Znamy nominowanych w 9 edycji Plebiscytu MediaTory

MediaTory_grafikaStudenci dziennikarstwa już po raz 9. nominowali najlepszych, według nich, dziennikarzy i ludzi mediów. W tym roku na liście wyróżnionych zadebiutowały m. in. Radiowa Czwórka i Gazeta Krakowska. Ponadto szansę na statuetkę w Plebiscycie MediaTory ma aż 10 dziennikarzy radiowych! Wybór laureatów w 9 kategoriach należy do ponad 10 tysięcy uprawnionych do głosowania studentów z 21 uczelni wyższych z całej Polski.

W trwającym od 2007 roku Plebiscycie MediaTory, po raz kolejny zostaną przyznane statuetki dla tych, od których przyszli adepci dziennikarstwa mogą uczyć się najwyższych standardów. Oprócz najważniejszej nagrody w Plebiscycie – AuTORytetu,  poznamy zwycięzców także w kategoriach: NawigaTOR, ReformaTOR, DetonaTOR, InicjaTOR, AkumulaTOR, TORpeda, ProwokaTOR oraz ObserwaTOR.

Pełna lista nominowanych:

ObserwaTOR – za prawdziwe opowieści z innego – choć często bliskiego nam – świata.

Ewa Ornacka, Piotr Pytlakowski „Wojny kobiet. Rzuciły wyzwanie sądom, policji i mafii”

Za przedstawienie kulis najgłośniejszych spraw karnych ostatnich lat z perspektywy postaci drugoplanowych – kobiet. Za dotarcie do nich i pokazanie wartości siły oraz determinacji jakie prezentują w walce o godność swoją, a także najbliższych.

Dariusz Rosiak [Raport o stanie świata Polskie Radio Trójka]

Za program, który pokazuje z bliska problemy współczesnego świata. Za pełne poświęcenie w docieraniu do źródeł i przekazywaniu informacji z pierwszej ręki, czego najlepszym wyrazem był reportażz Kurdystanu „Zabić jak najwięcej osób i umrzeć”, traktujący o walce Kurdów z radykalnym Państwem Islamskim.

Filip Springer „13 pięter”

Za poruszenie problemu rynku mieszkaniowego w Polsce w sposób innowacyjny, ciekawy i edukacyjny. Za ukazanie absurdu systemu pożyczek i spłat oraz przedstawienie przyczyn i skutków jego funkcjonowania w naszym kraju.

Maciej Wesołowski „Szpagat w pionie. W drodze przez Indie”

Za stworzenie nietypowego obrazu współczesnych Indii i zderzenie panujących stereotypów z rzeczywistością. Za uchwycenie klimatu tego dynamicznie zmieniającego się kraju i nakreślenie na nowo portretu typowego Hindusa.

Ewa Winnicka „Angole”

Za nadzwyczajną wrażliwość, którą skłania rozmówców do dzielenia się swoimi trudnymi historiami. Za podjęcie popularnego tematu w sposób rzucający nowe światło na zjawisko emigracji Polaków.


Kategoria NawigaTOR
w której nagradzamy publicystów, dzięki którym nasze poglądy zaczynają iść własną drogą. 

Kalina Błażejowska [Tygodnik Powszechny]

Za młode i świeże spojrzenie oraz sposób łączenia tematów kulturowych, społecznych i politycznych. Za wyznaczanie czytelnikom właściwych ścieżek w sprawach ważnych, a przez innych często pomijanych.

Piotr Semka [Do Rzeczy]

Za niekwestionowaną wiedzę w dziedzinie polityki oraz trafną ocenę bieżących wydarzeń politycznych. Za pozostawianie czytelnikowi miejsca na swobodną analizę poruszanych tematów.

Grzegorz Sroczyński [Gazeta Wyborcza]
Za artykuły wywołujące gorące dyskusje w społeczeństwie i wywierające istotny wpływ na opinię czytelnika. Za pisanie o podejmowanym temacie wprost, bez owijania w bawełnę.

Wojciech Szacki [Polityka]

Za trafiające w sedno analityczne komentarze i bieżącą ocenę wydarzeń ze sceny politycznej. Za uważną i nieprzerwaną obserwację tegorocznej kampanii prezydenckiej. Za charakterystyczny styl, pełen humoru i ciętych ripost.

Marcin Zaborski [Salon polityczny Trójki, Puls Trójki Polskie Radio Trójka]

Za rozmowy polityczne na najwyższym poziomie merytorycznym. Za pytania, które sami chcielibyśmy zadać rządzącym oraz bycie głosemtych, którzy takiej możliwości nie mają.


Kategoria TORPEDA
za udowadnianie, że szybkość i rzetelność nie muszą się wykluczać. 

Marcin Antosiewicz [Wiadomości TVP]

Za rzeczowe i różnorodne reportaże z Niemiec, a także odważne materiały z miejsc ataków terrorystycznych w Tunezji, pogrążonej w kryzysie Grecji oraz relacjonowaniu sytuacji uchodźców na Węgrzech. Za bycie zawsze w centrum wydarzeń ważnych dla całej Europy.

Dominika Długosz [Rozmowa Polityczna Polsat News2, Wydarzenia Polsat]

Za przybliżanie sejmowych wydarzeń z różnych punktów widzenia. Za stawianie trafnych pytań i uzyskiwanie cennych odpowiedzi od publicystów, polityków i ekspertów.

Rafał Stańczyk „Polscy ratownicy w Nepalu”

Za pokazanie ciężkiej i heroicznej pracy polskich ratowników po trzęsieniu ziemi w Nepalu. Za wytrwałe śledzenie ich poczynań, nawetw sytuacjach niebezpiecznych.

Przemysław Wenerski [Czarno na białym TVN24]

Za zrozumiałe dla każdego widza reportaże prezentujące najważniejsze wydarzenia polityczne. Za analizowanie politycznych obietnic wyborczych i rozliczanie tych, którzy je składali.

Arleta Zalewska [Polska i Świat TVN24, Fakty TVN]

Za wytrwałe śledzenie poczynań polityków, zwłaszcza podczas tegorocznych kampanii wyborczych. Za wyróżniające się materiały, do których wplata wyważoną dawkę humoru i ironii.


Kategoria REFORMATOR
za materiały, które zmieniają rzeczywistość z dobrym skutkiem. 

Ludmiła Annanikova „Była matka szuka pracy. Jak wrócić na rynek po 32 latach?” [Duży Format, Gazeta Wyborcza]

Za reportaż, który zmienia spojrzenie na matki dzieci niepełnosprawnych. Za opisanie historii kobiet, które przez lata opiekowały się niepełnosprawnymi dziećmi, a po ich śmierci straciły jedyne źródło utrzymania w postaci zasiłku. Za pokazanie ułomności systemu opieki socjalnej i rynku pracy w naszym kraju.

Maciej Czarnecki, Mariusz Jałoszewski, Tomasz Kwaśniewski „Uchodźcy w Polsce. Więcej wiedzy, mniej strachu.” [Gazeta Wyborcza]

Za stworzenie szczegółowego kompendium wiedzy na temat przyjmowania uchodźców do Polski i jego następstw. Za inicjatywę, którą podjęło ponad 40 polskich redakcji.

Michał Fuja „Trener bił zawodników” [Uwaga! TVN]

Za przedstawienie sprawy trenera tajskiego boksu, który poniżał swoich podopiecznych. Za doprowadzenie do postawienia zarzutówi skazania trenera. Za przypomnienie jak ważna jest czujność rodziców.

Martyna Wojciechowska, Marek Kłosowicz “Ludzie Duchy”

Za nagłośnienie sprawy Kabuli, afrykańskiej albinoski, pragnącej zostać prawniczką. Za doprowadzenie do sfinansowania przez widzów wymarzonych studiów dziewczyny. Za nagłośnienie tragicznej sytuacji albinosów, będących w niektórych krajach celem polowań.


Kategoria DETONATOR
za publikacje, które wybuchły najgłośniej i najbardziej spektakularnie, nie tylko w świecie mediów.

Jacek Czarnecki [Radio ZET]

Za ujawnienie nieprawidłowości związanych ze służbowym wyjazdem do Madrytu posłów PiS i ich żon, na który pobrali zaliczki na podróż samolotami, mimo wcześniejszego zarezerwowania biletów lotniczych. Za efekt publikacji, po której posłowie stracili miejscaw partii.

Justyna Kopińska „Elbląg gwałtu nie widzi” [Duży Format, Gazeta Wyborcza]

Za wstrząsający tekst, dotyczący procesu w sprawie zgwałcenia tłumaczki przez ratowników medycznych podczas wyjazdu służbowego. Za trudną rozmowę z ofiarą, dzięki której ujawniono nieudolność systemu sądowniczego w sprawie gwałtów i ich sprawców. Za wyjątkową wrażliwość na ludzkie problemy oraz podejmowanie tematów niewygodnych i spychanych na margines.

Tomasz Patora „Krematorium bezcześciło zwłoki?” [Superwizjer TVN]

Za rzetelne śledztwo dziennikarskie, które ujawniło skandal w bytomskim krematorium, w którym bezczeszczono ludzkie zwłoki. Za przyczynienie się do ponownego wszczęcia postępowania przeciwko właścicielowi krematorium. Za wzorową dziennikarską postawęi upór w dążeniu do prawdy.

Piotr Rąpalski, Dawid Serafin „Tauron na sponsora Areny >>był nagrany<<. Kulisy handlu halą w Czyżynach” [Gazeta Krakowska]

Za dogłębną analizę nieprawidłowości w przeprowadzaniu konkursu na sponsora tytularnego Kraków Areny. Za przykład lokalnego dziennikarstwa, które zyskało wydźwięk ogólnopolski i doprowadziło do dymisji prezesa Agencji Rozwoju Miasta Krakowa.

Tomasz Skory „Gigantyczna odprawa dla nowej szefowej resortu infrastruktury” [RMF FM]

Za błyskawiczne upublicznienie informacji dotyczącej wysokości odprawy jaką miała dostać, po odejściu ze spółki akcyjnej PKP, była członek zarządu Maria Wasiak. Za doprowadzenie do sytuacji, na skutek której Maria Wasiak zdecydowała się przekazać swoją odprawę na cele dobroczynne.


Kategoria PROWOKATOR
w której nagradzamy ludzi mediów za decyzje, które dają nam do myślenia. 

Piotr Ibrahim Kalwas „Milczenie owiec. Kalwas o uboju rytualnym” [Duży Format, Gazeta Wyborcza]

Za pokazanie dwóch twarzy islamskiej tradycji: brutalnych praktyk podczas Święta Ofiarowania w Aleksandrii oraz wierzących muzułmanów, którzy przeciwstawiają się ich bezwzględności. Za realizm opisu wydarzeń oraz zestawienie kontrastujących opinii, w celu głębszego przedstawienia tematu.

Michał Rachoń [Telewizja Republika]

Za ryzykowną decyzję o nagraniu telefonem komórkowym i internetową relację na żywo z przesłuchania prezydenta Bronisława Komorowskiego, pomimo braku akredytacji dla operatora Telewizji Republika. Za sprowokowanie debaty na temat stronniczości środków masowego przekazu.

Robert Rient „Świadek”

Za poruszenie tabu o świadkach Jehowy i opisanie wstrząsających reguł rządzących hermetycznym środowiskiem zboru. Za poruszający opis drogi od zniewolenia do wolności.

Bogdan Rymanowski „Zamach na prawdę”

Za wywiad-rzekę z Małgorzatą Wassermann, który ujawnił nieznane dotychczas oblicze wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku. Za sprawność w uzyskiwaniu odpowiedzi ukazujących gorszące fakty o polsko-rosyjskich układach po katastrofie prezydenckiego samolotu.

Błażej Strzelczyk „Trans z Jezusem” [Tygodnik Powszechny]

Za odwagę publikacji wywiadu z osobą transseksualną na łamach pisma katolickiego. Za napiętnowanie nietolerancji wobec transseksualizmu.


Kategoria INICJATOR
w której nagradzamy dziennikarzy za to, że pokazują, że można inaczej. 

Rafał Betlejewski [Betlejewski. Prowokacje. TTV]

Za stworzenie nowej formuły programu, w którym to przypadkowe osoby są jego głównymi bohaterami. Za zwracanie uwagi na ludzką obojętność, prowokowanie przechodniów do reakcji i interwencji oraz uczenie, jak należy się zachować w ekstremalnych sytuacjach.

Katarzyna Gryga [Przepis na prawo TVP Info]

Za tłumaczenie zawiłości prawnych na zrozumiały język oraz przybliżanie, jak radzić sobie z podstawowymi zagadnieniami prawnymi bez pomocy prawnika.

Jacek Prusinowski [Tu jest Polska kanał Youtube, Sedno Sprawy Radio Plus]

Za pokazanie, że profesjonalne rozmowy z politykami mogą odbywać się nawet na dworcu. Za spokój prowadzącego oraz dużą dbałośćo pluralizm polityczny i obiektywność dziennikarską.

Jakub Rużyłło [Tony z betonu Polskie Radio Trójka]

Za obalanie stereotypów i pokazywanie, że raperzy to prawdziwi artyści, znakomici tekściarze i wnikliwi obserwatorzy. Za niedopasowanie do konwencji i akceptację dla innych brzmień.

Dorota Wellman [Wysokie Obcasy, Gazeta Wyborcza]

Za dające do myślenia felietony, wyróżniające się bezkompromisowym piórem i właściwą dozą ironii. Za warte oklasków wyjście z telewizyjnego światka i tym samym pokazanie, że pracując w nim, nie trzeba decydować się na jednowymiarowość.


Kategoria AKUMULATOR
za ładowanie nas pozytywną energią. 

Kamil Baleja, Katarzyna Wilk [Lepsza połowa dnia RMF FM]

Za sprawianie, że druga połowa dnia zawsze jest tą lepszą. Za świeżość, charyzmę i ładowanie słuchaczy pozytywną energią przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego merytorycznego poziomu audycji.

Sylwia Dekiert, Przemysław Babiarz [Droga do zdrowia. Magazyn biegacza TVP Sport]

Za zachęcanie do aktywności nie tylko biegaczy, ale także pozostałych fanów zdrowego trybu życia. Za praktyczne porady poparte wiedzą ekspertów, które przekazywane są w lekki, dynamicznyi przyjazny dla odbiorcy sposób.

Rafał Jemielita, Patryk Mikiciuk [Gwiazdy czterech kółek TVN Turbo]

Za zaciekawienie widzów tematyką motoryzacyjną i przyjazne wprowadzanie ich w samochodowy klimat. Za sprawianie, że zwykły samochód staje się żywym bohaterem.

Andrzej Milewski [andrzejrysuje.pl]

Za rysunki pełne ciętych ripost, którymi ironicznie i celnie komentuje codzienne wydarzenia w Polsce. Za pełne humoru relacjonowanie tegorocznej prezydenckiej kampanii wyborczej.

Mateusz Tomaszuk, Jan Kruczkowski-Dziergowski [Absolutnie niepoważni Polskie Radio Czwórka]

Za humor na wysokim poziomie w przedpołudniowej czwartkowej audycji i trafianie do słuchaczy w różnym wieku. Za wywiady prowadzone tak lekko, jakby goście siedzieli we własnej kuchni.

Laureat w kategorii AuTORytet ogłoszony zostanie już 12 listopada. Zwycięzców w pozostałych kategoriach poznamy podczas Gali Finałowej MediaTory 2015, która odbędzie się 28 listopada w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
(TUTAJ można zobaczyć laureatów 8 edycji.)

Organizatorami 9. edycji Plebiscytu są: Stowarzyszenie MediaTory oraz Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa UJ. Współorganizatorem Plebiscytu jest Uniwersytet Jagielloński, a Sponsorem Głównym – Fundacja Seriatim.

 

The following two tabs change content below.

Napisz komentarz