IV Konferencja Mediów Studenckich – relacja

IV Konferencja Mediów Studenckich zgromadziła w murach Uniwersytetu Warszawskiego ponad 100 przyszłych adeptów sztuki dziennikarskiej.  Wyjątkowi prelegenci z branży medialnej, ciekawe warsztaty i wycieczki oraz niepowtarzalna atmosfera – to wszystko od 13 do 15 kwietnia zapewniła ekipa Uniwerek.TV.

Piątek, 13.04

godz. 17.30 Oficjalne rozpoczęcie Konferencji. Powitały nas Magdalena Ciesielska, redaktor naczelna telewizji studenckiej Uniwerek.TV oraz Paula Taraszkiewicz, koordynatorka wydarzenia.

fot. Karol Samborski

godz. 18.00 Pierwszy panel dotyczył innowacji w mediach. Gośćmi byli Arlena Witt, prowadząca kanał Po Cudzemu oraz Jarosław Kuźniar, prezenter telewizyjny i radiowy, którego aktualnie można zobaczyć i usłyszeć w Onet Rano. Rozmawialiśmy o tym, co nowego obecnie otacza nas w branży oraz czym różnią się treści różnych portali społecznościowych. Arlena tłumaczyła, za co kocha Twittera i dlaczego jej mama założyła Instagrama, Jarosław Kuźniar zaś, czego szuka w Internecie o 23.30.

godz. 21.00 Po pierwszym panelu dyskusyjnym poszliśmy na integrację do baru San Escobar. I choć był to spacer w deszczu, na miejscu panowała gorąca atmosfera 🙂

Sobota, 14.04

godz. 10.00 W sobotę, jako pierwszy, o sztuce dobrego wywiadu, opowiedział Konrad Piasecki, gospodarz porannego programu Gość Radia Zet. W trakcie tego panelu dowiedzieliśmy się, jak sprawić, by wywiad był bardziej dynamiczny oraz czy warto kłócić się z naszymi gośćmi.  Dyskusja była bardzo ożywiona, a pytaniom nie było końca, nim się więc spostrzegliśmy, pora była witać kolejnych prelegentów.

fot. Karol Samborski

godz. 11.45 Tym razem musieliśmy wybrać – a wybór był naprawdę trudny. Rozmowa z Michałem Polem i Tomaszem Smokowskim o dziennikarstwie sportowym lub panel prowadzony przez Łukasza Noszczaka o tym, jak wykorzystać szansę i ze studenckiego medium trafić do ogólnopolskiej telewizji.

godz. 13.45 Po lunchu zapewnionym przez organizatorów przyszedł czas na dziennikarstwo interwencyjne, którym na co dzień zajmują się Przemysław Talkowski oraz Klaudia Szumielewicz-Szklarska. Temat był o tyle interesujący, bo dotykający codzienności i związanych z nią problemów, a zaproszeni goście wyczerpująco odpowiadali na nasze pytania o aspekty prawne czy emocje towarzyszące zbieraniu materiału.

godz. 15.30 Ostatni sobotni panel dotyczył mediów społecznościowych, a prelegentami byli Franciszek Georgiew, założyciel Social Tigers oraz Wojciech Wieman, znany m.in. z Onet Rano. W niewiele ponad godzinę dowiedzieliśmy się, jakie treści przebijają się przez algorytmy, że prawodawstwo nie nadąża za ewolucją w mediach oraz na czym polegają najczęstsze błędy popełniane w social mediach.

godz. 17.30 Na koniec tak obfitego w wrażenia dnia przyszedł czas na wycieczki. Możliwości było wiele: od zwiedzania studia Dzień Dobry TVN, przez wizytę w redakcji Polityki, na nagrywaniu “Skandalistów” kończąc.

fot. Karol Samborski

Niedziela, 15.04

fot. Karol Samborski

godz. 10.00 Ostatni dzień konferencji rozpoczął się panelem o wystąpieniach publicznych, gościem zaś był Maciej Orłoś. Dowiedzieliśmy się, jak dobrze wyglądać przed kamerą, w jaki sposób radzić sobie z tremą oraz jak wybrnąć, gdy zdarzy nam się wpadka na antenie.

godz. 11.45 Kolejnymi prelegentami byli Paulina Mikuła, prowadząca kanał Mówiąc Inaczej oraz Wojciech Bojanowski, dziennikarz, reporter „Faktów” TVN i TVN24. Zastanawialiśmy się, od czego polonistów bolą zęby oraz rozwialiśmy wszystkie swoje wątpliwości językowe. Wojciecha Bojanowskiego pytaliśmy zaś, czy nie boi się trudnych tematów w dziennikarstwie.

godz. 13.30 Przedostatnim prelegentem IV Konferencji Mediów Studenckich był Bartosz Węglarczyk, który od 2016 roku jest dyrektorem programowym Onet.pl. Panel poświęcony był fake newsom, istotnemu w dzisiejszych czasach zjawisku. Dziennikarz, na własnym przykładzie pokazał, jak nieprawdziwe informacje mogą zaszkodzić nie tylko w karierze, lecz także w życiu osobistym.

godz. 16.45 Ostatnimi gośćmi byli absolwenci Uniwersytetu Warszawskiego, Patryk Michalski i Brian Dam. Opowiadali o swoim projekcie „Reporterzy Samozwańcy”, dawali wskazówki, jak budować markę osobistą a także wspomnieli, że czasem brak środków na zrealizowanie materiału nie jest przeszkodą, a wyzwaniem.

 

Tak, po trzech dniach intensywnych spotkań, zakończyła się IV Konferencja Mediów Studenckich w Warszawie. Wróciliśmy do swoich redakcji, pełni nowych pomysłów, znajomości i wskazówek na przyszłość. Dziękujemy Organizatorom, ekipie Uniwerek.TV i już teraz zapowiadamy – widzimy się w przyszłym roku!

The following two tabs change content below.
Wiktoria Frej

Wiktoria Frej

Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Zakręcona, co widać na załączonym obrazku. Już dawno postanowiła dorosnąć dopiero na starość. Bez wzajemności zakochana w Czesławach swojego życia, ponadto w dobrych książkach i jedzeniu. Ceni słowo pisane ponad wszystko.
Wiktoria Frej

Ostatnie wpisy Wiktoria Frej (zobacz wszystkie)