Gdy orator sepleni

Dziś na tapetę bierzemy książkę Paszczodźwięki. Mały poradnik dla wielkich mówców autorstwa Mirosława Oczkosia, wydanej w 2010 roku nakładem wydawnictwa RM.

Jest to podręcznik służący rozwoju dykcji i innych umiejętności retorycznych jego użytkowników. Pozycję rekomendują m.in. prof. Jerzy Bralczyk, jeden z czołowych polskich językoznawców oraz dobrze znana wszystkim Krystyna Czubówna, lektor filmów przyrodniczych (z wykształcenia prawnik, a jak wiadomo, każdy adwokat winien być dobrym oratorem).

Problemem, któremu autor poświęcił najwięcej uwagi, jest nieprawidłowe wymawianie wyrazów głosek przez użytkowników języka polskiego. Oczkoś podchodzi do tego zagadnienia jak rasowy nauczyciel – prezentuje zadania o różnym stopniu trudności, tak, aby każdy mógł sobie z czasem poradzić z wyrazami, które sprawiają mu trudność. Każdej grupie ćwiczeń przyporządkowana została głoska, której artykulacja może okazywać się przeszkodą pozornie nie do przebycia.

Paszczodźwięki nie są jednak typowym podręcznikiem, jakich całe masy zalewają półki w księgarniach. To swoiście pojęty dialog z odbiorcą, przyjacielska rozmowa, której efektem ma być przezwyciężenie własnych ograniczeń, najczęściej nieuświadomionych.
Przy okazji autor w bardzo przystępny sposób wyjaśnia, na czym polega istota aktu mówienia. Czyni to za pomocą wierszyków i łamańców językowych, których celem jest unaocznienie czytelnikowi tego, jak bardzo ważna w codziennym życiu jest poprawna wymowa, przekładająca się później na sukcesy w komunikacji międzyludzkiej.

Pozycja prezentowana w niniejszym artykule to świetne narzędzie dla logopedów, polonistów oraz – a raczej przede wszystkim – przeciętnego Kowalskiego, który zwykle żyje bez głębszej refleksji nad tym, czy jest dobrze rozumiany przez słuchaczy. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – zarówno dzieci i młodzież, jak i dorośli (którym poświęcono osoby rozdział zatytułowany Tylko dla dorosłych). Warto zaopatrzyć się w Paszczodźwięki i uczynić z nich nietuzinkowy prezent dla znajomego, albo dla siebie samego – bo przecież nie każdy potrafi wyraźnie powiedzieć, że rozrewolwerowany rewolwerowiec rozładował swój rewolwer.

The following two tabs change content below.
Natalia Nigborowicz

Natalia Nigborowicz

Jestem Natalia, pasjonują mnie podróże i odkrywanie świata. Wolny czas chętnie poświęcam dobrej książce. Zawsze przegrywam z kawałkiem czekolady.
Natalia Nigborowicz

Ostatnie wpisy Natalia Nigborowicz (zobacz wszystkie)