
Od czasu, kiedy Polska stała się członkiem Unii Europejskiej, rozwinęła się infrastruktura drogowa i nasze granice otworzyły się na obcokrajowców, to zauważyć można coraz większy napływ cudzoziemców do naszego kraju.
Jako państwo leżące w centralnej części Europy, stykamy się z obowiązkiem wynikającym z powszechnej dostępności naszego terytorium. Obecnie widok cudzoziemców pracujących w szpitalach, sklepach, na budowach, odprowadzających swoje dzieci do polskich przedszkoli i szkół, rosnąca liczba zagranicznych studentów i pracowników naukowych na naszych uczelniach sprawia, że co raz ważniejsze staje się pytanie o cel i metody integracji przybyszów z Polakami.
Organizatorzy chcą podczas tej konferencji zastanowić się nad odpowiedziami na pytania: w jakim stopniu w Polsce udaje się realizować politykę integracyjną?; jakie wyzwania stoją przed podmiotami zaangażowanymi w jej proces?; jaką rolę w procesie integracji pełni edukacja międzykulturowa, media i osoby na co dzień pracujące z cudzoziemcami, uchodźcami, imigrantami (m.in. pracownicy socjalni, organizacje pozarządowe, wolontariusze, dziennikarze, społeczni liderzy)?.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w konferencji pt.: „Integracja cudzoziemców w Polsce. Wersja 2.0 czy 0:2?”, która odbędzie się w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej KUL w sali 241.
Program konferencji:
11.00 – 11.05 – Integracja cudzoziemców w Polsce. Wersja 2.0 czy 0:2? – sens tytułu i konferencji – dr Wojciech Wciseł, IDiKS KUL
11.05 – 11.15 – Powitanie i otwarcie konferencji – prof. dr hab. Karol Klauza, Dyrektor IDiKS KUL
11.15 – 11.30 – Prezentacja działań podejmowanych przez Radio eR w ramach projektu FIO – Katarzyna Koguciuk, Radio eR
11.30 – 12.05 – Wielokulturowość i międzykulturowość w Polsce. Oczekiwania wobec edukacji miedzykulturowej – prof. dr hab. Jerzy Nikitorowicz, Uniwersytet w Białymstoku
12.05 – 12.25 – Kim są „oni”? Obcość w mediach i w życiu codziennym – dr hab. Robert Szwed, IDiKS KUL
12.25 – 12.50 – Integracja w społecznościach lokalnych. Podstawowe założenia lokalnych polityk integracyjnych – Mirosław Bieniecki, Instytut Studiów Migracyjnych
12.50 – 13.00 – Przerwa
13.00 – 14.30 – Panel dyskusyjny: Integracja w Polsce- mit czy codzienność?
Prowadzący: Marek Targoński/Katarzyna Wlazło, Radio eR
Uczestnicy: ks. Mieczysław Puzewicz, Dyrektor Radia Er; Jacek Wnuk, Prezes Centrum Wolontariatu; Piotr Choroś, Kierownik referatu ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi i partycypacji społecznej UM Lublin; Violetta Kędzierska, Kierownik Ośrodka dla Cudzoziemców w Lublinie – Urząd do Spraw Cudzoziemców; Veljko Nikitović (Serbia), piłkarz-kapitan GKS Górnik Łęczna; Assel Baieli (Kazachstan) i s. Anafrida Biro (Tanzania), Międzynarodowa grupa wolontariuszy Centrum Wolontariatu „Omnes Gentes”
14.30 – Podsumowanie i zakończenie konferencji – dr Wojciech Wciseł, IDiKS KUL
Konferencja jest realizowana w ramach projektu „Medialne Forum Integracji” i współfinansowana ze środków PO FIO 2013 oraz środków własnych Radia eR.
The following two tabs change content below.


Magdalena Gładysz
Kierownik działu: Reklama, PR i kontakt z mediami
Pasjonatka książek reportażowych i historycznych. Fotograf - amator. Jedna z największych fanek "Czasu honoru". Zaczytana w blogach, które są dla niej źródłem inspiracji do własnej twórczości, zarówno dziennikarskiej jak i artystycznej. Kobieta gotowa stawić czoła nowym wyzwaniom, jak na przykład kierowanie działem "Promocji i PR".

Ostatnie wpisy Magdalena Gładysz (zobacz wszystkie)
- „Jesteś komuś potrzebny” - 27 lutego 2015
- Jubileuszowe Targi Pracy i Praktyk - 24 listopada 2014
- Nie daj na siebie czekać! - 28 października 2014