Andrzejkowy sos czosnkowy

IMAG0106Wieczór andrzejkowy zbliża się wielkimi krokami. Zatem na imprezę najlepsze jest coś szybkiego i idealnego do przekąsek. Nie myślałam, że kiedyś podzielę się moim przepisem na (podobno, według moich przyjaciółek, najlepszy pod słońcem) sos czosnkowy. Ale, że jest idealny do pizzy, zapiekanek, mięsa, kanapek i chipsów, to chyba powinien stać się główną atrakcją andrzejek. 

Jest niesamowicie prosty w wykonaniu. Wystarczy Wam jogurt naturalny, majonez, czosnek, sól i jakieś zielone przyprawy (bazylia, oregano, zioła prowansalskie).

IMAG0113W zależności od tego, jak dużo chcecie go zrobić, proporcje pozostawiam Wam. Powinno się liczyć około łyżki na osobę, ale na dużą imprezę wystarczy 10 łyżek jogurtu. Do tego proporcjonalnie (mogą być trochę mniejsze) jedna łyżka majonezu na każdą łyżkę dodanego jogurtu. Wymieszajcie to wszystko razem na jednolitą masę. Do tego dodajcie czosnek (zależy, jak mocny sos chcecie zrobić – ja dodaję jeden ząbek na łyżkę, ale wtedy już jest mocno czosnkowy). Najlepiej, żeby był on wyciśnięty, ponieważ nie fajnie jest potem rozgryźć kawałek czosnku, pływającego w sosie. Solić i doprawiać trzeba do smaku. Najlepiej kiedy ziół jest dosyć dużo. Jeżeli chodzi o sól – z umiarem, żeby nie przesolić (ja na ogół solę równomiernie po wierzchu). Sos ten jest akurat takim daniem, w którym wszystko robi się na oko i na smak. 🙂

Od jakiegoś czasu wielką furorę robią kanapki na ciepło, z różnymi warzywami. Do nichIMAG0119_BURST001 sos czosnkowy pasuje idealnie. Ostatnio sama zrobiłam takie kanapeczki, więc mogę Wam powiedzieć z własnego doświadczenia – warto! Do długiej bułki lub bagietki wystarczy dodać ulubione składniki – szynkę, salami, ser, ulubione warzywa. Zapiekacie i polewacie sosem czosnkowym. Pycha!

Jutro andrzejki, zatem imprezujcie, wróżcie i wcinajcie sosik czosnkowy. Smacznego kochani! 🙂

The following two tabs change content below.
Katarzyna Leszczyńska

Katarzyna Leszczyńska

W Coś Nowego: tańczę, śpiewam, recytuję. Po prostu Kasia.

Napisz komentarz