Od czego zależy i czym kierować się w planowaniu schematu żywienia?

 

Dieta wraz z treningiem jest najważniejszym elementem w życiu sportowca. Dobrze zbilansowana i indywidualna dieta to klucz do sukcesu.Obecnie cierpimy na natłok styli żywieniowych, wszelkiego rodzaju sztucznie dobranych nietolerancji oraz wymyślonych chorób, które służą jako wymówka.

 

 

 

Dobrze zbilansowana dieta musi uwzględnić wszelkiego typu autentyczne skazy, nietolerancję oraz choroby. To właśnie te czynniki są kluczowe w odpowiednim zaplanowaniu strategii żywieniowej oraz w pewnym stopniu pomogą nam przewidzieć długość osiągnięcia efektu, jaki zamierzyliśmy.

Uwzględniając wyżej wymienione czynniki, następnym bardzo ważnym elementem jest zapotrzebowanie kaloryczne. Tutaj wiele osób robi błąd, szczególnie w przypadku redukcji, nie doliczając rożnego typu dodatków jak sosy, cukier itp. Zapotrzebowanie kaloryczne to tak naprawdę ilość kalorii, które musimy dostarczyć, aby móc progresować w budowaniu masy mięśniowej, redukowaniu niechcianego tłuszczu czy rekompozycji ciała.Następnym tematem, który poruszę będą makroelementy. Wymienimy w nich: białka, tłuszcze oraz węglowodany.

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcS2KwmEcxt58-TXEFdDOk4qdQulkSbXmVoPhh_SOcnWYon9-Rri

Białka stanowią około 20% masy ciała człowieka i są najważniejszym składnikiem budowy organizmów żywych. To związki wielkocząsteczkowe o skomplikowanej budowie, które zbudowane są z α-L aminokwasów. „α-L” oznacza położenie grupy aminowej w pojedynczym aminokwasie i determinuje jego biologiczną przydatność. Białka zwierzęce tworzy 20 aminokwasów, które dzielimy na: egzogenne (niezbędne), których organizm nie potrafi samodzielnie wytworzyć, endogenne (nie niezbędne), które syntetyzowane są przez organizm, oraz warunkowo niezbędne, które wytwarzane są w organizmie, ale konieczna jest do tego obecność i odpowiednia ilość aminokwasów egzogennych.

https://i0.wp.com/4.bp.blogspot.com/-eXV3bP69Gd4/UeKUZlCNcNI/AAAAAAAAADk/lPK4iihZqvY/s1600/Capture_00092.jpg?resize=292%2C194

Węglowodany – lub inaczej cukry, cukrowce i sacharydy – to związki organiczne, w których składzie znajdują się takie pierwiastki jak wodór i tlen. Zawierają sporą liczbę grup karboksylowych oraz m.in. karbonylowych. Węglowodany występują licznie w świecie roślin i zwierząt. Przez te pierwsze są wytwarzane w procesie fotosyntezy. Ludzie, podobnie jak zwierzęta, produkują niektóre z tych związków, ale zdecydowanie większość trafia do naszego organizmu z pokarmem pochodzenia roślinnego.

 

https://i0.wp.com/dobretluszcze.pl/wp-content/uploads/2016/04/Depositphotos_11315337_original-male.jpg?resize=288%2C231Tłuszcze dzielą się na proste (triacyloglicerole i woski, w ich skład wchodzą pierwiastki: węgiel, wodór i tlen) oraz złożone (fosfolipidy i glikolipidy, w których skład oprócz wymienionych pierwiastków wchodzą: fosfor, czasem azot lub siarka).Głównym składnikiem tłuszczów jadalnych są triglicerydy, czyli estry zbudowane z trzech cząsteczek kwasów tłuszczowych i jednej cząsteczki glicerolu. Triglicerydy znajdujące się w organizmie pochodzą z pożywienia oraz z syntezy endogennej (w wątrobie, tkance tłuszczowej, błonie śluzowej jelita cienkiego, gruczole sutkowym).

 

 

Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej gramatury poszczególnych makroelementów uwzględniając okres w jakim się znajdujemy. Przykładowo budując masę mięśniowa warto trzymać białko w okolicy 1.8/2g na kg masy ciała, w przypadku redukcji okresowo może dochodzić nawet do 3g/kg masy ciała. Tłuszcze w okresie budowy mogą dochodzić w zależności od modelu żywienia nawet do kilku gram na kilogram masy ciała, w przypadku redukcji ilość ta może spaść do np. 0.5g/kg masy ciała. Jeżeli chodzi o węglowodany to w każdym przypadku stanowią one całą resztę puli kalorycznej.

The following two tabs change content below.
Avatar

Emil Nowak

Zawodowo zajmuję się prowadzeniem osób pod względem treningowo-dietetycznym oraz motywuje. Szereg kursów, na które uczęszczam pozwala mi dotrzeć do człowieka i pomóc mu na tyle, na ile On sam potrzebuję Moimi zainteresowaniami są: Szeroko pojęta kulturystyka(anatomia, biomechanika, odżywianie, periodyzacja treningowa, farmakologia(w której widzę szczególne zamiłowanie)), motywacja i pomoc innym, ale również rozwój osobisty na każdej możliwej płaszczyźnie.

Napisz komentarz