Zmiana na Mistrzostwach Świata w Rosji

W końcu doczekaliśmy się! Prezydent FIFA Gianni Infantino podjął decyzję o weryfikacji video na zbliżających się Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w Rosji.

VAR, czyli Video Assistant Referee, po raz pierwszy został użyty w zeszłym roku na Klubowych Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej. Od tamtej pory zostały przeprowadzone testy w ligach niemieckiej, włoskiej czy amerykańskiej, a ich dobre opinie skłoniły działaczy FIFA do zaakceptowania tego systemu na mundialu. System zdał również egzamin podczas towarzyskiego meczu Francji z Hiszpanią (0-2). Sędzia początkowo uznał bramkę Antoine’a Griezmanna, jednak po weryfikacji zmienił swoją decyzje.

Jak podkreśla Infantino, weryfikacja będzie używana wyłącznie w sytuacjach spornych, gdzie sędzia nie będzie pewny swojej decyzji, lub które będą mogły zaważyć o wyniku meczu.

Decyzja, którą przedstawiła FIFA, jest również mocno wymuszona. Media nie zostawiają suchej nitki na sędziach, których postanowienia nie zawsze są słuszne. Najlepszym przykładem może być niedawny mecz w ćwierćfinale Ligi Mistrzów między Realem Madryt a Bayernem Monachium. Królewscy po fatalnych błędach sędziowskich awansowali do półfinału, co świadczy o tym, że w piłce szybko potrzebne jest coś nowego. Jak każda zmiana niesie to za sobą duże ryzyko. Dla wielu ludzi VAR zniszczy piłkę, ponieważ błędy piłkarskie są naturalnym zjawiskiem. Należy tylko wziąć pod uwagę fakt, iż sport nie powinien za sobą nieść kontrowersji i pomyłek.

The following two tabs change content below.
Ernest Szumiło

Ernest Szumiło

Student dziennikarstwa. Często marzyciel luźno podchodzący do życia. Filozof mający dużo do powiedzenia w czasem mało ważnych sprawach. Poważny w kwestiach wiary i polityki. Wielbiciel sportu, a od 11 lat kibic FC Barcelony.
Ernest Szumiło

Ostatnie wpisy Ernest Szumiło (zobacz wszystkie)