Nie jesteście ludźmi, jesteście Cyborgami

Już przez miesiąc w ukraińskich kinach można obejrzeć film reżysera, Achtema Sejtablajewa „Cybordzy”. Opowiada on historię dwutygodniowego dyżuru bojowego we wrześniu 2014 roku. Grupa dobrowolców po raz pierwszy przybywa na lotnisko w Doniecku im. Sergeja Prokofieva. Ten aeroport jest symbolicznie i strategicznie ważnym obiektem, bronionym przez Ukraińców już przez cztery miesięce.

Scenariusz do filmu napisała Natalia Worożbyt, a pomagali jej w tym sami cybordzy, którzy walczyli na Donieckim lotnisku oraz na innych lokacjach (m.i. w  Szczastia, Piski).

Budżet filmu wyniósł łącznie 48 mln hrywen. Państwo dołączyło do stworzenia filmu i połowicznie zasponsorowało dzieło Sejtabkahewa (24 mln).

Wszyscy bohaterowie filmu byli postaciami realnymi – prototypami. Główne role grali, bardziej lub mniej znani, ukraińscy aktorzy: Andriy Isajenko, Roman Jasinowskij, Wiaczeslaw Dowżenko, Makar Tychomyrow, Wiktor Żdanow i inni. W filmie brzmiały piosenki zespołu Okean Elzy, a także ukraińska narodowa pieśń,”Huculka Ksenia”.

Zgodnie z planem  twórców „Cyborgów” nie jest zwykłym blogbasterem, pełnym scen bitewnych i drogich efektów specjalnych. Przede wszystkim jest to film, który pokazuje ludzkie uczucia, emocje, myśli teraźniejszych ukraińskich żołnierzy.

W filmie poruszane takie ważne pytania jak : „Dlaczego tu jesteś?”; „Za co kochasz Ukrainę?”; „Jak przyjąć śmierć?”; „Co odczuwasz, kiedy zabijasz człowieka?”.

Można powiedzieć, że „Cybordzy” są jednym z lepszych ukraińskich filmów, który musi obejrzeć nie tylko każdy Ukrainiec, ale także i przedstawiciele innych państw, by lepiej zrozumieć wojnę, która już przez kilka lat toczy się na terytorium Ukrainy. Podczas seansu wielu ludzi uroni łzę, nie zabraknie również aplauzu.

Pułkownik Wsewolod Stebliuk powiedział: „Jeśli ten film powstałby wcześniej, nie oddalibyśmy żadnego centymetra naszej ziemi. Jest silniejszy, niż broń i amunicja”.

Niech te słowa będą najlepszym podsumowaniem.

The following two tabs change content below.
Svitlana Slyvchenko

Svitlana Slyvchenko

Swietka:)) Studentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, a także Prawa. Pochodzę z Ukrainy, z pięknego miasta Lwowa. Jestem szaloną dziewczyną, która bardzo uwielbia książki,muzykę,fotografię, podróże i samochody:) Także lubię historię. Myślę,że w przyszłości będziecie mnie kojarzyć jako wojskowego dziennikarza.
Svitlana Slyvchenko

Ostatnie wpisy Svitlana Slyvchenko (zobacz wszystkie)

Napisz komentarz