Prawa rotacji

 

 

Prawa rotacji, czyli jeden z najważniejszych elementów w treningu. Wiele osób nieświadomie je wykonuje, ale czym tak naprawdę są i do czego służą?

 

Prawa rotacji to nic innego jak odpowiednie ustawienie stawów, aby ruch który masz zaraz wykonać, był bezpieczny i nie naraził cię na kontuzje. Jeżeli nie wytworzysz siły rotacji, ciało samo zacznie jej szukać samoistnie, poprzez wygięcie pleców, zgięcie kolan do środka czy otwierając łokcie na boki.  Jeżeli dopuścimy, aby nasza rotacja nie była odpowiednia, otworzymy układ, który stanowi nasze ciało, a co za tym idzie wzrośnie ryzyko kontuzji oraz będziemy słabsi w danym ruchu.

 

 

 

Teraz zdań kilka o sile obrotowej. Jest to ilość energii, jakiej potrzebujesz do posłużenia się kluczem francuskim lub  otwarcia słoika. Gdy mówimy o ludzkim ciele, używamy tego terminu do opisania sił wytworzonych w barkach i biodrach, siły obracającej kończyny. Innym sposobem opisania tej siły jest wyobrażenie sobie siły skręcającej wywieranej na obiekt. Możesz wytworzyć rotacje wewnętrzną lub zewnętrzną w barku czy biodrze, gdy obracasz dany staw, trzymając stopę lub dłoń na podłodze lub na jakimś przedmiocie, na przykład sztandze. Stworzona w ten sposób siła obrotowa uruchamia mięśnie i stabilizuje stawy w poprawnej pozycji.

 

Uniwersalne zasady stabilizacji bioder:

Znalezione obrazy dla zapytania stabilizacja bioder1.Mocno wbij stopy w podłoże

2.Obróć stopy tak, jakby były ustawione na talerzach

3.Rozciągnij podłogę (wbij się w podłoże zewnętrznymi krawędziami stopy, ale bez odrywania całej stopy)

4.Kieruj kolana na zewnątrz

 

 

Uniwersalne zasady stabilizacji pozycji barków:

Znalezione obrazy dla zapytania shoulder1.Złam sztangę

2.Trzymaj łokcie blisko ciała

3.Pachy kieruj do przodu(gdy wyciskasz nad głowę)

4.Wewnętrzną część łokcia kieruj do przodu(gdy robisz pompki)

 

 

 

 

Te uniwersalne zasady przypominają o dwóch rzeczach:

1.Twoje ciało jest stworzone do wykonywania rotacji

2.Musisz wytworzyć sile rotacyjną, by osiągnąć stabilną pozycje, z której możesz wyprowadzić ruch.

 

Artykuł oparty na książce: „Bądź sprawny jak lampart” autorstwa dr Kelly StarrettZnalezione obrazy dla zapytania dr kelly starrett rotacja

The following two tabs change content below.
Avatar

Emil Nowak

Zawodowo zajmuję się prowadzeniem osób pod względem treningowo-dietetycznym oraz motywuje. Szereg kursów, na które uczęszczam pozwala mi dotrzeć do człowieka i pomóc mu na tyle, na ile On sam potrzebuję Moimi zainteresowaniami są: Szeroko pojęta kulturystyka(anatomia, biomechanika, odżywianie, periodyzacja treningowa, farmakologia(w której widzę szczególne zamiłowanie)), motywacja i pomoc innym, ale również rozwój osobisty na każdej możliwej płaszczyźnie.

Napisz komentarz