Złote Maliny i Nagrody Grammy 2016

68487_zlota-malina_200Nowy rok to nie tylko osobiste podsumowania. To przede wszystkim „rozliczenie” filmowców i muzyków za ich mniej lub bardziej udaną twórczość. 27 lutego rozdane zostaną Złote Maliny, a następnego dnia – Oscary. Dwa tygodnie wcześniej (15 lutego) znani muzycy będą walczyć o Grammy. Wiecie, która aktorka dostała jednocześnie Oscara i Złotą Malinę? A kto jest laureatem największej ilości Grammy? Przybliżę Wam trochę historię tych dwóch nagród.

Zlote-Maliny-2016-zobacz-liste-nominowanychZłota Malina to najbardziej znana antynagroda, która przyznawana jest zawsze dzień przed rozdaniem Oscarów. Odznaczenie wymyślił krytyk filmowy John J. B. Wilson w 1980 roku, a obecnie przyznaje ją GRAF (Golden Raspberry Award Foundation). Pierwsza ceremonia rozdania Złotych Malin odbyła się 31 marca 1981 roku.

Ciekawostki:

* Wartość nagrody w przybliżeniu wynosi 4,89 dolara (dla porównania wartość Oscara to 295 dolarów).

* Zagraniczne odpowiedniki to francuski Brutus, indyjski Złoty Banan i polski Wąż (rozdany pierwszy raz cztery lata temu).

* Tradycyjnie „nagroda” nie jest odbierana przez laureata. W historii Złotych Malin tylko cztery osoby odebrały ją osobiście – Paul Verhoeven (1996 r.), Tom Green (2001 r.), Halle Berry (2004 r.) i Sandra Bullock (2009 r.).

* W 2009 roku Sandra Bullock odebrała dwie Złote Maliny (w kategorii dla najgorszej aktorki i wraz z Bradleyem Cooperem za najgorszą ekranową parę), a następnego dnia uhonorowano ją Oscarem za rolę w filmie Wielki Mike. The Blind Side. Uczyniło ją to jedyną osobą, która dostała Złotą Malinę i Oscara jednego roku.

* Rekordzistą w liczbie zdobytych Złotych Malin jest film Jack i Jill – w 2012 roku film ten zdobył je aż w dziesięciu kategoriach (na trzynaście możliwych).

GrammyNajbardziej prestiżowa nagroda, jaką można dostać będąc muzykiem, jest Grammy. To wyróżnienie uważane jest za muzyczny odpowiednik Oscara. Co roku przyznaje ją Narodowa Akademia Sztuki i Techniki Rejestracji. Historia Grammy sięga do roku 1959, kiedy odbyła się pierwsza ceremonia. Obecnie gala odbywa się w Staples Center w Los Angeles.

Ciekawostki:

* Do 1971 roku gale odbywały się jednocześnie w Los Angeles i Nowym Jorku, dzięki czemu artyści mogli decydować, gdzie się pojawią.

* Rekordzistą z największą liczbą statuetek jest Sir Georg Solti (węgierski dyrygent), który zdobył aż 31 statuetek. Tylko cztery statuetki mniej ma amerykański trębacz i kompozytor – Quincy Jones. Najwięcej statuetek wśród zespołów ma U2 (22 nagrody), a prawdziwym rekordzistą wśród wszystkich grup muzycznych jest Chicago Symphony Orchestra – zdobyła 60 statuetek!

* W 2014 roku pierwszy Polak otrzymał nagrodę Grammy. Był to Włodek Pawlik. Kompozytor zwyciężył w kategorii „najlepszy album dużego zespołu jazzowego”. Do tej pory to jedyna statuetka wśród Polaków.

* Za brytyjski odpowiednik Grammy uważa się Brit Awards, Victories de la Musique za francuski, a niemiecki – Echo.


Zaczynamy pełne emocji odliczanie do obu ceremonii. Będziemy Was informować na bieżąco o wynikach. Wkrótce na naszej stronie pojawi się również coroczna zapowiedź Oscarów i ich podsumowanie. A jak było w zeszłym roku? Przeżyjmy to jeszcze raz: KLIK.

The following two tabs change content below.
Sandra Czarniecka

Sandra Czarniecka

Studiuję drugi rok edytorstwa. Pisaniu i czytaniu poświęcam większość wolnego czasu. Jestem zakochana w twórczości Nicholasa Sparksa, Guillaume Musso i we współczesnych boysbandach. Uwielbiam odkrywać nowe rzeczy i jestem bardzo ciekawa świata. Marzą mi się podróże po Polsce, zobaczenie Wieży Eiffla i rudy kot. Inspiracje czerpię z innych ludzi, ich historii i doświadczeń.

Napisz komentarz