Filmowa magia świąt

6900894.3Na przestrzeni lat zmieniają się tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe. Współcześnie niewiele jest domów, w których nie ogląda się telewizji w tym czasie. Z racji komercjalizacji tego święta, kanały nastawiają się głównie na tę tematykę. W żartobliwym tonie, w wielu rodzinach przyjęło się powiedzenie, że „Nie ma świąt bez Kevina”. Co takiego jest w świątecznych filmach, że nie można się bez nich obejść ?

Przeglądając kanały w telewizji, jeśli chodzi o tematykę świąt, wybór jest spory. Począwszy od animowanych bajek dla dzieci, przez lekkie komedie familijne, po całkiem poważne filmy dla starszych widzów. Wiadome jest, że większość oglądających lubi utożsamiać się z rzeczywistością, którą widzi na ekranie. Dlatego też, w okresie świąt, częściej ogląda się film ze Świętym Mikołajem i choinką w tle, niż taki, którego akcja toczy się podczas wakacji. 6900302.3Często bywa również tak, że tradycyjnie, co roku sięgamy po typową klasykę filmu świątecznego i mimo, że oglądało się ją już sto razy, obejrzy się i sto pierwszy. Pamiętamy dokładnie wszystkie najzabawniejsze momenty filmu, lecz gdy zasiadamy przed telewizor z całą rodziną, one wciąż nas śmieszą. Trudno znaleźć porę roku, w której tak chętnie sięgamy po stare, znane już od dawna filmy. Dla przykładu, niewiele jest dzieł powiązanych z tematyką wielkanocną, wtedy też mniej czasu spędza się na oglądaniu. Boże Narodzenie jest w tej kwestii zdecydowanie bezkonkurencyjne.

Doszukując się powodów, dlaczego jest tak wiele filmów świątecznych, należy spojrzeć przede wszystkim na ich charakter. To szczególny okres, gdy zwraca się uwagę na poprawę ludzkiego postępowania, akcentuje się dobro i miłość. Zbliżający się koniec roku jest świetnym powodem do postanowień noworocznych. Filmy bożonarodzeniowe często charakteryzują się właśnie takim przesłaniem, nawołującym do zmiany na lepsze i poprawienia swojego życia. Częste, szczęśliwe zakończenia przekonują, że to właśnie jest najodpowiedniejszy moment. Poza tym sposób, w jaki jest to przekazywane, jest zazwyczaj lekki i wesoły. A5 święta są właśnie tym okresem, gdy szczególnie mamy ochotę na śmiech i relaks. Choć czasem filmy ukazują mniej doskonały obraz społeczeństwa, Mikołaj nie jest miłym staruszkiem, a rodzina nie bywa tak idealna i zgodna, w końcowym podsumowaniu wszystko przemienia się jednak pod wpływem magii świąt. W pędzie świątecznych przygotowań nie zawsze jest czas na odczuwanie tej atmosfery, dlatego chętnie sięgamy po te filmy. Warto jednak, by poza kilkoma godzinami spędzonymi na oglądaniu, przenieść morały z filmów do naszej rzeczywistości.

The following two tabs change content below.
Aleksandra Babik

Aleksandra Babik

Studentka 1 roku DiKS'u. Nieustannie zadziwiona światem, chętnie opisuje swoje refleksje na jego temat 😉
Aleksandra Babik

Ostatnie wpisy Aleksandra Babik (zobacz wszystkie)

Napisz komentarz