Co nowego w kwietniu? – filmowe premiery miesiąca

Początek roku obfitował w premiery, ale świat kina nie zwalnia tempa.
W kwietniu na ekranach pojawi się wiele kolejnych produkcji. Oto lista kilku najbardziej wyczekiwanych – niektóre z nich zapowiadają się naprawdę interesująco.


Schyłek dnia – 5 kwietnia

Skonstruowany na podobieństwo tajemniczego labiryntu film prowadzi nas przez Budapeszt u progu XX wieku (…) Przewodniczką po przekwitającym niepostrzeżenie mieście jest młodziutka Irisz, córka właścicieli sklepu z kapeluszami, którzy przed laty zginęli w pożarze. Dziewczyna szuka zaginionego brata, ale też odpowiedzi na pytania o własną tożsamość. Błądzi, zapuszcza się w zaułki i ślepe uliczki, odkrywa wnętrza eleganckich sklepów, pałaców, ale też kryjówki anarchistów i nędzne robotnicze klitki. Oto świat technologicznego triumfu i cywilizacyjnego zacofania, luksusu i niepokoju; świat, w którym o statusie świadczy twój kapelusz. Wyrafinowanie przestaje już jednak chronić przed pulsującą na obrzeżach miasta dziką energią rewolty. 

Węgierska produkcja na ekrany polskich kin wejdzie już w tym tygodniu. Czy kolejny film László Nemesa będzie tak dobry jak oscarowy Syn Szawła?

 

Powrót – 5 kwietnia

Powrót to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, historia 19-letniej Uli, dziewczyny z małej miejscowości, która została porwana i zmuszona do prostytucji w Niemczech. Po 2 latach udaje jej się uciec i wrócić do rodzinnego miasteczka, gdzie spotyka się ze społecznym odrzuceniem. (…) mimo iż została skrzywdzona psychicznie i seksualnie, nie zamierza odgrywać roli ofiary. Buntuje się przeciwko wszechobecnej hipokryzji społeczności. W jej otoczeniu głosi się chrześcijańskie zasady miłości bliźniego, ale w codziennym życiu nikt tych zasad nie stosuje.

Jeśli chodzi o premiery polskich produkcji – w kwietniu nie będzie ich wiele. Ale tym, na co moim zdaniem warto zwrócić uwagę, jest kolejny film Magdaleny Łazarkiewicz, Powrót. W ubiegłym roku został on wybrany najlepszym filmem na 10. Festiwalu Polskich Filmów „Ekran” w Toronto. Obraz skrzywdzonej dziewczyny z pewnością poruszy niejednego z widzów.

 

After – 12 kwietnia

Pilna uczennica i oddana córka Tessa Young zaczyna pierwszy rok college’u z wielkimi ambicjami. Doskonale wie, co chce osiągnąć, jaką drogą ma podążać i kim powinna się stać. To uporządkowane życie rozpadnie się jak domek z kart w chwili, gdy Tessa spotka tajemniczego Hardina Scotta. W jego spojrzeniu kryje się mrok, jego ciało pokrywają tatuaże, a jego zachowanie pełne jest buntu (..) Chłopak otworzy przed grzeczną i do bólu przyzwoitą Tessą, świat uczuć, doznań i namiętności o jakie nigdy wcześniej, by siebie nie podejrzewała. Odtąd nic już nie będzie takie samo…

Światowy bestseller After autorstwa Anny Todd, doczekał się ekranizacji. Książka zdecydowanie opiera się na schematach, ale mimo to jej fabuła wciąga i wyzwala w czytelniku emocje. Jak z jej adaptacją poradzili sobie twórcy filmu dowiemy się już niedługo. Miejmy tylko nadzieję, że nie zaoferują nam kolejnego filmu pokroju 50 twarzy Greya.

 

Avengers: Koniec gry – 25 kwietnia

Po wyniszczających wydarzeniach z filmu Avengers: Wojna bez granic, wszechświat jest pogrążony w ruinie w wyniku działań Szalonego Tytana, Thanosa. Z pomocą sojuszników, którzy przetrwali, Avengers muszą połączyć siły raz jeszcze, by cofnąć działania Thanosa i raz na zawsze przywrócić porządek we wszechświecie – bez względu na konsekwencje.

Kolejna część Avengers’ów jest jednym z najbardziej wyczekiwanych filmów; nie tylko tego miesiąca, ale także całego roku. W Stanach Zjednoczonych już padły rekordy w przedsprzedaży biletów!

The following two tabs change content below.
Avatar

Dorota Skrzeszewska

Studentka I roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Miłośniczka kina i literatury.