„Media w służbie integracji. Działania na rzecz wsparcia medialnego inicjatyw integrujących cudzoziemców w Polsce.” – Warsztaty medialne

DSC03242W dniach 7-8 marca 2014 roku odbyły się warsztaty medialne, zorganizowane przez Stowarzyszenie Solidarności Globalnej w Lublinie, w ramach realizacji projektu „Media w służbie integracji. Działania na rzecz wsparcia medialnego inicjatyw integrujących cudzoziemców w Polsce”. Warsztaty odbyły się w Poniatowej. Udział w szkoleniu wzięli studenci lubelskich uczelni.

Pierwszy dzień szkolenia:

Who is Who?

Warsztaty rozpoczął Tomasz Danielewicz, koordynator grupy medialnej. Uczestnicy zostali podzieleni między sobą po dwie osoby. Musieli w ciągu trzech minut dowiedzieć się jak najwięcej informacji dotyczących osoby, z którą rozmawiają. Następnie każdy musiał wcielić się w rolę prezentera, przeprosić widzów za chwilową nieobecność zaproszonego gościa, podać powód spóźnienia oraz przedstawić go w kilku zdaniach. Ta część miała na celu integrację uczestników i poznanie siebie nawzajem.

Następnie wystąpił dr Wojciech Wciseł, lider merytoryczny projektu, który przedstawił cele szkolenia.

Razem! Działania Centrum Wolontariatu na rzecz integracji cudzoziemców i wykluczonych społecznie

Jacek Wnuk, Prezes Centrum Wolontariatu w Lublinie, przedstawił czym zajmuje się wolontariat oraz ukazał problemy, z którymi borykają się ich podopieczni. Każdego dnia wolontariusze wspierają cudzoziemców swoim działaniem. Obecnie w Lublinie jest ok. 3000 studentów z zagranicy.
Po tym krótkim wprowadzeniu wystąpiła Justyna Orłowska, która w formie prezentacji multimedialnej pokazała, co robią wolontariusze w ośrodkach dla cudzoziemców. Przedstawiła to poprzez zdjęcia ich podopiecznych wraz z opiekunami. Do najważniejszych zajęć wolontariuszy należy nauczanie języka polskiego, czy organizowanie wyjść o charakterze kulturalnym. Ponadto wolontariusze mogą uczestniczyć  w świętach u rodzin czeczeńskich np. w Bajramie. Centrum Wolontariatu prowadzi także program „Partnerstwo rodzin”. Zapraszają oni wybrane rodziny czeczeńskie oraz polskie i organizują wspólne wyjazdy integracyjne w różne ciekawe miejsca w naszym kraju.

IMG_1859Kolejnym blokiem programowym były warsztaty telewizyjne oraz radiowe. Uczestnicy podzielili się między sobą na dwie grupy. Warsztat telewizyjny realizował krótki film, dotyczący projektu, w czterech podgrupach. Jego opiekunami byli Joanna i Tadeusz Sosnowscy z TVP Lublin. Grupa z warsztatu radiowego nagrywała sondę z mieszkańcami Poniatowej i wolontariuszami na temat cudzoziemców. Opiekunką grupy radiowej była Katarzyna Wlazło, reporterka Radia eR.

Solidarność  nie zna granic

Pierwszy dzień szkolenia zakończył ks. Mieczysław Puzewicz, Dyrektor Radia eR. Uczestnicy  utworzyli tzw. sieć pająka z wstążki, żeby się lepiej poznać. Ks. Puzewicz zadawał nam trudne pytania, aby pokazać, że dużo Polaków ma wiedzę tylko na temat sytuacji, które pokazuje nam Internet.

Drugi dzień szkolenia:

IMG_1861W drugim dniu warsztatów medialnych uczestnicy projektu mogli zapoznać się z ciekawostkami na temat Facebooka, dzięki Pani Justynie Domaszkiewicz, która pokazała jak promować różne działania na portalach społecznościowych. Dobra strategia zarządzania funpagem odpowiada na pięć pytań: Dlaczego chcemy działać w Social Media? Do kogo kierujemy przekaz? Co chcemy osiągnąć? Jak chcemy to zrobić? Kiedy jest najlepszy moment ku temu?

Owocne, dwudniowe szkolenie zakończył dr Wojciech Wciseł podziękowaniami oraz wręczeniem kwiatów dla wszystkich kobiet uczestniczących w projekcie. Miejmy nadzieję, że będzie coraz więcej tego typu akcji, które ukażą problemy cudzoziemców w Polsce.

The following two tabs change content below.
Sylwia Kędzierawska

Sylwia Kędzierawska

Studentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Ulubiony zespół to bez wątpienia One Republic. Uwielbia słuchać wersów Pezeta. Książka do której często wraca: "Uratuj mnie" Guillaume Musso. Największe marzenie? Zwiedzić Los Angeles i Nowy Jork.

Napisz komentarz