Polskie filmowe hity PRL-u i ich twórcy

        Dzięki kanałom o szczególnej tematyce, poprzez ekrany telewizyjne możemy przenieść się w czasy okryte cenzurą. Pomimo to, filmy wyprodukowane w PRL-u są podziwiane przez nas do dziś, a krytycy uważają, że aktorstwo stało na wysokim poziomie. Niektóre filmy dzięki wyjątkowemu reżyserowi stały się klasykami polskiego kina.

                                                                                     Noce i Dnie(1975)

     Kino w powojennej Polsce musiało odbić się, by znów stawiać kolejne kroki w świecie, który budował się na nowo. Pierwsze duże produkcje, które uznały sławę, należą do słynnego polskiego, zmarłego niedawno Andrzeja Wajdy. Jako jeden z pierwszych podjął się tematyki wojennej. Do wybitnych dzieł filmowych zalicza się Pokolenie (1955), Kanał(1956), Popiół i diament(1958), Ziemia obiecana(1975), Człowiek z marmuru( 1977), Człowiek z żelaza(1981), Wesele(1972), Panny z Wilka(1979). To tylko część twórczości wybitnego reżysera.

                                                                               Człowiek z żelaza(1981)
      Kolejnym reżyserem, którego filmy odbiły się głośnym echem w polskim kinie był Andrzej Munk. Znany z dzieł o tematyce dokumentalnej i fabularnej. Z jego twórczością wiążemy takie produkcje, jak Błękitny krzyż(1955), Człowiek na torze(1956), Eroica(1957), Zezowate Szczęście(1960).
            Do największych dzieł tamtego okresu zaliczamy również filmy, które do dziś zdobywają serca, pomagają wrócić rodzicom w lata młodości. To takich produkcji zaliczamy : Matka Joanna od Aniołów (1960)Jerzego Kawalerowicza, Nóż w wodzie(1961) Romana Polańskiego, Ręce do góry(1967) Jerzego Skolimowskiego, Pięć i pół bladego Józka(1967) Wiesława Dymnego, Miś Stanisława Barei(1980). Film Jerzego Antczaka Noce i Dnie(1975), uważany jako polskie Przeminęło z wiatrem. Głośną ekranizacją była Trędowata(1976) Jerzego Hoffman.

         Należy wspomnieć o wybitnych osobowościach w świecie polskiego kina, czyli o Andrzeju Żuławskim i Krzysztofie Kieślowskim. Do znanych filmów Żuławskiego zalicza się Narwana miłość(1985), Opętanie(1981). Kieślowski zaś zasłynął z dzieł tj.: Dekalog(1989), Krótki film o miłości(1987).

                                                                               Krótka historia o miłości(1987)

        Polskie kino z okresu PRL odznacza się czymś wyjątkowym, gdyż popularność scen z filmów jest ogromna. Jeżeli ktoś nie oglądał całego filmu, to kojarzy dany kadr ze śmieszną, miłosną bądź dramatyczną tematyką.

The following two tabs change content below.
Wiktoria Strawa

Wiktoria Strawa

Studiuje I rok na wydziale Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na KUL. Interesuje się kinem, zwłaszcza przedwojennym. Uwielbiam słuchać muzyki filmowej i rocka, uczestniczyć w koncertach i czytać książki, dzięki którym moja wyobraźnia ma pole do popisu. Kocham podróżować po świecie. Jako ,,niepoprawna romantyczka" w wolnych chwilach pisze wiersze i opowiadania, by na chwilę oderwać się od rzeczywistości.