Z poezji pięknych snów – Spotkania poetyckie w Herbaciarni KUL

                      Jedna ze studentek Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Zola Robin, wpadła na pomysł, który przyciągnął  ponad 12 zainteresowanych już na pierwsze marcowe spotkanie. Odbywają się one w Herbaciarni przy kościele akademickim KUL. Dla miłośników poezji jest to szansa, aby poznać osoby, w których życiu, poezja obecna jest niemal każdego dnia.

                                                                                                     Zdjęcie: Daria Szkodzińska

       Ale poezja musi być obecna i musimy zatrzymać się na tę jedną sekundę, by móc ją dostrzec, nawet w najprostszych i najbardziej banalnych zdarzeniach.
Nancy H. Kleinbaum – Stowarzyszenie Umarłych Poetów


Zdjęcie: Wiktoria Strawa

         Drugie spotkanie Stowarzyszenia Umarłych Kapeluszników odbyło się 11 marca w Herbaciarni KUL. Uczestnicząc w przedsięwzięciu pierwszy raz, mogłam porozmawiać z pomysłodawczynią na temat inicjatywy spotkań. Sam wybór lokalu sprzyja tajemniczemu, niekiedy magicznemu klimatowi, jaki od lat kojarzony jest z poezją. Starannie zadbano o wystrój wnętrza: na stolikach poukładano książki z poezją mówiąc gościom wyraźnie, że tu bije jej serce. W nawiązaniu do nazwy lokalu, nie brakuje imbryczków z herbatą. Samo spotkanie trwało godzinę i nie ograniczało się jedynie do recytacji. Mile widziane są tu instrumenty, prezentujące poezje śpiewaną, oraz własne wiersze. Ciekawym sposobem na pogratulowanie występu, jest tzw. ,,pstrykanie”. Kolejne spotkanie ma odbyć się już w maju.
                                                                                                         Zdjęcie: Daria Szkodzińska

              Zapytałam Zolę o kilka kwestii, związanych z samym pomysłem oraz jakie są plany odnośnie przyszłych spotkań.

                                                                                                                Zdjęcie: Daria Szkodzińska


Wiktoria Strawa, Coś Nowego: Dlaczego właśnie poezja? W dzisiejszym świecie to raczej rzadkie zainteresowanie. I skąd taka, a nie inna nazwa stowarzyszenia?

Zola Robin: Bardzo interesuję się poezją. Już od czasów gimnazjum piszę wiersze. Na początku miały one smutny wydźwięk teraz staram się by były weselsze i bardziej podnosiły na duchu. Nazwa dlatego, że lubię chodzić w kapeluszach.

WS: Kiedy narodził się pomysł?

ZR: Pierwszym spotkaniem poetyckim, którym się zainspirowałam, były moje urodziny. Zaproponowałam, by goście przygotowali wiersze, a następnie je przeczytali. Pojawiły się momenty wzruszenia. Pomysł spotkania pojawił się już w grudniu, niestety wkradł się mały brak czasu, dlatego pierwsze odbyło się w marcu. Moja koleżanka Monika zajmuję się plakatami, w ten sposób bardzo mi pomaga promocji wydarzenia

WS: Jak wyglądało pierwsze spotkanie? Przebiegało w podobnym klimacie do tego, jakie zaprezentowano dziś?

ZR: Na początku każdego spotkania zaczynam krótką modlitwą, ponieważ Bóg wiele znaczy w moim życiu. Następnie zaczynam mówić swój wiersz na odwagę i idąc po kolei, zaczynamy recytować. Jeżeli ktoś nie chce, na przykład z powodu małej tremy, podnosi rękę. Na końcu jest zazwyczaj jakaś piosenka.

WS: Jakie są plany na kolejne spotkania?

ZR: Chciałabym, aby na kolejnym naszym zgromadzeniu pojawił się temat związany przede wszystkim z twórczością Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Samą inicjatywą jest to, by podczas naszych spotkań iść w stronę aktorską oraz – dzięki wierszom – bardziej wgłębić się w człowieka. Zastanowić się i interpretować dany utwór.

                                                                                                         Zdjęcie: Daria Szkodzińska

The following two tabs change content below.
Wiktoria Strawa

Wiktoria Strawa

Studiuje II rok na wydziale Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na KUL. Interesuje się kinem, zwłaszcza przedwojennym. Uwielbiam słuchać starych kawałków i muzyki filmowej. Jako ,,niepoprawna romantyczka" w wolnych chwilach pisze wiersze i opowiadania, by na chwilę oderwać się od rzeczywistości.