Doping mózgu! Part 1

W czasach, gdy z każdej strony otaczają nas wymagania, zarówno w pracy, na uczelni czy w życiu prywatnym, praca naszego mózgu jest nasilona. W spokojniejszym życiu, mózg pracował w optymalnych warunkach. Teraz często słyszymy o depresji, wypaleniu itp. Zjawiska te wywodzą się z obciążenia naszego umysłu przez długotrwałą wysiloną pracę umysłową.

 

 

Na szczęście rynek suplementacyjny jest nasycony tzw. lekami nootropowymi. Są to substancje, które w znacznym stopniu poprawiają pracę mózgu i całego układu nerwowego. Produkty te znajdują zwolenników zarówno w grupie osób chorych jak i zdrowych – często poddawanych dużym obciążeniom intelektualnym.

Alfa-GPC (alfasceran choliny lub glicerofosfocholina)

Alpha-GPC to lek nootropowy znany jako prekursor lecytyny w organizmie, pełni funkcję nośnika choliny w OUN-ie(Ośrodkowy układ nerwowy). Substancja jest najskuteczniejszym preparatem cholino-energetycznym (ma właściwości wpływania na poziom zarówno systemowego i mózgowego stężenia choliny). Ze względu na zapewnienie drugiej połowie cząsteczki alfosceranu choliny glicerofosforanu, Alpha-GPC udziela się także do wspierania struktur błon komórkowych. Skutecznie zwiększa poziom acetylocholiny.

Korzyści wynikające ze stosowania:

· Hamuje osłabienie koncentracji i pamięci w podeszłym wieku

· Skutecznie wpływa na wydajniejszą pracę neuronów oraz na integracje układu mięśniowego z układem nerwowym

· Wzmaga koncentrację oraz zdolność uczenia się

· Zwiększa przepływ tlenu i wartości odżywczych, poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych w mózgu

· Wpływa na zwiększenie produkcji hormonu wzrostu

· Prowadzi do wzrostu siły fizycznej

Piracetam

Piracetam to lek nootropowy, pochodna 2-pirolidonu, jest pochodną kwasu γ-aminomasłowego (GABA). Substancja wykazuje działanie na stymulację układu nerwowego oraz procesy koncentracji i zapamiętywania.

Sposób działania nie został do końca poznany, prawdopodobnie działanie odbywa się przez przemiany energetyczne zachodzące w ośrodkowym układzie nerwowym. Syntezy energetyczne zachodzą za sprawą zwiększenia wykorzystania tlenu i glukozy. Dodatkowo usprawnia mikrokrążenie oraz zwiększa aktywność neuroprzekaźników. Piracetam nie wywołuje uzależnienia fizycznego.

Korzyści wynikające ze stosowania:

· Ogranicza występowanie zawrotów głowy pochodzenia ośrodkowego i obwodowego

· Zapobiega pogorszeniu efektywności pracy mózgu

· Ogranicza przyleganie czerwonych krwinek do śródbłonka naczyń krwionośnych

· Obniżenie lepkości krwi

· Piracetam u dyslektyków podwyższa szybkość czytania

W przypadku stosowania piracetamu należy pamiętać o przeciwwskazaniach:

· Choroba Huntingtona

· Choroby niewydolności nerek oraz dysfunkcje nerek

· Nadwrażliwość na piracetam i innego rodzaju pirolidony

· Objawy krwawienia śródmózgowego i przebyte choroby tego typu

Fosfatydyloseryna

Fosfatydyloseryna jest fosfolipidem, będącym pochodną seryny, odpowiadającym za funkcjonowanie i budowę błony komórkowej. Uczestniczy w wielu reakcjach pobudzających aktywność układu nerwowego, wpływa na lepszą koncentrację, kojarzenie i zapamiętywanie. Wpływa na przebieg procesów anabolicznych i katalitycznych, Skutecznie redukuje poziom kortyzolu, nawet do kilkudziesięciu procent, przy suplementacji seryną fosfatydową, co pozwala na utrzymanie kondycji przez dłuższy okres czasu.

Korzyści wynikające ze stosowania:

· Regeneruje układ nerwowy

· Korzystnie wpływa na samopoczucie

· Wspomaga działanie neuroprzekaźników

· Redukuje poziom kortyzolu

· Może powodować wzrost poziomu testosteronu

· Wspomaga procesy przyswajania oraz zapamiętywania wiedzy

W przypadku stosowania fosfatydyloseryny należy pamiętać o przeciwwskazaniach:

Nie należy stosować w okresie przyjmowania: heparyny, aspiryny, leków: Trental, Plavix, lub Coumadin. Połączenie może powodować problemy z krzepliwością krwi.

The following two tabs change content below.
Avatar

Emil Nowak

Zawodowo zajmuję się prowadzeniem osób pod względem treningowo-dietetycznym oraz motywuje. Szereg kursów, na które uczęszczam pozwala mi dotrzeć do człowieka i pomóc mu na tyle, na ile On sam potrzebuję Moimi zainteresowaniami są: Szeroko pojęta kulturystyka(anatomia, biomechanika, odżywianie, periodyzacja treningowa, farmakologia(w której widzę szczególne zamiłowanie)), motywacja i pomoc innym, ale również rozwój osobisty na każdej możliwej płaszczyźnie.