Ciekawe ciekawostki

Lupa7-300x199Hokus pokus, czary mary… Ludzie od początku swojego istnienia wierzyli w czary, które pomogą im łatwiej znosić trudy życia albo wręcz przeciwnie – zaszkodzić komuś.

U Franków istniała wiara w strzygi lub strzygonie. Mieli być to ludzie, którzy zamieniali się w wampiry i pożerali wnętrzności człowieka. Wiara była na tyle mocna, że Karol Wielki w 785 roku wydał przepis: ,,Gdyby ktoś uwiedziony przez diabła wierzył, według zwyczaju pogan, że jakiś mężczyzna lub kobieta jest strzygą i pożera ludzi, i gdyby z tego powodu spalił strzygę lub dał jej zwłoki do zjedzenia lub zjadł ją, ma być ukarany śmiercią”.

***

Magiczne właściwości przypisywano relikwiom. Przykładem może być ząb św. Jana Chrzciciela, który uleczył pewnego rycerza z szaleństwa. W opactwie Saint – Riquier w XI wieku można było znaleźć następujące rzeczy: kawałki krzyża Jezusa, sandał, kamień z góry, na którym odbywał modlitwę, włosy Matki Boskiej, fragmenty jej szat, włosy z brody św. Piotra, szczątki jego domostwa, palec św. Apolinariusza.

***

U wielu ludów panowało wierzenie, że wystarczy mieć jakąś część ciała (włosy, zęby itd) należącą do człowieka, któremu chce się zaszkodzić, by czary były skuteczne.

***

Francis Bacon pisał, że natarcie specjalną maścią broni, która zadała ranę, pozwoli wyzdrowieć zranionemu człowiekowi. Jeśli jednak jej się nie miało, to wystarczyło mieć podobny przedmiot – skutek ten sam.

***

Duchowny z Mediolanu z XI wieku Anzelm z Besate podał przepis, dzięki któremu można było wywołać miłość u wybranej osoby: ,,Weź jednego koguta i czarnego kota, owiń te zwierzęta w koźlą skórę, zamórz je tam głodem, a następnie spal. Popiół ich wywoła wielką miłość u kobiet i dziewczyn”.

***

W Bretanii miało być źródło o cudownych mocach. Wystarczyło zaczerpnąć z niego wodę i polać leżący obok kamień, aby na niebie pojawiły się chmury i spadł deszcz.

***

 W średniowieczu wierzono w istnienie ,,smoczego kamienia”, który miał być schowany w głowie smoka, a zdobycie go wiązało się oczywiście z pozbawieniem głowy tego stwora. Kamień miał przynosić szczęście i uzdrawiać choroby.

Źródła: E. Potkowski; Czary i czarownice, nieznanahistoria.pl

The following two tabs change content below.
Tomasz Śmierzyński

Tomasz Śmierzyński

Studiuję dziennikarstwo i komunikację społeczną na I roku. Interesuję się sportem, polityką i historią. Nic tak nie poprawia mi humoru jak wypowiedzi polityków i zdania typu: ''Myślę, że przeszłość się już skończyła'', ''Mam swoje zdanie, zdecydowane zdanie. Ale nie zawsze się z nim zgadzam'' , "Mówię bez kartki, z głowy, czyli z niczego."
Tomasz Śmierzyński

Ostatnie wpisy Tomasz Śmierzyński (zobacz wszystkie)