Hej kolęda, kolęda…

źródło: www.kronikamontrealska.com
źródło: www.kronikamontrealska.com

W okresie Świąt Bożego Narodzenia każdy z nostalgią wspomina swoje dzieciństwo. Feerię bombek, światełek i łańcuchów na choince większej od nas, pyszne potrawy przygotowane przez mamę i babcię, kolorowe prezenty… Ale czy ktoś jeszcze siada z najbliższymi i zamiast oglądania telewizji, śpiewa kolędy?

Każdy z pewnością kojarzy melodie i słowa (chociażby jakiś fragment dałby radę zanucić). Jezus malusieńki, Do szopy, hej pasterze, Gdy śliczna Panna, Lulajże Jezuniu, Mizerna cicha, Oj, maluśki, maluśki, czy Przybieżeli do Betlejem to tylko niektóre z kolęd nam znanych. Niestety zwyczaj rodzinnego kolędowania zanika, my dorastamy, rodzicom się nie chce i tym sposobem lądujemy na kanapie z pilotem w ręce.

Jak niektórzy z Was zapewne wiedzą, w Będzinie odbywa się Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek. Jest to wydarzenie cieszące się dużym zainteresowaniem, zarówno ze strony mediów, jak i uczestników oraz publiczności. W 2010 roku udział w nim wzięło aż 22 tysiące osób, a wykonawców było 1780. Eliminacje do festiwalu odbywają się w 33 ośrodkach w Polsce, na Ukrainie i Białorusi. Koncert odbywa się w trzecią niedzielę stycznia w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu w Będzinie – Syberce. Wydarzenie to ma formę konkursu, w którym mogą startować soliści, duety, zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne, schole, chóry, a także osoby niezrzeszone. Co więcej, udział mogą brać wyłącznie amatorzy.

Przejdźmy jednak do sedna,a mianowicie do początków kolędy. Najstarsza zachowana polska kolęda zaczyna się od słów: „Zdrow bądź, krolu anjelski”. Początkowo kolędy były tłumaczone na język polski z łaciny, lecz na przełomie XVII i XVIII wieku Piotr Skarga stworzył W żłobie leży. Twórcami kolęd byli także: Franciszek Karpiński, Mikołaj Sęp- Szarzyński, Andrzej Morsztyn, a współcześnie Witold Lutosławski.

Ludowa pieśń religijna o wesołym charakterze nazywana jest pastorałką i z reguły nie wykonuje się jej w kościele. Terminem kolęda określa się także wędrowanie po domach w przebraniach, śpiewając i prosząc o dary.

The following two tabs change content below.
Justyna Klimkiewicz

Justyna Klimkiewicz

Ciekawa świata i pełna energii. Patrzę na świat przez okulary w kolorze ironii 😉
Justyna Klimkiewicz

Ostatnie wpisy Justyna Klimkiewicz (zobacz wszystkie)