Dzień z życia prezydenta

 „Niepodległość – niezależność państwa od formalnego i nieformalnego wpływu jednostek politycznych”, głosi Wikipedia. Niepodległość Polski jest wyjątkowa, to niewątpliwie jasny punkt w burzliwej historii naszego państwa. Dzieje kraju to spuścizna narodu. Jako młodzi obywatele powinniśmy wracać do ważnych, historycznych momentów, by mieć pogląd na całość machiny, jaką jest państwo. Czasem lepiej udać się w podróż po historii niż podróż na ulicę odzianym w kominiarkę i w odzież – niewątpliwie – patriotyczną.

9 grudnia br., Prezydent Polski Andrzej Duda udał się w peregrynację i odwiedził niewielką miejscowość – Stróżę, stanowiącą zalążek w działaniach ku odzyskaniu niepodległości. Głowie państwa towarzyszyła minister edukacji Anna Zalewska oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.

Pierwsza Oficerska Szkoła Strzelecka powstała 1913 roku właśnie w Stróży, położonej w Beskidzie Wyspowym koło Limanowej.  Komendantem Szkoły był późniejszy marszałek Józef Piłsudski. Zajęcia wojskowe prowadził Kazimierz Sosnkowski, polityczno-wojskowy działacz podczas I i II wojny światowej oraz wojny polsko-bolszewickiej. Uczestnikami szkolenia wojskowego, mającego miejsce w Stróży, byli przyszli dowódcy Legionów, bohaterowie w wojnie o polskość; gen. Bryg. Stanisław Grzmot-Skotnicki, gen. dyw. Tadeusz Kasprzycki czy płk. Adam Koc.

W 1933 roku, w 20. rocznicę powstania Pierwszej Szkoły Oficerskiej, odbyły się tam uroczystości jubileuszowe oraz nastąpiło odsłonięcie pamiątkowej tablicy. W okresie polskiej państwowości pod rządami komunistów, tablica ta, mimo że ukrywana przez ówczesne władze lokalne, została ściągnięta, rozbita i wrzucona do pobliskiej rzeki. Kamienny symbol Szkoły rozpadł się na pięć kawałków. Mieszkańcy wioski wyjęli z rzeki zniszczoną tablicę i ją ukryli. Za pomocą Towarzystwa im. Józefa Piłsudskiego w Krakowie, odrestaurowano ją i w roku 1989, wmurowano w pierwotne miejsce, na ścianie szkoły. Mimo zespolenia pięciu kawałków rozbitej tablicy, rysy pozostały. To ubytki, które przywołują wspomnienia ciężkich dla Polski czasów, ale są to też wgłębienia, z których powinniśmy być dumni.

Przed południem, po przywitaniu Prezydenta RP, nastąpiło uroczyste odegranie hymnu państwowego i złożenie wieńców przed pamiątkową tablicą z roku 1933, mieszczącą się na jednej ze ścian Szkoły Podstawowej w Stróży. Budynek jest kolebką odzyskania niepodległości. To tutaj kształcili się ludzie, którzy później stanowili  Korpus Oficerski Pierwszej Kompanii Kadrowej, Korpus Polskich Legionów oraz Ci, którzy stanowili absolutną elitę Polskiego Państwa mówił Prezydent. Bohaterowie niepodległości, którzy przetrzymali pamięć o Polsce, pobierali nauki właśnie w tej placówce.

Bardzo dziękuję za zaproszenie w tereny, które są bardzo bliskie memu sercu. Beskid Wyspowy jest silnie związany z moim harcerskim dzieciństwem. To tutaj, przed laty, wspinałem się na Ćwilin, Mogielicę i Jasień. Odbywałem ćwiczenia harcerskie na stokach tych gór, być może idąc po śladach wielkich dowódców – wyznał Andrzej Duda, nie kryjąc sentymentu.

W dzisiejszych czasach, często historia – w mniemaniu młodych ludzi, nie jest ciekawym tematem. Minister edukacji apelowała: Mamy okazję, świętując niepodległość, budować wspólnotę. Być może to właśnie obchody, związane ze 100-leciem odzyskania niepodległości, staną się natchnieniem do poszerzenia wiedzy na temat historii Polski.

Mieszkańcy Stróży są wdzięczni za wybranie tej małej miejscowości przez IPN w ramach inauguracji 100-lecia. Prezydent podkreślił iż chciał, by uroczystości związane z jubileuszem niepodległości, nie odbywały się tylko w wielkich miastach jak Warszawa, ale także we wszystkich, dużo mniejszych aglomeracjach po to, byśmy mogli razem z  nim czcić tę rocznicę.

Czas stracony na narzekanie, pt. „jak to u nas jest źle”, poświęćmy na zadumę i zastanowienie się nad polską historią. Przypominamy słowa znanego historyka, Normana Davies’a: Dziś – trzeba między innymi – przypominać ludziom o niewoli Polski i pokazywać im, jak łatwo jest wolność stracić i z tymi słowami was zostawiamy.

The following two tabs change content below.
Avatar

Angelika Cygal

e-mail: cygalangelika@gmail.com
Avatar

Ostatnie wpisy Angelika Cygal (zobacz wszystkie)

Napisz komentarz