Międzynarodowy Dzień Dzieci-Żołnierzy

Około 250-300 tysięcy osób niepełnoletnich angażowanych jest w konflikty zbrojne.  Według badań przeprowadzonych przez Amnesty International dzieci-żołnierze występują w 19 krajach świata, m.in. Mali, Czadzie, Somalii, Jemenie,
Demokratycznej Republice Konga.

Od 2002 r. dzień 12 lutego jest Międzynarodowym Dniem Dzieci-Żołnierzy, na pamiątkę wejścia w życie Fakultatywnego Protokołu do Konwencji Praw Dziecka. Dokument dotyczy zakazu wykorzystywania dzieci poniżej 18. roku życia jako żołnierzy w konfliktach zbrojnych.

Symbolem tego dnia jest czerwona dłoń, a w środku wizerunek dziecka z karabinem. 

Dzień ten przypomina nam, że około 250-300 tysięcy młodych osób jest rekrutowanych do oddziałów i grup zbrojnych, niekiedy na pierwszej linii frontu. Częściej jednak są one porywane ze szkół, domów, ulic, sprzedawane przez rodziny do walki w oddziałach grup terrorystycznych.

Dzieci przechodzą długi okres szkolenia, który ma sprawdzić ich wytrzymałość, odwagę w trudnych sytuacjach.  Wyzwalana jest w nich nienawiść,
chęć do walki. Ponadto uczone są posługiwania się bronią i bezwzględnego okrucieństwa. Ich posłuszeństwo wzmacnianie jest przez  podawanie im środków odurzających, narkotyków, tatuowanie.  Dzieci są wyzyskiwane i zmuszane do ciężkiej pracy. Wiele z nich ginie, zostaje okaleczonych. Stają się ofiarami gwałtu, przemocy seksualnej. Ich zadanie w oddziale, nie skupia się jedynie na walce. Często wysyłani są jako
posłańcy z informacją, kucharze, służba, tragarze, zamachowcy-samobójcy czy szpiedzy. Ich los to pewna śmierć.
Wiele dzieci z powodu głodu czy ubóstwa sama zaciąga się do wojska.

Choć większość państw sprzeciwia się rekrutowaniu i wykorzystywaniu przez siły zbrojne lub uzbrojone grupy kogokolwiek poniżej 18. roku życia, według danych międzynarodowej koalicji organizacji pozarządowych Child Soldiers International, której AI jest częścią, od stycznia 2011 r. niepełnoletni żołnierze w znaczący sposób wykorzystywani są w 19 krajach. Są to m.in. Sudan, Somalia, Uganda, Kolumbia, Filipiny, Nepal, Sri Lanka.

Do Protokołu przystąpiło już ok. 150 krajów, zakazując tym samym udziału osób poniżej 18 lat w konfliktach zbrojnych.
Nabór lub wykorzystanie w działaniach zbrojnych dzieci poniżej 15 lat stanowi zbrodnię wojenną.

Jakie są przyczyny wykorzystywania takich osób? Amensty International przekonuję, że przyczyną tego zjawiska jest handel bronią, dlatego państwa powinny przyjąć Traktat o handlu bronią, który pomoże zakończyć przymusową rekrutację Dzieci-Żołnierzy.

Takie działania nie wpływają dobrze na psychikę dzieci. Wiele z nich ginie z wycieńczenia, morderczej walki. Często pod wpływem środków odurzających działają wbrew swojej woli. Nie wiedzą co robią. Uważają swe czyny za słuszne, zgodne z rozkazem przełożonego.
Wiele z nich dotyka choroba psychiczna, załamanie

Wojna to nie jest zabawa, chociaż wiele instytucji przedstawia ją w taki sposób, poprzez zapraszanie dzieci do wcielania się w rolę małych żołnierzy. Udział w walce to nie ekscytująca przygoda. Podziwiając małych bohaterów z okresów II wojny światowej, nie zapominajmy, że było to również poświęcanie życia w celu obrony Ojczyzny. Może zabrzmi to kontrowersyjnie, ale nie stawiajmy ich za wzór, lecz przedstawiajmy ich losy jako świadectwo tego tragicznego okresu. Najważniejszą rolą dorosłych jest strzec najmłodszych przed zadaniami, do których jeszcze nie zdążyły dorosnąć.

      

         

The following two tabs change content below.
Klaudia Bzducha

Klaudia Bzducha

Studentka II roku. Interesuje się muzyką i kulturą. Od niedawna próbuje swoich sił w fotografii. Kontakt: klaudia.bzducha@gmail.com
Klaudia Bzducha

Ostatnie wpisy Klaudia Bzducha (zobacz wszystkie)

Napisz komentarz