PL&UA. Czym była współpraca studentów z dwóch państw?

W ramach współpracy Polsko-Ukraińskiej studenci z obydwu państw odbyli projekt zwiększający kompetencje w dziedzinie dziennikarstwa. Podczas tygodniowego pobytu w Ostrogu, ci pierwsi, dowiedzieli się, jak działają media na Ukrainie. Jak się okazało bycie dziennikarzem wygląda inaczej w Polsce i za wschodnią granicą.

Studenci działający w Coś Nowego oraz Passion TV swoją wymianę odbyli w Ostrogu – niewielkim mieście, w którym został założony najstarszy wschodni uniwersytet. Mieli okazję dokładnie obejrzeć Narodowy Uniwersytet „Akademia Ostrogska” od środka. Zwiedzanie zapoczątkowała krótka historia miasta oraz uniwersytetu. Kolejnym punktem zwiedzania były podziemia, w których znajdowały się mogiły ważnych dla uniwersytetu osób. Ludzi, którzy przyczynili się do jego powstania i  rozwoju.

Ponadto nasi dziennikarze obejrzeli kaplicę, w której odbywają się zarówno msze katolickie, jak i prawosławne. Nie zabrakło również zwiedzania biblioteki, z ogromną kopułką, na której sklepieniu namalowane było niebo wraz z uczonymi, a także prezentacji biblii Ostrogskiej.

-W 1581 roku na naszym uniwersytecie została wydrukowana biblia Ostrogska – mówi przewodnik po Akademii. – Nowy oraz Stary Testament zostały spisane w języku cerkiewnosłowiańskim i stanowiły fundament do powstania innych biblii w języku słowiańskim, w tym po Ukraińsku, Rosyjsku. Nasza biblia była tym, co łączyło ludzi.

Ostatni dzień wymiany studenckiej – Nie ma granic między nami. <– Zobacz, jak wyglądało spotkanie integracyjne Ukraińskich studentów na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim

Wymiana studencka zapewniła również wgląd w lokalne media. Jak się okazało telewizja i radio na Ukrainie nie działa tak samo, jak w Polsce. Telewizja RivneUA, którą odwiedzili, nadaje swoje programy tylko przez trzy godziny w ciągu dnia. Transmisja nie jest częsta, jednak wspólnym elementem okazały się śniadaniowe oraz informacyjne programy.

Ukoronowaniem współpracy młodych dziennikarzy było spotkanie integracyjne. Studenci Akademii Ostrogskiej zaprezentowali krótki film promujący szkołę, a także przybliżyli osiągnięcia, dzięki których uniwersytet został wpisany do Księgi rekordów Guinnessa.

– Pierwszy rekord naszej uczelni został wpisany do księgi Guinnessa w 2011 roku – tłumaczy jedna ze studentek. –  Ustanowienie rekordu polegało na wpisywaniu na kartki ulubionych części piosenek w języku ukraińskim, a następnie sklejeniu ich w jedną kartkę. Ostatecznie składała się ona z czterech tysięcy różnych kartek, a łączna długość łańcucha to 1155 metrów. Kolejny rekord padł w 2014 roku i polegał na zbiorowym czytaniu wierszy Tarasa Szewczenki. Maraton poetycki z okazji 200-lecia urodzin artysty trwał 456 godzin ciągiem. Trzy tysiące uczestników czytało 11 tysięcy 250 wierszy.

Narodowy Uniwersytet „Akademia Ostrogska” do Księgi rekordów Guinnessa została wpisana łącznie 7 razy.

Spotkanie zakończył wokalny występ dwojga ukraińskich studentów, czynnie działających w akademickim chórze. Nie zabrakło również prezentów dla organizatorów wymiany, wspólnych zdjęć oraz miłych pożegnalnych słów.

 

The following two tabs change content below.
Klaudia Szczerbakowska

Klaudia Szczerbakowska

Studentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Miłośniczka dobrej książki, zdrowego odżywiania i motoryzacji. Fanka driftingu, przyszła pisarka mająca talent w pisaniu opowiadań i powieści.
Klaudia Szczerbakowska

Ostatnie wpisy Klaudia Szczerbakowska (zobacz wszystkie)