Zakochany w Azji

Już po raz kolejny Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie jest organizatorem cyklicznych spotkań ze znanymi osobami. Teraz odbywają się spotkania z serii „Inny wymiar podróży”. Gościem czwartkowego wieczoru był Tomasz Tułak, który opowiedział o swoich podróżach do Azji Koleją Transsyberyjską. Zapraszamy do naszej wspólnej podróży.

Tomasz Tułak
Tomasz Tułak

Zmysłowe zdjęcia i przyjemna atmosfera zachęciły nas do uważnego słuchania opowiadań podróżnika. Z uśmiechem na twarzach słuchaliśmy o kilkudniowych podróżach pociągiem nad Bajkał, kiedy zwykły prysznic w drodze to luksus. Z zachwytem oglądaliśmy zdjęcia krajobrazów – najbardziej godne zapamiętania były te, na których widniało jezioro Bajkał. Starsze osoby z nostalgią słuchały o transporcie z lat 60 oraz o pamiątkach z wizerunkiem Lenina w każdym miasteczku byłej sowieckiej przestrzeni. Podziwialiśmy gościnność ludności mieszkającej na Syberii, która nikogo nie zostawi samego w biedzie. Zwiedzanie górskich szlaków, niebezpiecznych lasów, spanie pod namiotem, pieczona ryba i grzyby na kolację – to wszystko wydaje się rajem dla miłośników ekstremalnych podróży. Wiele osób zainteresowało się działalnością firmy OM TRAMPING KLUB, która jest organizatorem egzotycznych wypraw w różne zakątki świata. Więcej informacji o wyprawach trampingowych w 2016 roku można znaleźć na stronie: omtramping.pl

Ciekawostką wieczoru była historia o polskiej wiosce Wierszyna na Syberii, gdzie od lat 20 XX wieku mieszkają Polacy. Na miejscu mają kościół, szkołę, większość osób rozmawia po polsku i stara się dbać o tradycję. Niestety młodzież nie jest na tyle ambitna, aby utrzymywać kulturę, łatwiej uczą się rosyjskiego i integrują się z innymi narodowościami tam obecnymi.

W prywatnej rozmowie z Coś Nowego Tomasz Tułak opowiadał, że to nowe miejsca i piękna przyroda zainspirowała go do podróżowania. Kiedy jeszcze nie potrafił dobrze rozmawiać po rosyjsku, mógł spokojnie porozumiewać się z mieszkańcami Rosji i Azji po polsku. Nawet Ameryka Północna i Południowa, które zwiedził, nie fascynują i nie przyciągają go tak jak Azja. W najbliższym czasie, jeśli się uda, planuje pojechać do Indonezji. A naszym Czytelnikom życzył, żeby nie bali się świata i odkrywania w nim nowych rzeczy.

O następnych ciekawych spotkaniach z cyklu „Inny wymiar podróży” można dowiedzieć się na stronie www.mbp.lublin.pl

The following two tabs change content below.
Teresa Ulianytska

Teresa Ulianytska

Obecnie studiuje na dziennikarstwo i komunikację społeczną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Uczestniczy w polsko-ukraińskim wolontariacie MP3 (możesz pomóc: prawda, pokój, pomoc). Jej zainteresowania: czytanie książek, oglądanie filmów i aktywny odpoczynek. Uwielbia podróżować i robić zdjęcia, a także śpiewać, organizować spotkania, imprezy oraz spędzać czas z bliskimi. W wolnym czasie przykłada się do nauki. 😉

Napisz komentarz