Podstawy treningu siłowego

Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na trenerów,  coraz częściej można zobaczyć, że treningi są zbytnio wymyślne. Zamiast postawić na podstawowe ćwiczenia, większość osób woli wykonywać „wymyślne” ćwiczenia, nie zawsze dające zamierzony efekt, bądź w jakimś stopniu wydłużają czas, w jakim dojdziemy do zamierzonego celu.  

 

 

 

 

Coraz częściej mówi się o „OldSchool’u” w kontekście treningu. Powód jest bardzo prosty, założeniem był ciężki trening siłowy, oparty o podstawowe ćwiczenia, a dający świetne rezultaty, o których dzisiaj marzy większość.

 

Plan treningowy oparty był o 7 podstawowych ćwiczeń, jakimi są:

  1. Przysiad 
  2. Martwy ciąg  
  3. Podciąganie
  4. Wiosłowanie
  5. Wyciskanie sztangi na ławce leżąc 
  6. Wyciskanie żołnierskie  
  7. Pompki na poręczach  

 

Warto zastosować  te ćwiczenia w swoim planie treningowym, dodając do nich ćwiczenia ukierunkowane na poszczególne miejsce w strukturze mięśnia. Są to ćwiczenia, które w wielkim stopniu pozwolą nam zbudować pokaźną muskulaturę.

Jednak pamiętaj! Jeżeli masz problem z odcinkiem lędźwiowym, który dodatkowo jest bardzo osłabiony, niebezpiecznym zabiegiem będzie stosowanie martwego ciągu. W takim przypadku warto przeanalizować przyczynę dyskomfortu, możliwie jak najmocniej ją zniwelować, a potem „ obudować” dane miejsce, umacniając je. Tutaj warto poradzić się naprawdę dobrego trenera, który swoją wiedzą może zdziałać bardzo dużo, w połączeniu z odpowiednią rehabilitacją, bardzo możliwe jest całkowite pozbycie się dyskomfortu(Wady genetyczno-strukturalne to inna kwestia).

The following two tabs change content below.
Avatar

Emil Nowak

Zawodowo zajmuję się prowadzeniem osób pod względem treningowo-dietetycznym oraz motywuje. Szereg kursów, na które uczęszczam pozwala mi dotrzeć do człowieka i pomóc mu na tyle, na ile On sam potrzebuję Moimi zainteresowaniami są: Szeroko pojęta kulturystyka(anatomia, biomechanika, odżywianie, periodyzacja treningowa, farmakologia(w której widzę szczególne zamiłowanie)), motywacja i pomoc innym, ale również rozwój osobisty na każdej możliwej płaszczyźnie.

Napisz komentarz