Mundial galaktycznych emocji

official-partner-merchandise-fifa-brazil-2014_531082945bd94_w150022 mecze, 33 godziny transmisji, 66 bramek, a to dopiero początek! Ciężko wyobrazić sobie, co będziemy mogli powiedzieć o całym turnieju, skoro tyle wrażeń przeżyliśmy w pierwszym tygodniu imprezy!

Mistrzostwa Świata w Brazylii od samego początku zapowiadały się niesamowicie. Najważniejsza piłkarska impreza świata, ponownie rozgrywana w kraju, który śmiało można nazwać ojczyzną futbolu, rozgrzewa serca wszystkich kibiców. Nawet w Polsce, pomimo nieobecności reprezentacji na kolejnym mundialu, zapanowała piłkarska gorączka. Szczególnie widać to na forach internetowych, gdzie każdy mecz stara się komentować gromada przekornych kobiet.

W pierwszym tygodniu mundialowych emocji nieobecność Polaków na brazylijskim mundialu została nam zrekompensowana fantastycznymi spotkaniami uczestników tych zawodów. Wraz z końcowym gwizdkiem, po meczach Brazylii, Meksyku, Holandii, Chile, Kolumbii, Anglii i Niemców, bałem się pomyśleć do jakiego stanu doprowadziłaby nas reprezentacja Polski, skoro inne kraje potrafią stworzyć nam takie widowiska.

Countries_participating_World_Cup_in_Brazil_2014_078484_

Pierwszy tydzień obfitował w wiele emocjonujących spotkań, których pokłosiem były olbrzymie niespodzianki. Największą z nich była słaba postawa obrońców tytułu – Hiszpanów, którzy ponieśli sromotną klęskę z aktualnymi wicemistrzami świata Holendrami. 13 czerwca był dla fanów tiki-taki powtórką meczów F.C. Barcelony z Bayernem Monachium z poprzedniego sezonu i podobnie jak wtedy na Camp Nou tak i w tym przypadku był on zapowiedzią bardzo ciężkich dni. Tydzień później Hiszpanie przegrali z Chilijczykami i ostatecznie odpadli z turnieju.

Podobnie sytuacja wygląda u Anglików, którzy próbują za wszelką cenę dogonić przeznaczenie stawiające ich w gronie głównych faworytów do odniesienia końcowego sukcesu. Jednak po ostatnim meczu z Urugwajem mówienie o nich jako o kandydatach do wyjścia z grupy jest niezwykle wyrafinowaną kurtuazją.

Czy można coś szczególnego napisać o faworytach? Większość z nich rozegrała tylko jeden mecz, w którym mniej lub bardziej zdominowali swojego przeciwnika i spokojnie zdobyli trzy punkty. W ten scenariusz wpisują się takie zespoły jak Francja, Argentyna, Niemcy i Włosi. W nadchodzących meczach tych drużyn spodziewam się kolejnych zwycięstw i spokojnego awansu do fazy pucharowej. Dopiero tam będziemy mogli przekonać się o prawdziwych możliwościach tych zespołów.

Największym zaskoczeniem pierwszego tygodnia mundialu są drużyny Kolumbii, Meksyku i Chile. Z wymienionej trójki tylko Meksyk nie jest jeszcze pewny awansu do fazy pucharowej, a ich decydujący mecz z Chorwatami może być jednym z najlepszych meczy tego turnieju. Trudno nie wspomnieć o fantastycznej grze Chilijczyków w meczu z Hiszpanami, którzy odesłali aktualnych mistrzów świata w powrotny lot do Madrytu. Słuszne okazują się przewidywania ekspertów i historyków futbolu, że na imprezach rozgrywanych na kontynencie amerykańskim dominują drużyny z Ameryki Południowej.

Na koniec nie może zabraknąć Brazylii. Gospodarze rozegrali dopiero dwa mecze grupowe, w których potrafili pokonać Chorwację oraz bezbramkowo zremisowali w fantastycznym meczu z Meksykiem. W obu tych meczach nie oglądaliśmy wielkiej Brazylii, a w wywalczeniu korzystnych wyników pomocni byli sędziowie lub szczęście. Szczególnie interesujące jest podejście gospodarzy do spotkania z Meksykanami, gdzie ewidentnie poziom zaangażowania „Kanarkowych” budził zastrzeżenie. Celowe uniknięcie Hiszpanów w kolejnej rundzie, czy przypadek? Nie wierzę w przypadki.

The following two tabs change content below.
Marcin Łopienski

Marcin Łopienski

Czym się interesuję? Jaki jestem? Do moich najważniejszych zainteresowań zaliczają się: sport, polityka, wydarzenia ze świata oraz ekonomia. W wolnych chwilach czytam, oglądam filmy i seriale oraz piszę teksty. Jestem wielkim fanem rocka, cytatów i książek- szczególnie kryminałów. Wesoły, otwarty na ludzi i świat. Szczery aż do bólu.
Marcin Łopienski

Ostatnie wpisy Marcin Łopienski (zobacz wszystkie)

Napisz komentarz