Międzynarodowy Dzień Tańca

 Taniec to uzdrowiciel. W tańcu ludzkość może się spotkać. 

Międzynarodowy Dzień Tańca to święto ustanowione w 1982 roku przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. 29 kwietnia – dzień ten wybrano, aby upamiętnić chrzest wielkiego reformatora sztuki tanecznej, twórcy europejskiego teatru baletowego, francuskiego tancerza i choreografa, Jeana-Georges’a Noverre’a.

Z okazji Dnia Tańca każdego roku inny artysta związany z tą sztuką przygotowuje orędzie adresowane do tych, którzy uprawiają i kochają taniec. W ubiegłych latach autorkami orędzia byli między innymi amerykańska tancerka i specjalistka w zakresie antropologii tańca Katherine Dunham, Maurice Béjart, Mahmound Reda, Kazuo Ohno i Robert Joffrey.

W tym roku motywem przewodnim są słowa egipskiej tancerki i choreografki – Karimy Mansour. W swoim wystąpieniu podkreślała, że ruch jest językiem, którym mówimy wszyscy.

Ruch jest językiem uniwersalnym, językiem każdego człowieka, jeśli tylko otworzymy nasze zmysły i będziemy chcieli posłuchać. Musimy tylko słuchać. Słuchać bez zakłóceń, bez osądu, słuchać w ciszy i pozwolić, by ruch opanował nasze ciało, ponieważ wszystko w nas i dookoła nas jest w ruchu, nieustannym ruchu. W tańcu ciało nie kłamie, ponieważ wsłuchuje się w swoją prawdę i ukazuje ją. Słuchając bicia naszego serca, możemy tańczyć taniec życia, który wymaga ruchu, zwinności i zdolności adaptacji, ciągle zmieniającej się choreografii”.

Czytamy również, że ruch i tanieć to obszary, w których możemy przechodzić od tego, co wertykalne do tego co horyzontalne czyli z góry do dołu i odwrotnie. Ruch i taniec jest tam, gdzie chaos daje się (lub nie) kreować i układać na nowo. Jest tam, gdzie możemy tworzyć, raz po raz, naszą własną rzeczywistość oraz ulotne, efemeryczne chwile. Chwile, które mogą nas dotknąć i pozostać w naszych wspomnieniach, inspirować, zmieniać nas i innych na całe życie. To jest moc prawdziwej ekspresji, moc tańca.

The following two tabs change content below.
Natalia Jasinska

Natalia Jasinska

Natalia Jasinska

Ostatnie wpisy Natalia Jasinska (zobacz wszystkie)

Napisz komentarz