Jednokomórkowa cecha charakteru – pierwotniak Toxoplasma gondii

 

Lubisz podejmować ryzyko? Uważasz się za nieustraszonego? Bywasz nadmiernie podejrzliwy, a twoja kobieta zarzuca Ci zazdrość? Myślisz, że to kwestia podejmowanych przez ciebie decyzji. Nic bardziej mylnego! O tym, jak się zachowujesz decydować może… pierwotniak.

Toxoplasma gondii wywołuje u człowieka chorobę zwaną toksoplazmozą. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia 1/3 ludności świata jest zarażona tym pasożytem, a część specjalistów przewiduje wzrost tego wskaźniku w przyszłości. W Polsce liczbę zakażonych szacuje się na 50-70% populacji.

Ten występujący niemal na całym świecie (wyjątkiem są rejony polarne) pasożyt kojarzony jest z jednym z naszych ulubionych pupili, co wprawiać może w stan szoku miliony internautów wpatrzonych bezgranicznie w fotografie słodkich kotków. To właśnie zwierzęta z rodziny kotowatych m.in. koty, żbiki, oceloty są żywicielami ostatecznymi naszego bohatera. Oznacza to, że w ich organizmach (konkretnie w komórkach nabłonka jelita cienkiego) rozmnaża się on płciowo. Zanim jednak osiągnie pełną dojrzałość płciową, organizmami, w których odbywa część rozwoju, czyli żywicielami pośrednimi stają się różne gatunki ptaków i ssaków oraz człowiek.

Ludzie zarażają się toksoplazmozą poprzez kontakt z kocimi fekaliami dzięki usuwanej na zewnątrz z organizmu kota oocyscie. Do kontaktu z zanieczyszczonymi oocystami dochodzi zazwyczaj poprzez jedzenie surowego, bądź niedogotowanego mięsa, spożywanie surowych warzyw i owoców bez wcześniejszego dokładnego ich umycia, styczność z kocimi kuwetami, bądź ziemią lub piaskiem skażonymi kałem kotów. Dzielenie przestrzeni z „myszołapami” sprawia, że okazje do zarażenia się pasożytem zdarzają się niemal cały czas w naszym życiu codziennym.

Naturalnie, możemy podjąć pewne działania, aby zminimalizować to ryzyko, na przykład wyeliminować z diety potrawy z surowego lub pół surowego mięsa, starannie myć warzywa i owoce, a także zlew i blat po obróbce wyżej wymienionych surowych produktów. Pomocne mogą być również takie czynności jak: ochrona piaskownic przed zanieczyszczeniem kałem kotów, zachowanie szczególnej ostrożności przy pracach związanych z kontaktem z ziemią/piaskiem oraz kuwetami swoich pupili, na przykład poprzez założenie rękawiczek czy dokładne mycie rąk.

U większości z nas zarażenie toksoplazmą przebiega bezobjawowo, a następstwa są praktycznie niezauważalne. Drastyczne skutki ukazują się dopiero w przypadkach nagłego obniżenia odporności organizmu np. w chorobach nowotworowych.

Czeski naukowiec Jaroslav Flegr odkrył, że ukrywający się w zakamarkach naszego mózgu pasożyt może wpływać na wiele naszych zachowań, które uważane są za cechy osobowości, m.in. zazdrość, nadmierna podejrzliwość, agresja czy skłonność do podejmowania ryzykownych działań.

Jego zainteresowanie tematem wiązało się z analizą własnych zachowań w czasach studenckich, m.in. zanotował w swoim postępowaniu większą, wręcz zahaczającą o głupotę, odwagę. Za sprawą pozytywnego wyniku testu na toksoplazmozę, odkrył, iż pasożyt zmieniający zachowanie gryzoni, działa w taki sam sposób na ludzi. Kolejno Flegr ukazał, iż dla kierowców z toksoplazmozą prawdopodobieństwo uczestniczenia w wypadkach drogowych jest 2,6 razy większe.

Badania pokazują także, że osoby zarażone odczuwają strach oraz reagują na niespodziewane bodźce zewnętrzne w mniejszym stopniu w stosunku do osób niezarażonych. Flegr twierdzi także, że pierwotniak wpływa na zwiększone ryzyko popełnienia samobójstwa, zachorowania na depresję, czy schizofrenię.

Jego prace badawcze wykazały również, iż posiadanie pasożyta wiąże się z innymi skutkami w przypadku mężczyzn, jak i kobiet. Osobniki płci męskiej są bardziej skłonni do łamania zasad, wykazują się większą podejrzliwością, czy zazdrością. Natomiast w przypadku kobiet ukazują się cechy takie jak: przyjacielskość, czy towarzyskość. Przeciwne reakcje na ten sam skutek zarażenia wynikać mogą z odwrotnej reakcji na stres przez obie płci.

Będąca skutkiem toksoplazmozy skłonność do podejmowania ryzykownych decyzji, może wpłynąć pozytywnie na nasze życie. Jak wykazują badania naukowców z Uniwersytetu Kolorado, osoby zarażone pasożytem kończą biznesowe studia z lepszymi wynikami oraz częściej zakładają własne firmy.

The following two tabs change content below.
Avatar

Dominika Tworek

Czarny humor. Biała rasa. Chaos poszukujący porządku.

Napisz komentarz