Які ми? Українці і Поляки. Stereotypy

У кожного народу, кожної нації є свої власні стереотипні уявлення про навколишній світ, про людей, про представників іншої культури. Характерний приклад стереотипу – уявлення українців  про поляків та навпаки. Stereotypy wynikają z niewiedzy o czymś lub kimś innym i przeważnie nie są prawdziwe, ale zobaczmy czy tak jest w naszym przypadku:)

Zacznijmy od tego co myślą Ukraińcy o Polakach i Polsce.

Istnieje takie powiedzenie jak: Polskie drogi. W Europie Zachodniej ma ono negatywne znaczenie, bo uważa się, że drogi w Polsce są gorsze niż w innych europejskich państwach. Ale na Ukrainie to powiedzenie jest jak najbardziej pozytywne. Jeśli ktoś z Was był na Ukrainie to chyba już wie, że Polacy nie mają na co narzekać. Drogi na Ukrainie są fatalne (mamy nadzieję, że to nie będzie trwać długo), więc dla Ukraińców polskie drogi są po prostu perfekcyjne.

Jeszcze jednym stereotypem jest to, że wszyscy w Polsce są katolikami. Ale jak pokazują najnowsze badania, ten stereotyp nie jest prawdą – nieco więcej niż 90% procent Polaków deklaruje się jako katolicy.

Od dawna uważa się, że Polacy są „panami”. Chyba chodzi o to, że zwracamy się do siebie per pan – pan i pani. Dla porównania, w języku ukraińskim, kiedy zwracamy się z szacunkiem lub do człowieka starszego używamy „wy”.

Cóż, przejdziemy do stereotypów o Ukraińcach.

Оскільки походжу з України,то опитала поляків щодо того,які стереотипи вони про нас знають. Деякі були для мене знаними з дитинства,але були й такі,що здивували.

Одним зі стереотипів є те,що всі українці торгують на базарах.Це далеко від правди,адже українці працюють і в інших сферах,хоча,згідно з статистикою, 16% українців зайняті торгівлею.

Українці люблять Росію…Це стереотип,який мене дійсно дуже здивував. Серйозно?! В час тривання війни (яка чомусь ще й досі не визнана війною) з Росією, за час якої  вже загинули тисячі українців, цей стереотип ще діє?!

Вважається,що всі українці православні. Але цей релігійний стереотип щодо українців є помилковим. Лише 70% належать до церкви православної ( Московського і Київського патріархату),але також серед українців є уніати (греко-католики), римо-католики, протестанти та навіть мусульмани.

Часто стереотипи бувають досить смішні. Одним з таких є стереотип про те, що українці вкрали в поляків борщ. Але насправді червоний борщ варили ще козаки. Та й не дарма в Польщі він так і називається «barszcz Ukraiński»:)

Na koniec chciałabym napisać stereotyp, który jest wspólny dla dwóch narodów:

Українські дівчата – найкрасивіші в світі!

Polskie kobiety – najładniejsze!

Ale czy jest to stereotypem, jeśli jest znaną dla wszystkich prawdą?

Co myślicie?

The following two tabs change content below.
Svitlana Slyvchenko

Svitlana Slyvchenko

Swietka:)) Studentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, a także Prawa. Pochodzę z Ukrainy, z pięknego miasta Lwowa. Jestem szaloną dziewczyną, która bardzo uwielbia książki,muzykę,fotografię, podróże i samochody:) Także lubię historię. Myślę,że w przyszłości będziecie mnie kojarzyć jako wojskowego dziennikarza.
Svitlana Slyvchenko

Ostatnie wpisy Svitlana Slyvchenko (zobacz wszystkie)

Napisz komentarz