Egzotyka w lubelskich schroniskach

IMG_4761
fot. Anna Bronisz

Do schroniska w Lublinie trafia coraz więcej zwierząt egzotycznych. W minione wakacje kilkadziesiąt węży, legwanów, pająków i jaszczurek zostało porzuconych przez swoich właścicieli. Niektóre gatunki tych zwierząt mogą być groźne dla ludzi! Właściciele bardzo często wypuszczają swoich nietypowych pupili w miejscach publicznych, narażając tym samym innych na ogromne niebezpieczeństwo. Hodowanie egzotycznych zwierząt stało się modne. W Polsce możemy je legalnie kupić przez internet i to za bardzo niską cenę. Niektóre gatunki węży i jaszczurek są dostępne za jedyne 15 zł! Jednak kupowanie takich zwierząt za pomocą internetu jest bardzo ryzykowną metodą. Zdarzały się przypadki, w których właściciele otrzymywali inne zwierzęta, niż te, które zamówili. Jeśli już zdecydujemy się na zakup węża, bądź jaszczurki, lepiej udać się do sklepu zoologicznego, ponieważ tam możemy uzyskać dużo ważnych informacji na temat naszego pupilka. Pamiętajmy jednak, że kupno takiego zwierzęcia to nie wszystko. Trzeba umieć się nim opiekować i zapewnić mu odpowiednie warunki do życia. Wszystkie zwierzęta rosną, jednak gatunki egzotyczne mogą osiągać naprawdę ogromne rozmiary, z czego przyszli właściciele powinni zdawać sobie sprawę. Dodatkowym problemem są koszty. Zakup zwierzęcia nie jest dużym wydatkiem, jednak inaczej sprawa wygląda w przypadku jego utrzymania. Potrzebne są między innymi lampy grzewcze, witaminy i suplementy diety, terrarium, żywe pożywienie… Ciężko również znaleźć weterynarza, który będzie umiał zapewnić odpowiednią opiekę lekarską takim zwierzętom, a dodatkowo leczenie zwierząt egzotycznych jest bardzo kosztowne.

Z roku na rok liczba porzuconych zwierząt egzotycznych, nie tylko w Lublinie, ale w całej Polsce, gwałtownie wzrasta. Co ciekawe, w ostatnich latach coraz częściej spotykane są takie zwierzęta, jak krokodyle, czy kajmany. W momencie, gdy opieka nad takim zwierzęciem nas przerasta, najlepszym rozwiązaniem będzie oddanie go do zoo lub schroniska. Na pewno nie można porzucić go w miejscu publicznym, ponieważ takie zachowanie może prowadzić do tragedii, za którą trzeba będzie ponieść konsekwencje.

The following two tabs change content below.
Anna Bronisz

Anna Bronisz

Studiuję dziennikarstwo i komunikację społeczną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie. Interesuję się sportem. Do szaleństwa kocham piłkę nożną. Uwielbiam podróżować,poznawać nowych ludzi i inną kulturę. Muszę przyznać,że mam ciężki charakter i uparcie trzymam się swojego zdania, niestety nie zawsze wychodzi mi na dobre. Nie myślę o przyszłości. Żyję chwilą. Tym co jest teraz. Niezaprzeczalnie jestem optymistką. Wybrałam dziennikarstwo dlatego,że lubię pisać i dzielić się z czytelnikami swoim sposobem postrzegania świata.
Anna Bronisz

Ostatnie wpisy Anna Bronisz (zobacz wszystkie)