Kto ma szanse na debiut w Korei?

Kinga Rusin w jednym z programów muzycznych wypowiedziała słowa, iż „Najbardziej charakterystyczną rzeczą koreańskiego pop’u są Koreańczycy”. Zastanawialiście się kiedyś ile w tym jest prawdy? Czy osoba spoza Korei ma szanse zaistnieć na koreańskiej scenie?

Odpowiedź brzmi: TAK! W k-popie od lat możemy obserwować osoby z innych części Azji. Obecnie największą liczbą obserwatorów na portalu Instagram, wśród żeńskich gwiazd k-popu, może pochwalić się Lisa (BlackPink) – Tajka. Najczęściej wśród artystów koreańskich możemy zauważyć osoby z Japonii i Chin oraz nieliczne osoby z Tajlandii. Jedyną barierą jest język, kiedy ten jednak nie stanowi większych problemów – o miejsce w zespole k-popowym mogą starać się osoby z większości zakątków Azji. Wytwórnia Z-Pop Dream jest obecnie w trakcie przygotowań do debiutu dwóch grup: Z-Girls oraz Z-Boys, które liczyć będą po 7 osób, a każdy artysta jest z innego azjatyckiego kraju.

Wytwórnia IMMABB  odważyła się nawet zrobić jeden krok w przód i stworzyła zespół (EXP Edition), który mimo produkowania koreańskiej muzyki, składa się  tylko z piosenkarzy spoza Azji. Mimo wielu oczekiwań, grupa nie otrzymuje jednak zbyt wiele uwagi, a od osób zainteresowanych dobiega wiele głosów krytyki.

Wśród artystów koreańskich swój debiut miała również Alexandra Reid (piosenkarka amerykańska), która przez 2 lata była członkinią zespołu BP Rania, jednak jej obecność w zespole również  owiana była krytyką. Alex występowała na pozycji raperki, jej partie były w języku angielskim, a na scenie pojawiała się tylko w momentach, kiedy ową partię miała wykonywać. Nie uczestniczyła w choreografii wraz z resztą dziewczyn, przez co jej obecność w zespole przypominała kolaborację koreańskiej grupy z zagranicznym artystą.  Na oburzenie fanów nie trzeba było długo czekać, gdyż pojawiło się ono już po pierwszym wspólnym występie.

Nikogo już nie dziwi, że koreański rynek muzyczny tworzą nie tylko Koreańczycy, jednak wciąż szokują artyści spoza Azji. Kilkanaście miesięcy temu nawet Jaden Smith ogłosił swój debiut na koreańskiej scenie, jednak wciąż nie pojawiło się więcej informacji na ten temat i sam artysta nie wspominał o tym od dłuższego czasu.

The following two tabs change content below.