Zagrożenia w pracy dziennikarza

Zagrożeń, które dziennikarz spotyka na swojej drodze, jest całe mnóstwo. A we współczesnym świecie, zdominowanym przez internet, istnieje ich jeszcze więcej. Pracownicy Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej KUL dostrzegli potrzebę przekazania młodym adeptom dziennikarstwa informacji o problemach, które mogą spotkać ich w przyszłej pracy zawodowej.

III Dzień Dziennikarza, którego tematem przewodnim były zagrożenia w pracy dziennikarskiej, rozpoczęła dyrektor Instytutu dr hab. Justyna Szulich-Kałuża. Po niej głos zabrał dr hab. Dariusz Wadowski, jeden z organizatorów wydarzenia, który spojrzał na te zagrożenia z historycznego punktu widzenia, a samo rozumienie zagrożeń przedstawił jako coś, co możemy identyfikować z nami samymi, kulturą czy instytucjami i możemy je odczuwać z różną intensywnością. Podkreślił też fakt, że współczesne media spotykają się z wieloma zarzutami, np. o przekazywanie zbyt wielkiej ilości informacji, lub – przeciwnie- z ich bagatelizowaniem, oraz sytuacja do której media co raz częściej prowadzą – upadku autorytetów. Prof. Wadowski trafnie porównał media do Titanica, na którym grała wspaniała orkiestra, ale nikt nie dostrzegał realnego zagrożenia.

Program Dnia Dziennikarza obfitował w spotkania z osobami, które na co dzień pracują w przestrzeni bezpieczeństwa publicznego. Jedną z takich osób był Andrzej Osipowski z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Podkreślił on, że w czasach wielu kryzysów rola i znaczenie przekazywania informacji wzrasta, a od dziennikarzy wymaga się i powinno wymagać znacznie więcej, w kontekście rzetelności i weryfikacji przekazywanych informacji. Robert Żurakowski z firmy Mikrobit mówił o szeroko pojętych problemach i współczesnych wyzwaniach w cyberprzestrzeni. Eksperci w dziedzinie prasy, radia i telewizji zdradzili nam tajniki pracy dziennikarskiej w kontekście ekstremalnych wyzwań, w których nierzadko muszą się odnaleźć. Dziennikarstwo to wielka lekcja pokory, ciągła nauka, ciężka praca i bardzo emocjonalna. Dr Małgorzata Żurakowska stwierdziła, że najważniejsze jest to, by po kilku latach dziennikarskiej pracy spojrzeć w lustro i ujrzeć w nim siebie. Podczas konferencji było także krótkie spotkanie z ratownikiem medycznym.

III Dzień Dziennikarza był bardzo dobrą lekcją dla młodych adeptów dziennikarstwa, przygotowujących się do pracy w tym wymagającym zawodzie. Jest to praca pasjonująca z dużymi możliwościami rozwoju, ale trzeba pamiętać także o jej niebezpiecznych stronach.

The following two tabs change content below.
Agnieszka Sałata

Agnieszka Sałata

Moją wielką pasją jest gotowanie. Lubię spędzać wieczory z kubkiem kakao i książką w ręku. W wolnym czasie pływam, a latem jeżdżę rowerem. Jestem osobą wesołą i otwartą na innych ludzi.
Agnieszka Sałata

Ostatnie wpisy Agnieszka Sałata (zobacz wszystkie)