdy nie stoi choinka, a w lodówce trzymamy parówki” – mówiła niedawno.

Decyzja o doborze osób promujących kampanię empiku natychmiast spotkała się z ostrą krytyką. Jej nasilenie spowodowało wystosowanie odpowiedzi ze strony zarządu, którą można podsumować zdaniem: ,,Empik przeprasza ale nie rezygnuje”. Oliwa została dolana do ognia, toteż zirytowanym internautom nie pozostało nic innego, jak urządzić akcję pod tytułem „Świątecznych zakupów nie robię w Empiku”. W ostatnim czasie jednak spoty z udziałem wyżej wymienionych osób zostały wycofane.

Inny aspekt problemu tkwi w jeszcze jednej sprawie, jaka nastała w ubiegły czwartek.
Lider Luxtorpedy Robert Litza Frederich na profilu grupy wstawił zdjęcie, na którym z przerażeniem i zażenowaniem wpatruje się w naderwany paragon fiskalny. Kwota na nim wynosi – 55 złotych. Właśnie tyle pieniędzy musiał wydać na… najnowszy album Luxów ,,A morał z tej historii…”, jaki chciał sprawić przyjacielowi. Opis fotki jest krótki i znakomicie puentuje wątek – ,,Empik.com – nie polecam tej marży”. Chcąc poznać zdanie współziomków z grupy wielbicieli Piotra Kaczkowskiego (autor audycji Minimax w Trójce) pokazałem im artykuł poświęcony tej sprawie. Mieszkający w Wielkiej Brytanii znajomy wyznał, iż za jedyne trzy funty nabył antologię bluesa gromadzącą 50 płyt kompaktowych. Ta sama płyta Luxtorpedy w kramiku fanowskim na ich koncercie kosztowała 39 zł… Jest różnica? Diametralna.

Wygląda na to, że dni Magnata są policzone…

The following two tabs change content below.
Michał Abramek

Michał Abramek

Pochodzący z prowincjonalnego miasta w województwie lubelskim student Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, założyciel Agencji Reporterskiej "PassionTV" oraz kanału "Bez Cenzury". Preferuje zamiłowanie do starej, dobrej muzyki, jaka bawiła starsze pokolenia, zapalony fan rocka progresywnego, hard rocka i muzyki awangardowej bez ustanku poszukujący nowych, ciekawych brzmień.