Kobieta vs Mężczyzna

 

 

Wszyscy wiemy, że pomiędzy mężczyzną i kobietą występują różnice, tak naprawdę to dwa różne organizmy pod względem biologicznym. Dlaczego więc nie każdy układając plan treningowy czy dietetyczny tego nie uwzględnia?

 

  W dzisiejszych czasach trenerem personalnym może być każdy, wystarczy zapłacić za kurs 49 zł i spędzić kilka godzin przed komputerem. To największy problem tego zawodu, ponieważ takie osoby nie uwzględniają wahań hormonalnych, menstruacji u kobiet, stresu czy problemów zdrowotnych jak np. PCOS(Zespół policystycznych jajników) czy Hashimoto, a na nietolerancjach pokarmowych kończąc.

  Zacznę od kobiety, ponieważ tutaj musimy zwrócić szczególną uwagę. Bardzo ważnym czynnikiem przy tworzeniu planu dla kobiety jest uwzględnienie wahań hormonalnych (Estrogen i Progesteron) oraz menstruacji pod względem wydajności, siły czy też samej psychiki. Samo oddziaływanie na  tego okresu na kobietę daje bardzo dużo informacji, to głównie pod ten czynnik ułożenie prawidłowego planu treningowo-żywieniowego jest ważne.  Są okresy gdy kobieta może trenować bardzo często, praktycznie codziennie na bardzo dużych „obrotach”, jest silna, a więc mocne treningi w tej fazie będą strzałem w dziesiątkę. Jednak nie wszystko jest tak kolorowe, ponieważ kolejną fazą będzie moment, gdy kobieta powinna zminimalizować ilość treningów do dwóch, może trzech tygodniowo, jej organizm jest wtedy trochę słabszy, dlatego warto w tym czasie uważać z ciężarem. 

Jeżeli chodzi o trening u mężczyzny wyglądać może trochę inaczej, ponieważ nie mają oni  wahań hormonalnych (omijam stosowanie środków i problemy estrogenowe). Mężczyźni z reguły mają ustabilizowany organizm i nie występują, aż tak duże różnice jeżeli chodzi o hormony. Jednak i u mężczyzny nie powinno trenować się ciągle na najwyższych obrotach. To grozi kontuzją. 

Dieta… tutaj też występują różnice, jeżeli chodzi o mężczyzn stała kaloryka i rozkład makro składników na przestrzeni, powiedzmy miesiąca, będzie odpowiednia. A co z kobietami? Tutaj wychodzą na jaw kolejne różnice. Są dni gdzie lepiej w diecie uwzględnić dużą ilość węglowodanach i zmniejszyć tłuszcze, a czasem na odwrót, zmniejszyć węglowodany i podnieść ilość tłuszczów.  Tutaj trzeba wspomnieć, że wiele zawodniczek czy kobiet trenujących, ma problemu z cyklicznością okresu – nieregularność, czy nawet zanik na kilkanaście miesięcy, to właśnie wynik źle dobranej diety! 

Do tego wszystkiego musimy uwzględnić (jeżeli występują) wszystkie skazy i nietolerancję. Wyżej wspomniane PCOS, Hashimoto, ale także wszelkie nietolerancję, problemy z układem trawiennym, krwionośnym etc. W momencie, gdy nie uwzględnimy ilości stresu i snu w naszych planach, możemy się niemiło zaskoczyć. Brak efektów, utrata motywacji, zwątpienie w trenera, to tylko kilka czynników, które mogą być wynikiem jego złego podejścia. Dlatego tak ważne jest, aby osoba, do której się zwracamy miała wiedzę i doświadczenie w tym co robi. 

Pamiętajmy! Obie płcie różnią się od siebie, dlatego tak ważne jest uwzględnienie czynników wpływających na konkretną osobę! Szczególnie ważne jest dobre podejście do kobiet, aby nie rozregulować ich organizmu, ponieważ pod względem biologicznym mężczyźni mają dużo łatwiej. Jednak do każdego problemu jest kilka rozwiązań, dlatego dobry trener poradzi sobie i ukierunkuje plan specjalnie pod każdą wytyczną. Chcąc prowadzić się samemu, na pewno musimy przerobić wiele źródeł, książek, artykułów, ale wszystko jest do zrobienia!

The following two tabs change content below.
Avatar

Emil Nowak

Zawodowo zajmuję się prowadzeniem osób pod względem treningowo-dietetycznym oraz motywuje. Szereg kursów, na które uczęszczam pozwala mi dotrzeć do człowieka i pomóc mu na tyle, na ile On sam potrzebuję Moimi zainteresowaniami są: Szeroko pojęta kulturystyka(anatomia, biomechanika, odżywianie, periodyzacja treningowa, farmakologia(w której widzę szczególne zamiłowanie)), motywacja i pomoc innym, ale również rozwój osobisty na każdej możliwej płaszczyźnie.

Napisz komentarz