Zarejestruj się jako potencjalny dawca szpiku – DWA WYMAZY & DO BAZY

11074322_10152932070133005_564587790217198982_nCo roku w Polsce na choroby nowotworowe krwi zapada około 12 tysięcy osób. Często jedynym ratunkiem na wyzdrowienie jest przeszczep szpiku kostnego. Może on uratować życie osobom chorym na białaczkę, ziarnicę złośliwą, chłoniaka oraz szpiczaka. W Bazie Dawców Komórek Macierzystych Polska jest zarejestrowanych ponad 600 tysięcy potencjalnych dawców szpiku. Jednak to wciąż za mało. Dzięki akcji DWA WYMAZY & DO BAZY możemy to zmienić. Od 22 do 23 kwietnia w całym Lublinie można zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku.

Jakie warunki należy spełnić, aby zostać dawcą?
Dawcą szpiku może zostać każdy człowiek w wieku 18-55 lat, który jest zdrowy, czyli niechorujący na poważne schorzenia i ważący co najmniej 50 kg. Należy również pamiętać, że musi być to świadoma i dobrowolna decyzja, ponieważ kiedy zostaje się zarejestrowanym, to stwarza się szansę na przeżycie osobie potrzebującej – mówi Natalia Osińska, ambasadorka Fundacji DKMS Polska.

Proces rejestracji
Rejestracja trwa około 5 minut. Na początku wypełniamy formularz zgłoszeniowy, a następnie zostaje nam pobrany wymaz dwoma pałkami z wewnętrznej strony policzka.

Szczegółowe dane dotyczące schorzeń umożliwiających zostanie dawcą oraz jak wygląda samo pobieranie komórek macierzystych możecie znaleźć TUTAJ.

Oto miejsca, gdzie w najbliższych dniach będzie można się zarejestrować do bazy potencjalnych dawców szpiku:

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Można również dołączyć do wydarzenia na Facebooku, gdzie na bieżąco podawane są wszelkie informacje. DWA WYMAZY & DO BAZY

Dzieląc się cząstką siebie możesz uratować komuś życie!

The following two tabs change content below.