Kropka nienawiści

kropaoo-81c33c386384d08861152bc3,630,0,0,0W dobie Internetu trudno zrezygnować z mediów społecznościowych. Bez wahania można stwierdzić, że są one częścią naszego życia. Różnego rodzaju czaty, blogi i portale to wirtualne pola dialogu, na których możemy wyrażać swoje poglądy. Takie strony są wykorzystywane również do zwykłego kontaktu ze znajomymi. Nie oznacza to jednak, że zwykłe SMS-y odeszły do lamusa, ale trzeba przyznać, że coraz częściej są zastępowane różnymi komunikatorami. 

W momencie kontaktu przez SMS lub na czacie trudno wyrazić emocje, jakie odczuwamy w trakcie trwania rozmowy. Niektóre wiadomości cieszą, inne bawią, a kolejne mogą wywołać smutek lub złość. Oczywiście najprościej byłoby pokazać wszystkie emocje w trakcie rozmowy „face to face”. Ale co wtedy, kiedy jedyną możliwością ich ukazania jest wiadomość na Facebooku? W celu zastąpienia brakujących sygnałów komunikacji niewerbalnej, służą nam emotikony. Za ich pomocą ludzie wyrażają swoje myśli i emocje, nawet bez pisania słów. Aby pomóc odbiorcy w percepcji przekazu, wykorzystywane są kody niewerbalne. W wiadomości tekstowej możliwość takiej ekspresji jest ograniczona do wpisania pewnej sekwencji znaków na klawiaturze. Mogą one pokazywać radość, smutek, zmęczenie itp. Mamy do wyboru ogromną ilość różnego rodzaju emotikonek, które mogą pomóc nam w przekazywaniu nawet bardzo złożonych uczuć.

3684761Jak się okazuje, oczywiście są również osoby, które nie korzystają z tego typu uzewnętrznienia emocji. W trakcie rozmowy używają prostych przekazów, a w doborze znaków interpretacyjnych ograniczają się tylko do kropki: „Nie.”, „Nie wiem.”, „Nie mam pojęcia.”, „Ciekawe, co zrobisz, kiedy się o tym dowiesz.”, „Chyba żartujesz.”. Wiele takich odpowiedzi możemy znaleźć w Internecie na różnego rodzaju stronach. Na Facebooku powstał fanpage o nazwie Kropka nienawiści. Niektórzy mogą sobie pomyśleć, że to kolejna głupia strona. Ale wbrew pozorom ma ponad 200 tysięcy odwiedzających. Można tam znaleźć wiele screenów z różnych rozmów internetowych. Jak widać, taki sposób przeprowadzania rozmowy w większości przypadków oznacza gniew lub po prostu brak zainteresowania ze strony naszego rozmówcy, który takową kropkę przysłał. Pewnie właśnie dlatego nazywa się to kropką nienawiści.

12376427_1722125788021745_7680771969242032744_nJeżeli dostaniemy wiadomość o treści „Wszystko jest OK”, to wydaje nam się, że tak jest rzeczywiście. Jednak, kiedy na końcu tego przekazu nagle pojawi się kropka: „Wszystko jest OK.”, wówczas chyba nie do końca wszystko jest w porządku, a przynajmniej tak nam się wydaje. Kropka jest sposobem na zamknięcie swoich emocji przed rozmówcą. Jest też zagadką, bo nie wiemy, co osoba, znajdująca się po drugiej stronie, czuje w danej chwili. Czy rzeczywiście ma do nas żal, albo może, po prostu jest to efekt szybkiej odpowiedzi na nadesłaną wiadomość?

Póki co mamy pewność, że problem z kropką nienawiści nie będzie miał wymiaru globalnego. Emotikonki nadal cieszą się popularnością i ludzie z przyjemnością wstawiają je w swoich konwersacjach. Z każdym rokiem przybywa ich coraz więcej. Teraz to nie tylko tzw. buźki, ale również zwierzęta, śmieszne sytuacje, a nawet miniaturowe memy internetowe. Być może w przyszłości kropka nienawiści również będzie miała swoją własną ikonkę.

The following two tabs change content below.