Sześć błędów popełnianych podczas diety

 

Jak każdy dobrze wie, zmiana nawyków żywieniowych nie jest łatwa. Jeżeli dojdzie już do takowej zmiany, często przytrafiają się błędy. Nad czym warto się zastanowić? 

 

 

 

 

 

1. Niecierpliwość

Wiele osób przechodzi od jednej diety do drugiej, jeżeli w ciągu kilku dni nie ma efektów. Samo przestawienie organizmu na kolejną metodę żywieniową zajmuje trzy tygodnie. Pierwszych zmian wizualnych możesz oczekiwać po około 3 tygodniach od jej rozpoczęcia. Nie zmieniaj diety zbyt wcześnie, ponieważ nie widzisz jeszcze efektów.

2.Nagłe zmiany

Zwiększanie lub zmniejszanie kaloryczności diety powinno być stopniowe. Jeżeli nagle zmienimy kaloryczność na dużo niższą bardzo prawdopodobne, że wystąpi efekt JO-JO i po chwili niechciane kilogramy wrócą. Tak samo zadziała to w drugą stronę. Jeżeli nagle drastycznie podniesiemy kalorie, nasz organizm nie poradzi sobie z ich trawieniem, a dla nas skończy się to problemami trawiennymi.

3. Niedokładność kaloryczna

Nie zwracaj uwagi tylko na samą podaż kaloryczną, ważne jest rozłożenie wartości odżywczych, czyli białka, węglowodanów oraz tłuszczy. Nie określaj wagi „na oko”, bo garść orzechów może mieć 200 kcal, a nawet 400 kcal. Dodawanie sosów, to kolejna pułapka, ponieważ możemy dodatkowo dziennie dodać nawet 1000 niewliczanych kalorii, a w skali tygodnia już 7000 kcal, które robią różnicę.

4.Jedzenie niesystematyczne

Najlepszym rozwiązaniem, jeżeli mówimy o diecie kulturystycznej, będzie rozłożenie jej na 4/6 posiłków, jednak najważniejsze jest dopasowanie jej pod styl życia. Najważniejsze będzie jedzenie o ustalonych wcześniej godzinach, ponieważ nasz organizm przyzwyczai się do tego. Jeżeli decydujemy się na dietę, zachowujmy co najmniej 3 godziny pomiędzy posiłkami, aby organizm mógł strawić porcję.

5. Przejadanie się

Przy zwiększaniu masy mięśniowej, dużo osób uważa dorzucenie większej ilości jedzenia, za sposób na szybsze otrzymanie efektu. Organizm przyjmie tyle energii ile jest mu potrzebne, całą resztę będzie obracał bardzo szybko w tak znienawidzoną tkankę tłuszczową. Nadmierne podbicie kaloryczności może nam zaszkodzić i to bardzo, z racji tego, że organizm nie będzie w stanie przerobić takiej ilości pożywienia, co może skończyć się zaparciami.

6. Uznawanie dodatków żywieniowych jako magiczny środek

Wiele osób uważa, że dietę można zastąpić proszkiem oraz tabletkami, jednak to tylko dodatek, który może pomóc, ale również bardzo szybko zaszkodzić. Podstawą zawsze będzie dieta, natomiast próba zastąpienia jedzenia suplementami przyniesie skutki odwrotne od zamierzonego efektu. Stosując samo białko, a jedząc małe ilości produktów białkowych, nie osiągniemy dodatniego bilansu azotowego.

The following two tabs change content below.
Avatar

Emil Nowak

Zawodowo zajmuję się prowadzeniem osób pod względem treningowo-dietetycznym oraz motywuje. Szereg kursów, na które uczęszczam pozwala mi dotrzeć do człowieka i pomóc mu na tyle, na ile On sam potrzebuję Moimi zainteresowaniami są: Szeroko pojęta kulturystyka(anatomia, biomechanika, odżywianie, periodyzacja treningowa, farmakologia(w której widzę szczególne zamiłowanie)), motywacja i pomoc innym, ale również rozwój osobisty na każdej możliwej płaszczyźnie.

Napisz komentarz