TVN pluje szatanowi w ryj o 10 rano

images__1363206617Wstałam o godzinie 8. Zrobiłam sobie kawę i włączyłam telewizor, aby miło spędzić poranek. Prokop i Wellman w „Dzień Dobry TVN”. Zostawiłam na tym kanale. Obejrzałam cały program i wiecie co? Jestem wstrząśnięta tematyką rozmów oraz poziomem inteligencji gości. Czy to normalne, że rano poruszane są tematy śmierci, sekt, narkotyków, na przemian z pieczeniem ciasteczek i akcją „Bądź miły dla bliźniego”? Czy my naprawdę chcemy słuchać rad „gwiazdeczek” i wybitnych „ekspertów”? 

Na początku skupmy się na tematach poruszanych w programach śniadaniowych. Nie wiem, czy wiecie, ale jest zbiór 11 pewniaków, bez których nie byłoby telewizji porannej: kulinaria, pogoda, zdrowie, psychologia, celebryci, informacje bieżące, prawo, konkursy, moda, uroda, reklamy. Jak można zauważyć w ciągu 4 godzin dowiadujemy się najistotniejszych informacji z całej palety zagadnień. Często prowadzący przeskakują z ciężkich tematów na lekkie, aby widz nie czuł się przytłoczony, czy smutny. Co więcej, w programach tego typu chodzi o rozrywkę. Rozrywkę, która jest łatwa, przyjemna i dobrze się sprzedaje. Te krótkie, kilkuminutowe rozmówki m.in. o: in vitro, seksie nastolatków, czy nowym samochodzie Anny Muchy stają się bardziej rozrywką uśmiechniętych prezenterów, ekspertów i celebrytów, niż dialogiem zmierzającym w jakimkolwiek kierunku. Właśnie! Celebryci. Często pojawiają się w DDTVN, dlaczego? Mają oni wielkie doświadczenie i są ekspertami w każdej dziedzinie życia? Telewizja śniadaniowa, w naszych polskich realiach staje się powoli ulubionym miejscem spotkań gwiazd, które w ten sposób dbają o pokazywanie się w mediach, czyli o istnienie w świadomości statystycznego Polaka. Jakiś czas temu jedną z gwiazd była siedemnastoletnia Luxuria http://wp.me/p3BnF9-6GAstaroth < znana z kipu Równonoc >. Zapytana skąd wziął się jej przydomek artystyczny odparła: „Ja po prostu pluję szatanowi w ryj”.

W tym momencie muszę wspomnieć o nowej funkcji telewizji śniadaniowej – mianowicie promowanie nowych gwiazd show – biznesu, mających lub niemających, co w końcu okazuje się najmniej istotne, talentów. Właśnie w telewizji porannej celebryci ogłaszają nowinki ze swojego prywatnego życia, czy wpuszczają „kamerę” do swoich domów. To w Dzień Dobry TVN dowiedzieliśmy się, że Doda rozwodzi się z Majdanem oraz, że Weronika Marczuk -Pazura jest niewinna i ma nowego faceta.
Czy tego oczekuje widz o 8 rano?

P9140204Telewizja śniadaniowa ma wielu zwolenników, ponieważ  pokazuje zupełnie inny świat, pełen uśmiechu i życzliwości. Nawet studio DDTVN jest sielskie, ciepłe i domowe, a rozmowy z gośćmi są kumpelskie i luźne. Wydaje się, że promowanie celebrytów, dawanie porad psychologicznych (których najczęściej udziela trzech ekspertów: psycholog i dwie gwiazdy) oraz konkursy, to skuteczne sposoby zabiegania o odbiorców. Taki właśnie jest sens telewizji śniadaniowej – walka o widza i co za tym idzie o pieniądze – ja innego nie widzę.

The following two tabs change content below.
Dominika Sajdak

Dominika Sajdak

Swoją dziennikarską pasję odkryła na lekcjach języka polskiego w liceum. Ma artystyczną duszę. Lubi mocne rockowe brzmienie i wzruszającą poezję śpiewaną. To gorąca głowa! Jest przyjacielska, wrażliwa, otwarta i bardzo uparta. Słynie z sarkazmu i ogromnego poczucia humoru. Marzy o podróży do Chin i czerwonych szpilkach od Louboutin.