Dzień św. Patryka, czyli Irlandia na zielono

17 marca to szczególny dzień dla mieszkańców Irlandii. Od około 1500 lat hucznie i z tradycją obchodzą święto związane z ich patronem – św. Patrykiem. Symbole, z jakimi najczęściej możemy kojarzyć ten dzień to kolor zielony lub koniczyna. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o tym dniu i jak sami możemy go obchodzić?

Św. Patryk jest jednym z najbardziej kojarzonych patronów Irlandii, o którym głosi się wiele legend. Na początku warto wspomnieć, że z pochodzenia był Brytyjczykiem. Jako nastolatek został sprzedany do niewoli w Irlandii, jednak po jakimś czasie udało mu się uciec do Anglii i przyjąć święcenia kapłańskie. Dopiero jako biskup powrócił do Irlandii, aby nawracać.

Podobno to jemu udało się sprowadzić chrześcijaństwo na wyspę. Dzięki wspomnianej wcześniej koniczynie wytłumaczył ludziom, na czym polega jedność Trójcy Świętej. Wierzono, że każdy listek ma znaczenie, więc był to dla niego idealny sposób do nauczania pogańskich Celtów i nawrócenia ich na chrześcijaństwo. Inna legenda mówi, że św. Patryk wytępił w Irlandii wszystkie węże. Uznano to jednak tylko za symbol uwolnienia kraju od pogaństwa, ponieważ tak naprawdę w Irlandii nigdy węży nie było.

Jak wiadomo, święto to wypada najczęściej w czasie Wielkiego Postu. Jednak Irlandczycy mają prawo do tego, aby w tym dniu bawić się i na wesoło spędzić ten czas. Poza tym dla nich jest to dzień wolny od pracy. Bardzo ciekawe jest to, że każdy ubiera się w tym dniu na zielono. Charakterystyczne na ulicach są czapki skrzata Leprechaun, który w mitologii irlandzkiej zamieszkiwał Irlandię. W tym dniu zielone są nawet rzeki, pomniki i każda potrawa. Co ciekawe, św. Patryk lubił kolor niebieski, ale w 1798 r. zieleń stała się symbolem narodowym i tak już się przyjęło. Należy wspomnieć też o dzbanie Patryka, czyli o   obowiązkowym wypiciu whisky lub zielonego piwa.

Największą atrakcją są coroczne parady, które odbywają się nie tylko w Irlandii, ale również w wielu krajach na świecie. Najchętniej świętują mieszkańcy Holandii, Niemiec czy USA. Na ulicach zbierają się tłumy ludzi, aby uczcić pamięć patrona wyspy. W Polsce również coraz częściej odbywają się różne koncerty, pokazy tańca tradycyjnego. To szansa na spróbowanie potraw irlandzkich, czy wypicie ich tradycyjnego piwa. Warto wspomnieć, że Pałac Kultury i Nauki w Warszawie świeci się w tym dniu na zielono.

Wiadomo, jeśli chcemy poczuć co tak naprawdę znaczy Dzień św. Patryka, możemy zrobić to tylko w ojczyźnie tego święta. Jednak z pewnością wielu z nas znajdzie sposób na świętowanie w naszym kraju, dołączając się do tradycyjnych obrzędów Irlandczyków. Oczywiście, życzę każdemu, aby mógł zobaczyć piękną paradę na własne oczy i dać się porwać zabawie w zielonej Irlandii.

 

The following two tabs change content below.

Ewelina Mirocha

Jestem studentką I roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Uwielbiam wszystko to, co związane jest z modą. Wolny czas lubię spędzić z dobrą książką.

Ostatnie wpisy Ewelina Mirocha (zobacz wszystkie)