Obchody 85 rocznicy Wielkiego Głodu na Ukrainie

Przeważnie, kiedy mówi się o ludobójstwie, mamy przed oczami obozy koncentracyjne, krwawe rozstrzelania, wojnę. Jednak jedną z najokrutniejszych zbrodni w historii ludzkości był głód na Ukrainie w latach 1932-1933.

Każdego roku, w ostatni weekend listopada w gromadach na Ukrainie, jak również poza jej granicami, upamiętniane są tragiczne lata Wielkiego Głodu, nazywanego także Hołodomor. Według różnych szacunków, doprowadził on do śmierci od 3,9 do 10 mln ludzi. Wielki Głód na Ukrainie był spowodowany celowo, aby zdobyć środki niezbędne do zbudowania silnej armii, było to zaplanowane przez Moskwę ludobójstwo na narodzie ukraińskim.

W latach 1932-1933 sytuacja w miastach była nieco lepsza, niż na wsi. Ludzie starali się uciec do miast, ale tylko bardzo ograniczonej liczbie się to udawało. Dla tych, którzy jednak zostawali na wsi, często jedynym miejscem, gdzie można było znaleźć coś do jedzenia było pole kołchozowe. Jednak zerwanie tam choćby kłosa było przestępstwem przeciwko ZSRR. 7 sierpnia 1932 roku został wydany dekret, nazywany potocznie prawem pięciu kłosów, gdyż za zerwanie takiej liczby groziła kara śmierci lub 10 lat łagru. W ciągu niespełna półtora roku skazano ponad 125 tysięcy osób.

Najbardziej przerażający był kanibalizm i to nie dlatego, że ludzie jedli ludzi, ale dlatego, że był on tak powszechny, że niemal wszyscy się do niego przyzwyczaili. Oburzenie wywoływało często dopiero to, że rodzice mordowali swoje dzieci. Robert Kuśnierz w książce „Ukraina w latach kolektywizacji i Wielkiego Głodu (1929-1933)”: Kanibalizm nie był wówczas czymś nadzwyczajnym. Sam widziałem, jak w Humaniu na rynku schwytano kobietę, która sprzedawała kotlety z ludzkiego mięsa, ktoś znalazł paznokieć dziecka w kotlecie. Ludzie chcieli ją tam na miejscu zabić, ale policja ją zabrała”.

Dla upamiętnienia wszystkich ofiar Holodomoru, w ramach XI edycji Festiwalu Ukraina w Centrum Lublina, 25 listopada będzie miało miejsce przedstawienie studentów Koła Naukowego Ukrainistów UMCS im. Profesora Michała Łesiowa. Opowiada ono o Wielkim Głodzie na Ukrainie, a odbędzie się w Centrum Kultury przy  ul. Peowiaków 12 o godzinie 14.00. Także 23 listopada o 18.00 w Trybunale Koronnym odbędzie się Wieczór Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu. Zapraszamy wszystkich aby przyjść i uczcić pamięć ofiar okropnego, stalinowskiego reżimu.

The following two tabs change content below.
Svitlana Slyvchenko

Svitlana Slyvchenko

Swietka:)) Studentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, a także Prawa. Pochodzę z Ukrainy, z pięknego miasta Lwowa. Jestem szaloną dziewczyną, która bardzo uwielbia książki,muzykę,fotografię, podróże i samochody:) Także lubię historię. Myślę,że w przyszłości będziecie mnie kojarzyć jako wojskowego dziennikarza.
Svitlana Slyvchenko

Ostatnie wpisy Svitlana Slyvchenko (zobacz wszystkie)

Napisz komentarz