Wyśpij się studencie

W ciągu życia każdy z nas przesypia wiele lat. Niektórzy powiedzą, że jest to czas zmarnowany. Nic bardziej mylnego.

Aby pozostać w optymalnej kondycji ludzki organizm potrzebuje od 7 do 9 godzin snu na dobę. Niestety, badania wykazują, że obecnie średnia długość snu wynosi zaledwie 6 godzin. Nie grozi to jedynie przysypianiem na wykładzie czy uzależnieniem od kofeiny. Chroniczne niewyspanie prowadzi do zaburzenia wielu funkcji życiowych.

Najbardziej oczywistym skutkiem złego snu jest obniżenie koncentracji. Ciężej jest się skupić na odbieranych treściach, a odpowiedź na bodźce jest opóźniona. Ponadto jeśli już uda nam się zachować skupienie, wysokie jest prawdopodobieństwo, że nasz trud był daremny. Pamięć w dużej mierze zależy od spania. Gdy śpimy, nasz mózg utrwala i porządkuje wspomnienia. Badania wykazały też częściową zależność między niedoborem snu a chorobą Alzheimera.

Lista schorzeń na które narażeni są niewyspani jest jednak znacznie dłuższa. Przyrost masy ciała, cukrzyca, choroby serca, depresja – nie warto poświęcać nocy na coś innego niż sen. Jak to zrobić? Student ma przecież tak wiele do zrobienia, a czasu nie da się rozciągnąć. Nauka na ostatnią chwilę, impreza czy wyjście ze znajomymi, zwyczajna aktywność w social media… W naszej hierarchii wiele czynności przewyższa sen.

Jak zatem poprawić jakość snu? Paradoksalnie pomóc może smartfon. Patrzenie w ekran przed snem obniża poziom melatoniny, co z kolei zaburza cykl dobowy. Dlatego powstała aplikacja Twilight, która dostosowuje jasność i kolor ekranu do pory dnia. Zmniejszenie ekspozycji na światło niebieskie pomoże w zaśnięciu, nawet po wieczornym korzystaniu z telefonu. Inne aplikacji które okazują się pomocne w kontrolowaniu snu to np. Sleep Cycle, czy SleepBot.

Musimy jednak pamiętać, że to czy się wyśpimy zależy głównie od nas samych. Planowanie codziennych czynności w ten sposób, by pozostało nam odpowiednio dużo czasu na sen to podstawa.

The following two tabs change content below.
Krzysztof Chomicz

Krzysztof Chomicz

Wiecznie niewyspany student dziennikarstwa. Radomianin całym sercem. Trzeci z dziesięciu, już niebawem milioner, następnie familiarder. Większość czasu zajmuje mi oglądanie meczy Milanu i Barcelony, słuchanie amerykańskiego rapu i nauka prawa.
Krzysztof Chomicz

Ostatnie wpisy Krzysztof Chomicz (zobacz wszystkie)