Soczi 2014 – Czas start!

RR5015-0001R„Ogłaszam XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2014 roku w Soczi za otwarte” – Po wypowiedzeniu tych słów na dobre rozpoczną się już najważniejsze na świecie zawody sportów zimowych. Świat zepchnie na dalszy plan wojny, niepokoje i inne problemy. Czołówki gazet, programy informacyjne w telewizji i radiu oraz portale internetowe będą poświęcone wydarzeniami z tej Olimpiady.

Wszystko rozpocznie się już 7 lutego o godzinie 17:14 (czasu polskiego). W Soczi będzie wtedy 20:14. Oczywiście godzina otwarcia jest ściśle powiązana z rokiem, w którym organizowane są te igrzyska.

Gdzie znajduje się Soczi? Jest to rosyjskie miasto, położone przy zachodniej linii brzegowej Morza Czarnego. Znajduje się w Kraju Krasnodarskim, który graniczy od północy z Gruzją. Od strony północno-wschodniej otoczone jest górami Kaukaz. Niektóre konkurencje będą odbywać się również w osiedlu typu miejskiego o nazwie „Krasnaja Polana”, które oddalone jest o ok. 40 km od Soczi. Ciekawostką jest, że Soczi to największy kurort… letni w Rosji.  Panuje tam klimat subtropikalny, cechujący się bardzo dużą wilgotnością. Lata w Soczi są upalne, a zimy mroźne.

Zawodnicy będą występować w 15 dyscyplinach, podzielonych na 98 konkurencji. Tymi dyscyplinami będą: biathlon, biegi narciarskie, bobsleje, curling, hokej na lodzie, kombinacja norweska, łyżwiarstwo figurowe, łyżwiarstwo szybkie, narciarstwo alpejskie, narciarstwo dowolne, saneczkarstwo, short track, skeleton, skoki narciarskie i snowboard.

logo igrzysk w SocziLogo igrzysk zostało zaprezentowane już w 2009 roku, przez międzynarodowe biuro marketingowe Interbrand. Po raz pierwszy w historii igrzysk olimpijskich, logo posiada adres oficjalnej strony internetowej XXII Olimpiady „sochi.ru”. Czcionka ma kolor niebieski, pod napisem „ru” są umieszczone koła olimpijskie. Cały napis jest ułożony tak, by odzwierciedlały szczyty gór Kaukazu. Adres internetowy w logu ma być ukłonem dla cyfrowego pokolenia i ma propagować dialog internetowy między zainteresowanymi igrzyskami.

soczi_maskotkiMaskotki ujrzały światło dzienne 26 lutego 2011 roku. Są to trzy zwierzaki, które zamieszkują terytorium Rosji. Od lewej na obrazku powyżej prezentują się: Miś Bely Mishka, Leopard Snow i Zajączek Zaja. Ten pierwszy jest analogią do letnich Igrzysk w Moskwie w 1980 roku i maskotki niedźwiadka Miszy.

Sloganem igrzysk są trzy słowa: „Hot. Cool. Yours.”. „Hot” odnosi się do intensywności walki sportowej i emocji widzów oraz położenia miasta gospodarza igrzysk (południe Rosji). „Cool” to nawiązanie do tego, że są to zimowe igrzyska i dominującego wizerunku Rosji w świecie. Słowo „Yours” oznacza, że te igrzyska są dla każdego.

Złoty medal igrzyskWykonanie jednego takiego medalu zajmowało 18 godzin. Wszystkie medale wykonano zgodnie z innowacyjnymi, najnowszymi technologiami, wykorzystywanymi w przemyśle optycznym i produkcji jubilerskiej. Do ich wykonania potrzeba było 700 kg brązu, 2 tony srebra i 2,5 kg złota. Medale wręczane 15 lutego, będą też miały fragmenty teorytu, który rok temu spadł na Czelabińsk.me

Zawody będą trwać do 23 lutego. Wtedy to nastąpi oficjalne zakończenie i przekazanie flagi olimpijskiej władzom miasta Pyeongchang (Korea Południowa). 

Na koniec wypada życzyć organizatorom, żeby mieli wszystko dopięte na ostatni guzik, a nam kibicom jak najwięcej pozytywnych emocji i medali dla Polaków. Niech idea olimpizmu i sportu zwycięży nad terrorem i chaosem.

The following two tabs change content below.
Dawid Małek
Miejscem, w którym przyszedłem na świat było miasto Radom a mieszkam w maleńkiej miejscowości o nazwie Grabowska Wola. Lubię wiele dziedzin sportowych, ale kocham tylko piłkę nożną. Lubię robić wszystko, co jest związane z footballem: grać na boisku, na komputerze, oglądać mecze no i.... opisywać piękno tego sportu. Interesuje się również historią, trochę motoryzacją i geografią. Nie jestem na 100% przekonany, czy zostanę dziennikarzem, jednak w podjęciu decyzji i zweryfikowaniu moich predyspozycji może pomóc praktyka w takich miejscach, jak gazeta studencka "COŚ Nowego".