Nadchodzi wiosna, czas się ruszyć!

4992454335_aeb5b6bd09_oKiedy udało nam się zmodyfikować jadłospis i nauczyć organizm trawić częściej, a mniej, możemy teraz włączyć wysiłek fizyczny. Odżywiamy się lżej, dostarczamy sobie dużo składników odżywczych i to sprawia, że czujemy się lepiej i mamy więcej sił. Warto więc przełożyć to na przykład na bieganie.

137503582Bieganie jest sportem, który nie wymaga od nas wielkich nakładów finansowych. Potrzebne nam są dresy, buty za kostkę i motywacja. Części stroju oczywiście mogą być bardzo drogie, wystarczy tylko, że pójdziemy do sklepu sportowego, w którym dres będzie kosztował 200 zł, a drugie 200 buty. Jeśli ktoś ma tyle pieniędzy to zachęcam do zakupów, bo firmowe produkty będą po prostu trwalsze. Dla osób, które zaczynają biegać i chcą się rozruszać oraz poprawić kondycję, a nie bawić się w zawodowstwo, wystarczą zwykłe dresy, które każdy z nas ma w domu i „adidasy”, które dzięki temu, że są wyższe będą nam stabilizować kostkę.

Mamy już strój do biegania, ale wciąż nie jesteśmy pewni, czy zacząć trening. Jeśli mamy wątpliwości, oto plusy podjęcia wysiłku:

  1. Lepsza sylwetka. Tak naprawdę to jest nasz główny cel. Zbliża się lato, więc chcemy lepiej wyglądać. Regularne bieganie nam w tym pomoże. Zrzucimy zbędne kilogramy, wyszczuplimy brzuch i nogi, a także ujędrnimy pośladki. Wszystko to sprawi, że będziemy czuć się lepiej we własnym ciele.
  2. Redukcja stresu. Ile razy mieliśmy tak, że nie potrafiliśmy sobie poradzić z nerwami? Dzięki bieganiu i pozytywnemu zmęczeniu, pozbywamy się złych emocji i oczyszczamy umysł z negatywnych myśli. Podczas ruchu można spokojnie przeanalizować nerwowe sytuacje i znaleźć sposób ich rozwiązania.
  3. Porcja energii. Ruch na świeżym powietrzu dodaje siły i wywołuje uśmiech na twarzy. Udowodniono, że podczas biegania wytwarzają się endorfiny, czyli hormony szczęścia. Jeśli więc pobiegamy rano, mamy powód do uśmiechu na cały dzień.
  4. Chwila dla siebie. Podczas biegania nie musimy zajmować się niczym innym. Odcinamy się od obowiązków, problemów. Możemy się odstresować i uciec od miejskiego zgiełku.
  5. Poprawienie kondycji. Jeśli męczymy się podczas wchodzenia po schodach,  a podbiegnięcie do uciekającego autobusu to dla nas problem, to znak, że trzeba popracować nad wydolnością. Regularne bieganie sprawi, że w ogóle zapomnimy o czymś takim jak zadyszka, a nasze samopoczucie będzie tylko lepsze.
  6. Pokonywanie siebie. Kiedy zaczynamy biegać to najlepiej będzie, gdy wyznaczymy sobie jakiś cel. Na przykład: bieg przez 30 minut, czy pokonanie 5 kilometrowej trasy. Na początku nie będzie łatwo i nasze wyzwanie może się wydawać nie do osiągnięcia, ale sukcesywnie będziemy się do niego zbliżać, aż w końcu z dumą powiemy: udało się! Pokonałem własne słabości. Teraz czas na kolejne wyzwanie.

Plusów biegania jest bardzo dużo. Jeśli jednak masz problemy z krążeniem, z sercem lub stawami, to lepszym rozwiązaniem będzie rower. Podczas jazdy nie obciążasz tak kręgosłupa i stawów, a do tego Twój organizm podejmuje mniejszy wysiłek.
Niezależnie od tego czy wybierzesz bieganie, czy jazdę na rowerze, a może jeszcze inny sport, najważniejsze jest jedno: ruszyłeś się!

8358642701_1ed6048cce_o

The following two tabs change content below.