Różne oblicza Walentynek

walentynka8Dziś święto zakochanych. Trzeba więc pomyśleć, jakie kupić upominki, na jaki seans pójść do kina, albo w jakiej restauracji zamówić miejsca. Tyle kłopotów jednego dnia. Ale czy znacie historię świętego Walentego i to, jak ten dzień obchodzą inni?

Dużo słyszeliśmy mitów o świętym Walentym. Jeden z nich głosi, że był on kapłanem, który mimo zakazu cesarza, udzielał ślubu żołnierzom. Za to został skazany na śmierć. Paradoksalnie, był zakochany w córce strażnika i przed śmiercią podał jej przez niego list pożegnalno-miłośny. Dzień, kiedy Walenty poniósł śmierć, nazwano świętem zakochanych.

W biografiach świętych niewiele wiadomości można odnaleźć o Walentym. Jest on uznawany za patrona szczególnie pomagającego w przypadku padaczki oraz chorób nerwowych, ponieważ uzdrowił chłopca chorego na jedno z tych schorzeń.

fa6201070005c6974b775493Z upływem  wieków pojawiły się różne tradycje oraz obrzędy symbolizujące Walentynki. W Wielkiej Brytanii mężczyźni obdarowywali swoje wybranki drewnianymi łyżkami z serduszkami lub kluczykami. Tym prezentem zakochany mógł powiedzieć: „Ty znalazłaś klucz do mego serca”. W średniowieczu panowie wybierali sobie Walentynkę. Zbierali się razem, rzucali do czapki kawałki papieru z imionami niezamężnych dziewcząt i losowali. Ta dziewczyna, która została wylosowana, na cały rok stawała się  jego Walentynką, a on dla niej Walentynem. W tym czasie razem chodzili na bale, różne spotkania, a chłopak zachowywał się jak prawdziwy rycerz. Często taki żartobliwy wybór kończył się szczęśliwym małżeństwem.

We Włoszech ten dzień nazwano „słodkim”, ponieważ popularnym prezentem są słodycze. We Francji zakochani piszą krótkie wierszyki i ofiarowują upominki. Francuzi zbudowali też symboliczny pomnik świętemu Walentynowi. Na wzgórzu Montmartre w Paryżu znajduje się ściana, na której wypisane są słowa „Kocham Cię” we wszystkich językach świata (red. polska wersja znajduje się w samym środku). W Ameryce mężczyźni dają swoim narzeczonym biało-czerwony karmel w pudełku o kształcie serduszka. Biały jest symbolem pasji, a czerwony prawdziwej miłości. Japończycy uczynili ten dzień świętem mężczyzn, dlatego też prezenty najczęściej otrzymują panowie. Intrygującym zwyczajem jest konkurs na najgłośniejsze wyznanie miłości: chłopaki i dziewczyny stoją na moście i ze wszystkich sił krzyczą o swoich uczuciach. W Rosji przed rewolucją dziewczyny potajemnie przygotowywały upominki dla ukochanych. Następnie szukały sposobu na wręczenie swoich prezentów.

DSC_0278
Ściana miłości – wzgórze Montmartre, Paryż. Fot.: Katarzyna Leszczyńska

W Poznaniu 14.02. zakochani odwiedzają poznańską farę, gdzie znajdują się relikwie świętego. Jednak również single, idąc w pielgrzymce do Walentego, wierzą, że pomoże on znaleźć im swoją drugą połowę.

Chcesz wziąć ślub w dzień świętego Walentego? Jedź na Jamajkę! Na wyspie organizowane są egzotyczne wesela, na które zjeżdżają się zakochani z całego świata.

Nieważne do jakiego kraju wyruszysz, czy w jakiej restauracji będziesz pić szampana. Nieważne, czy otrzymasz zwyczajną pocztówkę, czekoladowe serduszko, czy też diamentowy naszyjnik. Ważne, że ten dzień spędzisz z ukochaną osobą. Ważne, że będą Cię otaczać ludzie, którzy Cię kochają. Życzę Wam, żeby tak było nie tylko czternastego lutego, ale przez całe życie.

My na Walentynki proponujemy kino! W Lublinie macie szeroki wybór zarówno miejsc, jak i filmów. 🙂

Cinema City

Multikino

Bajka

Świdnik: Kino LOT

The following two tabs change content below.
Teresa Ulianytska

Teresa Ulianytska

Obecnie studiuje na dziennikarstwo i komunikację społeczną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Uczestniczy w polsko-ukraińskim wolontariacie MP3 (możesz pomóc: prawda, pokój, pomoc). Jej zainteresowania: czytanie książek, oglądanie filmów i aktywny odpoczynek. Uwielbia podróżować i robić zdjęcia, a także śpiewać, organizować spotkania, imprezy oraz spędzać czas z bliskimi. W wolnym czasie przykłada się do nauki. 😉

Napisz komentarz