Zadbaj o swoje zdrowie ze… smartfonem!

Styl życia większości ludzi coraz częściej przyjmuje charakter dużej wygody. Mało ruchu, niezdrowe jedzenie oraz niewłaściwe nawodnienie mogą prowadzić do wielu negatywnych skutków, o których nawet nie zdajemy sobie sprawy. A dbanie o zdrowie wcale nie jest takie trudne i nie potrzebujemy do tego żadnego cenionego trenera personalnego, wystarczy nam proste urządzenie, które dzisiaj posiada prawie każdy z nas, czyli nasz smartfon.

Dziś posiadanie tego cudu techniki to niemalże standard, a bogactwo aplikacji dostępnych zarówno na iOS-ie jak i na Androidzie sprawiają, że ten niepozorny sprzęt może nam zastąpić niemalże wszystko. Skupmy się jednak na narzędziach, mających pomóc w dbaniu o nasze zdrowie, bo jest ich naprawdę wiele. Ale które z nich w tej dziedzinie sprawdzają się najlepiej?

W pierwszej kolejności należy wspomnieć o aplikacjach, które służą jako prawdziwe centrum zdrowia. Za ich powstanie są odpowiedzialni sami producenci smartfonów, ponieważ na rynku dostępne są ich różne wersje, a każda z nich dedykowana jest konkretnej marce telefonu. Nie zmienia to jednak faktu, że w tej dziedzinie swój mały triumf odniosła firma Samsung, tworząc Samsung Health. Do czego mogą nam posłużyć te oprogramowania? Podstawową ich funkcją jest mierzenie kroków, wykonanych w ciągu dnia, celem sprawdzania naszej aktywności fizycznej – nie od dziś wiadomo, że podstawą zdrowego stylu życia jest ruch. Oprócz tego, pozwalają nam liczyć spalone kalorie podczas treningu oraz te przyswojone z posiłku, kontrolować wagę ciała, ilość wypitej wody w ciągu dnia, długość snu, a nawet sprawdzać nasze tętno bez pulsometru! Jak to jest możliwe? Aplikacja wykorzystuje w tym celu obiektyw naszego aparatu, do którego należy przyłożyć palec, gdzie za pomocą wyspecjalizowanych algorytmów, mierzony jest nasz puls.

Wracając jednak do wcześniej wspomnianego tematu picia wody, należy pamiętać, że człowiek składa się w blisko 70% z tego życiodajnego płynu, dlatego niezmierne ważne jest, aby regularnie dostarczać go naszemu organizmowi. Ciężko o tym pamiętać w nawale obowiązków, z którymi zmaga się każdy przedstawiciel współczesnego społeczeństwa. Z pomocą przychodzi aplikacja Water drink reminder. Głównym zadaniem tego narzędzia jest przypominanie nam w ciągu dnia o piciu wody w taki sposób, aby zaspokoić nasze dzienne zapotrzebowanie, które określane jest na podstawie wcześniej wprowadzonej przez nas masy ciała. Oprócz tego, oprogramowanie prowadzi statystyki, które pozwalają nam ocenić nasze postępy w prawidłowym nawodnieniu.

Inną równie ważną kwestią w utrzymaniu zdrowego stylu życia jest wysiłek fizyczny. O ile wcześniej wspomniane aplikacje pozwalają nam monitorować ilość wykonanych dziennie kroków, o tyle sam spacer to trochę niewiele. Do utrzymania dobrej kondycji przydatne bywają regularne ćwiczenia. Czy to oznacza, że musimy zaopatrzyć się w karnet na siłownie? Nic bardziej mylnego! Wystarczy nam 30 Day Fitness Challenge, czyli nasz własny i darmowy personalny trener w smartfonie. Aplikacja posiada w sobie 30-dniowe plany treningowe od początkujących, aż po zaawansowane, których zadaniem jest pomóc nam w zachowaniu dobrej kondycji naszego ciała dzięki codziennemu oraz niewielkiemu wysiłkowi.  Oprogramowanie na bieżąco zapisuje postępy w treningach, dzięki czemu możliwe jest sprawdzanie na bieżąco wszelkich naszych poczynań.

Nie od dziś wiadomo, że jesteś tym, co jesz. Idąc tropem tych słów ważne jest, aby odżywiać się zdrowo, co w świecie półproduktów i przetworzonej żywności, nie należy do najłatwiejszych zadań. W jaki więc sposób spośród setek towarów dostępnych na sklepowych półkach wybrać te, które nie zawierają szkodliwych dla nas substancji? Z pomocą przychodzi aplikacja Zdrowe Zakupy. Dzięki temu niepozornemu narzędziu, możemy bez większego problemu dowiedzieć się, jak składniki zawarte w produktach mogą wpływać na nasz organizm. Oprócz informacji na temat składu, oprogramowanie podpowiada także alternatywne towary, które nieznacznie różnią się od oryginału i nie posiadają szkodliwych  substancji. W bazie aplikacji znajduje się ponad 80 tysięcy wyrobów, dlatego ciężko znaleźć na półkach sklepowych produkt, który by w niej się nie znalazł.

Korzystanie z wyżej wymienionych aplikacji wymaga od nas naprawdę niewielkiej zmiany naszych codziennych nawyków, a jest w stanie w niemałym stopniu pozytywnie wpłynąć na kondycję naszego zdrowia.  Może jednak warto czasem wyłączyć Facebooka, YouTube czy Instagrama i użyć naszego smartfona do bardziej pożytecznych rzeczy?

The following two tabs change content below.
Dawid Zapora

Dawid Zapora

Student dziennikarstwa i poeta amator. Sztuką dziennikarską nie jest ciekawość świata lecz umiejętność mówienia do ludzi, dlatego na pierwszym miejscu zawsze stawiam człowieka. Oprócz pisania zajmuje mnie sztuka radiowa, a hobbystycznie webmastering i subnetting. Bez muzyki niech skończy się świat.
Dawid Zapora

Ostatnie wpisy Dawid Zapora (zobacz wszystkie)