Zawód „masterka”

Masterki – ‚zawód’, który wykonują w głównej mierze Koreańskie studentki, będące fankami k-popu oraz fanami konkretnego zespołu. Czym charakteryzuje się praca masterki? Czy jest ona płatna? Może jest coś, co w niej irytuje bądź niesie pewne niebezpieczeństwo?
Znajduję się obecnie w Korei Południowej, gdzie miałam okazję porozmawiać z dwiema dziewczynami pracującymi w charakterze masterek. Ich działalność skupia się na zespole Stray Kids, działającym w wytwórni JYP Entertainment. BABYBOY oraz masterka Hyunjina, która prosiła o to, by nie ujawniać jej tożsamości, odpowiedziały na kilka pytań dotyczących pracy ze Stray Kids, nieprzyjemnych sytuacjach z fanami chłopaków oraz czy zawód, który wykonują jest dla każdego.

1. Działacie w sferze Internetowej pod pseudonimem, a nie swoim prawdziwym imieniem. Dlaczego?
X: Można powiedzieć, że jestem fanką i chciałabym wykonywać fanowskie czynności będąc przy tym absolutnie wolną, bez żadnych ograniczeń. Nie chciałabym, by moja prawdziwa tożsamość została zidentyfikowana. Jeśli dotarłaby ona do wielu ludzi, mogłabym mieć z tego tytułu nieprzyjemności.

BB: Używam takiego pseudonimu, ponieważ Chan zawsze nazywa fanki swoimi ‚Baby girl’.

2. Jakie są Wasze początki ze Stray Kids? Dlaczego wybrałyście właśnie ten zespół?
X: Cóż… zaczęło się od tego, że Mnet wypuściło survival z udziałem Stray Kids. Włączyłam go z czystej ciekawości i wtedy się w nich zakochałam.

BB: Kocham hip-hop i piosenki edm. Ich styl wydał mi się bardzo fajny, dlatego zaczęłam ich słuchać.

3. X… na swoich social mediach skupiasz się jednak na jednym członku zespołu – Hyunjinie. Możemy ujrzeć na nich bardzo dużo zdjęć oraz fancamów chłopaka. Podobnie jest z Tobą BABYBOY… Ty prowadzisz swoje social media pod kątem Chana. Jak Wy, jako masterki, wybieracie członków zespołu, których będziecie obserwować? Jest to coś na zasadzie losowania?
X: Wybór jest przypadkowy. Każda masterka „śledzi” poczynania członka zespołu, którego najbardziej lubi. W moim przypadku jest to Hyunjin.

BB: Ja wybrałam Chana, ponieważ jest on moim biasem (ulubionym członkiem zespołu) w Stray Kids, bardzo dużo pracuje, jest najlepszym liderem, potrafi zrobić wszystko. Jestem leniwą osobą, dlatego bardzo go szanuję.

4. X… dlaczego wybrałaś właśnie Hyunjina?
X: Jego twarz jest niesamowicie fotogeniczna, ale lubię też śledzić jego urocze momenty.

5. A co mogłybyście powiedzieć czytelnikom o pracy masterki? Na czym ona polega i co należy do Waszych obowiązków?
X: Ahh… praca to może za dużo powiedziane. Jestem zwyczajną studentką. Mam przed sobą mnóstwo miejsc pracy i mam nadzieję, że w przyszłości znajdę dobrze płatną pracę. Masterkami są zazwyczaj zwyczajne dziewczyny. Niesamowicie ciężko pracujące, ale jednak zwykłe dziewczyny.

BB: Dla mnie jest to jedynie fansite (prowadzenie fanowskiej strony), a nie praca. A zdecydowałam się na otwarcie tego konta, ponieważ moją religią jest CB97 (pseudonim lidera zespołu- Chana).

6. Zatrudniają Was agencje? W tym przypadku mowa o JYP Entertainment oczywiście. Czy pracujecie jednak na własną rękę?
X: Nie, jest to praca na własną rękę.

7. Czyli nie jest to płatna praca?
X: Niestety nie.

8. Czy można mówić w tej pracy o jakimś zagrożeniu? Niesie ona za sobą jakieś ryzyko?
X: Nie jest raczej niebezpieczna, ale to zajęcie nie należy niestety do najłatwiejszych.

BB: To zajęcie nie jest niebezpieczne, ale codziennie słuchamy na swój temat nieprzyjemnych komentarzy, przez co osobiście czuję się zmartwiona i miewam zawroty głowy, ale jeśli jest się silną osobą, wszystko będzie w porządku.

9. Czy macie kontakt z zespołem bądź kimś z agencji? Jak wyglądają Wasze relacje?
X: Niestety nie. Kontakt pomiędzy nami, a kimkolwiek z agencji jest niemożliwy.

10. Każdy może zostać masterką, jak Wy?
BB: Tak!

X: Oczywiście! Wystarczy posiadać dobry sprzęt i mieć zmysł w robieniu zdjęć.

11. Jako masterki, spotykacie się z nieprzyjemnymi sytuacjami ze strony fanów chłopaków? Czego dotyczą takie sytuacje?
X: Cóż… fani, którzy chcą uchwycić chłopaków aparatem w swoim telefonie. Najczęściej takie sytuacje mają miejsce, gdy Stray Kids przemieszczają się z jakiegoś budynku do samochodów. Wtedy fani podchodzą bardzo blisko, nie zachowując przy tym dystansu. Ich telefony komórkowe są dosłownie na twarzach Stray Kids. My, jako masterki nie mamy wtedy możliwości wykonania dobrego zdjęcia, gdyż nasze zdjęcia robione są z odpowiedniej odległości. Wtedy zdjęcie może wyjść naprawdę dobre.

BB: Osobiście szanuję wszystkich i chętnie spotkam się ze wszystkimi fanami Stray Kids, jeśli nie będą oni dla mnie nieprzyjemni.

12. Czy jest coś, co chciałybyście powiedzieć polskim STAY* bądź też osobom, które nie znają jeszcze chłopaków?
X: Nie wiem, co mogłabym powiedzieć… Dziękuję za to, że lubicie i wspieracie Stray Kids!

BB: Zaśpiewajcie ze mną! „I am you! I see me in you!” (fragment piosenki „I am YOU” opowiadającej o prawdziwej przyjaźni, oddaniu i wsparciu).

* – jest to nazwa fandomu zespołu Stray Kids

 

The following two tabs change content below.
Kalina Wojtaszek

Kalina Wojtaszek

Jestem studentką dziennikarstwa, realizującą się w tym w 100%. Moim uzależnieniem jest Azja, zwłaszcza Japonia, Korea Południowa oraz Korea Północna. Słucham k-popu, promuję weganizm, dużo piszę i ciągle marzę.:)

Napisz komentarz