„Elementarne, mój drogi Watsonie” – historia fajki

Sherlock HolmesBardzo możliwe, że nie każdy czytał opowieści sir Arthura Conana Doyle’a, ale prawie każdy kojarzy bohatera, który rzekł ten cytat. Ze starszych filmów przypominam sobie Sherlocka w jego kraciastym płaszczu i berecie oraz z pewnym nieodłącznym elementem. Nie chodzi tu o jego przyjaciela Watsona, lecz o fajkę.

Kilka dni temu obchodziliśmy międzynarodowy dzień palących fajkę. Chociaż koneserów takiego palenia spotkać jest coraz trudniej, to sama historia fajki jest bardzo ciekawa. W naszych czasach jest symbolem ekstrawagancji oraz przepychem dla tego, kto potrafi docenić prawdziwy smak tytoniu. Początki fajki sięgają jedna aż Starożytnego Egiptu, gdzie w piramidach znaleziono tego typu przedmioty napchane po brzegi tytoniem. Były one obecne również w Indiach i u Starożytnych Majów. Także starożytni Rzymianie i Grecy korzystali z przedmiotu przypominającego fajkę do palenia liści niektórych roślin.smoking girl Jednak prawdziwą popularność w Europie palenie fajek zyskało po odkryciu Ameryki. Nie wszędzie jednak fajki były lubiane, na przykład na Rusi nałogowcy byli karani za palenie, czasem złapani na gorącym uczynku mogli zostać skazani nawet na karę śmierci.

Wyrażenie „zapalić fajkę pokoju” przybyło do nas zza oceanu i oznacza dążenia do pojednania, zgody oraz pokoju. Pochodzi z tradycji indiańskiej, gdzie wspólne wypalenia fajki oznaczało osiągnięcie porozumienia. Pierwsze gliniane fajki pojawiły się w Anglii w środku XVI wieku, później trafiły do Holandii, gdzie miasto Gouda stało się czołowym producentem fajek w Europie. Podobne warsztaty budowano na terenach Niemiec, Polski i Rosji. W Niemczech produkowano więcej fajek z porcelany, w Danii ich wytwarzaniem zajmowała się Królewska Fabryka Porcelany. W Azji fajki były robione z bambusu, natomiast w Afryce miały różnej formy i powstawały z różnych materiałów (często z kłów zwierząt albo z dyni).

Mel GibsonPalenie stało się sztuką, która była popularna na całym świecie. Jedna z legend głosi, że Papież Benedykt w 1794 roku wydał dokument traktujący o niewinności palaczy i uwolnieniu od wszelakich grzechów. Mijały lata, aromatyzowany tytoń stawał się krzykiem mody, zastępując tym samym cygaro.
Dziś głównymi producentami fajek w świecie są: Włochy, Wielka Brytania, Francja oraz Dania. Teraz możemy przebierać wśród różnych modeli – od zwykłych fabrycznych aż do prawdziwych wytworów fajkarzy. Bardzo cenione są te stare fajki — najdroższa,  sprzedana na aukcji, została wyceniona na 10 000$.

Kończąc ten artykuł, zacytuję Edwarda Bulwera-Lytton’a, brytyjskiego polityka, pisarza i poetę: „Fajka jest fontanną kontemplacji, źródłem przyjemności, towarzyszem mędrca; a człowiek, który ją pali myśli jak filozof i postępuje jak Samarytanin”.

The following two tabs change content below.
Teresa Ulianytska

Teresa Ulianytska

Obecnie studiuje na dziennikarstwo i komunikację społeczną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Uczestniczy w polsko-ukraińskim wolontariacie MP3 (możesz pomóc: prawda, pokój, pomoc). Jej zainteresowania: czytanie książek, oglądanie filmów i aktywny odpoczynek. Uwielbia podróżować i robić zdjęcia, a także śpiewać, organizować spotkania, imprezy oraz spędzać czas z bliskimi. W wolnym czasie przykłada się do nauki. 😉